Murat MEDİÇELER – Dell Türkiye Ülke Müdürü

17/03/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 705

Murat-Mediceler

Dell’in kuruluş hikayesi inovasyona çok güzel bir örnek. Daha önce hiç denenmemiş direkt satış modeliyle yola çıkan Dell web üzerinden kişiye özel üretim ile fark yaratmış ve kısa sürede 60 Milyar dolarlık bir dev haline gelmiştir.

Zamazingo: 28 yıldır dünyanın çok sayıda ülkesinde teknoloji çözümleri sunuyorsunuz. Sürdürülebilir başarı grafiğinizin temelinde neler yatıyor? Müşteriyi, müşteri ilişkilerini iş prensipleriniz arasında nasıl konumlandırıyorsunuz?

Mediçeler: Dell, 28 yılı aşkın bir süredir, dünyanın her yerinde ülkelerin, toplulukların, müşterilerin ve insanların hayallerini gerçekleştirmeleri için teknolojiyi kullanabilmelerini sağlamıştır. Müşteriler, evde, iş yerinde, okulda veya dünyanın herhangi bir yerinde daha fazlasını yapmaları ve başarmaları için kendilerine yardımcı olacak teknoloji çözümlerini sağlama konusunda bize güveniyorlar. Sürdürülebilir başarımızın temelinde, müşterilerimiz için hep daha iyi ve daha verimliyi bulmak yatıyor. Çünkü, müşteriler, yaptığımız her şeyin çekirdeğinde yer alır. Onların ihtiyaçlarını ve isteklerini dikkatle dinleriz ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilmelerini sağlayacak yeni yolları bulmak için birlikte çalışırız.

Bütün çalışmalarımızda, müşterilerimizin engelleri aşabilmeleri, fikirlerini hayata geçirebilmeleri ve hayallerini gerçekleştirebilmeleri için daha akıllı kararlar almasını ve daha etkili sonuçlar elde etmesini sağlayan çözümler sunmaya odaklandık. Hepsinin ötesinde, uzun vadede büyümeleri ve başarıya ulaşmaları için gereken değeri sağlıyoruz.

Dell olarak, Türkiye’de de, müşterilere yaklaşımımız değişti. Donanım ağırlıklı bakış yerine; sorunları dinleyip onlara özel çözümler üretmeye gayret ediyoruz. 61.5 milyar Dolar ciro ve 15 milyar Dolar nakit akışı ile çalışıyoruz. 96.000 çalışanımızla, 41.000 servis uzmanı ile hizmet veriyoruz. Sağlık ve KOBİ pazarında 1 numaralı firmayız. Türkiye’ye, 4 yıl önce 4 milyon Dolar’lık servis yatırımı yaptık. Yerinde destek ile farkındalık yarattık. Böylece müşterilerimizin bize güveni arttı ve ciddi referanslar oluştu. Telekom sektöründeki en büyük data center’ı kurduk. Birçok finans kuruluşunun data center’larına girdik.

Zamazingo: Dell, Türkiye’de ve dünyada faaliyet gösterdiği ülkelerde yerli istihdam konusuna nasıl yaklaşıyor? Türkiye’de yetişmiş beyinleri genel yapısı içinde nasıl değerlendiriyor? Bu anlamda, sizce Türk mühendislerin ve diğer mezunların eksileri ve artıları nelerdir? Önerileriniz mevcut mu?

Mediçeler: Dell için Türkiye, Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgesinin merkezi konumuna geldi. Pazarlama, ürün yönetimi, servis lojistiği, iş ortağı geliştirme programları gibi birçok fonksiyon Türkiye’den yönetiliyor. Bu pozisyonların tamamı Türk profesyoneller tarafından dolduruluyor. Dell’in dünyaya yayılmış birçok fabrika ve ofisinde çok sayıda Türk çalışan bulunuyor.

Türk mühendis ve çalışanların en önemli artısı esnek olmaları ve çözüm odaklı yaklaşımları. Değişime daha kolay adapte oluyorlar ve kriz yönetimi konusunda gayet başarılar. En önemli eksileri ise planlamaya yeterli zamanı ayırmamaları ve kariyerlerinde çok hızlı yükselme beklentileri… Bu eksilerin Türk çalışanların verimini düşürdüğünü düşünüyorum.

Zamazingo: Dünya pazarında ve Türkiye özelinde genel politikalarınız arasında inovasyona ve Ar-Ge’ye nasıl bir yer ayırıyorsunuz? Türkiye’de karar alıcıların da etkisiyle, belki de baskısıyla gün geçtikçe daha çok ağırlık kazanan Ar-Ge çalışmalarını ve teknokentlerin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mediçeler: Dell’in kuruluş hikayesi inovasyona çok güzel bir örnek. Daha önce hiç denenmemiş direkt satış modeliyle yola çıkan Dell web üzerinden kişiye özel üretim ile fark yaratmış ve kısa sürede 60 Milyar dolarlık bir dev haline gelmiştir.

Ar-Ge firmaların varlığını ve gelişimini sürdürebilmesi için çok önemli. Dell de bu bilinçle hem Ar-Ge’ ye yatırım yapmakta hem de Ar-Ge’si güçlü firmaları satın alarak inovasyon konusunda gücünü arttırmaktadır.

Zamazingo: Sosyal sorumluluk projeleri genel vizyonunuz içinde nasıl bir yerde? Devam etmekte olan projeleriniz mevcut mu? Bugünün ve geleceğin gündemi olan yeşil BT konusuna yönelik olarak nasıl çalışmalarınız var, temiz teknoloji adına neler yapıyorsunuz?

Mediçeler: “Make a Difference / Bir Fark Yarat” tüm Dell bünyesinde uygulanan sürekli bir kampanya. Bu kampanya dahilinde tüm çalışanların sosyal sorumluluk projelerine zaman ayırması teşvik ediliyor. Bu projelerle toplanan maddi yardım tutarı kadar Dell bütçesinden de destek ayrılıyor. Böylece yardım tutarı 2 katına çıkıyor. Bu yardımlar da Türkiye’ de seçilen bazı kampanyalara veya derneklere iletiliyor.

Zamazingo: Hayata geçirilmeye çalışılan eğitim projesi FATİH uzun süredir gündemimizde. Sizce tabletler aracılığıyla eğitim, öğrencilere ve eğitim kalitesine nasıl yansır? Projeyi verimli buluyor musunuz? Dell olarak siz proje kapsamında yer alacak mısınız?

Mediçeler: FATİH’in çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Eğitim kalitesine de olumlu yansıyacaktır. Proje kapsamında sağlanacak içeriğin projenin başarısını ciddi ölçüde etkileyeceğine inanıyorum. Projeye destek verebileceğimiz alanlar olacaktır.

Zamazingo: Kurumlar artık büyük veri gerçeğiyle karşı karşıya. Sizin bu yönde kurumsal çözüm stratejileriniz mevcut mu? Bulut çözümlerde rakiplerinize kıyasla nasıl farklılıklar ortaya koyuyorsunuz? Buluta dair tartışılan güvenlik kaygılarıyla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir? Siz güvenlik konusunda nasıl çözümlerle müşterinin bu kaygılarına çözüm bulmaya çalışıyorsunuz?

Mediçeler: Günümüzde kuruluşlar hızla değişen ve genellikle beklenmedik taleplerle karşılaşırken, bunlara hızlı şekilde karşılık vermelerine yardımcı olacak uçtan uca BT çözümlerine gereksinim duyuyorlar. Duyurulan yeni kurumsal ürünler ile Dell, daha basit yönetim, daha fazla performans ve gelecekte de katma değer sağlayan müşteri odaklı yenilikçi çözümlerde çıtayı yukarılara taşıyor ve uçtan uca komple bir BT platformu sunuyor.

Bulut bilişime gelince, biz, buluta farklı yönlerden bakıyoruz. Saf teknoloji ve partnerler bunun birer parçası. Altyapıyı farklı bir iş modeli geliştirmek için kullanmak mümkün. Bulut farklı IT çözümleri sunmayı sağlayabilir. Sistemlerinizi, altyapınızı uygun şekilde dizayn ederek çok yüksek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yani bulut bilişim fikrini kendinize göre uyarlamanız mümkün. Büyük sağlayıcılar ise size çok daha fazla kapasite sunar. Sizin adınıza çalışan binlerce sunucuya sahip olabilirsiniz. Biz, bu anlamda, önce müşterinin sıkıntılı olduğu konuları öğrenmeye ve bu konuda çözümler üretmeye çalışıyoruz. Müşterilere, ‘şu yolu izlerseniz, verimliliği arttırabilirsiz’ şeklinde önerilerde bulunabiliyoruz.

Globalde, Bulut Bilişim’e 1 milyar Dolar daha yatırım yapma kararı aldık. Dell, veri merkezi ve bulut bilişim konusunda çok ciddi satın almalar yaptı; bunu kendi çözüm üretme kabiliyeti ve müşteriye ulaştırma mantığıyla birleştirince kompleks çözümleri basitleştirmiş oldu.

Zamazingo: Günümüzde, bilgiye erişim yollarının artarak mobilleşmesi, internet erişiminin ağırlıklı olarak mobil cihazlar, tabletler ve hatta akıllı TV’ler aracılığıyla gerçekleştirilmesi kişisel bilgisayar kavramına nasıl yansıdı? Bu durum, masaüstü bilgisayarlarımızın ve laptoplarımızın gündelik hayatımızdaki yerini ve önemini nasıl etkiledi? Tüm teknoloji devleri bu değişime uyum sağlamak adına inovasyona odaklanırken, Dell neler yapıyor? Önümüzdeki dönemde kullanıcıyı bekleyen sürprizler neler?

Mediçeler: Değişen iş gücünün işle ilgili yazılım, uygulama ve verilere her an, her yerde erişme gereksinimlerine cevap vermek için dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve iş istasyonlarını da içeren yeni bilgi işlem çözümleri günden güne gelişiyor. İşgücü her geçen gün daha dağınık ve global hale geliyor. IDC, 2013 senesine kadar dünyadaki iş gücünün üçte birinin mobil hale geleceğini öngörüyor. Biz de Dell olarak, hem kurumsal hem de bireysel tarafta sunduğumuz ürünlerle mobil pazarın önemli bir oyuncusu durumundayız.

Teknoloji gündelik hayatın bir parçası haline gelince, kullandığınız ürünlerin de son derece gelişmiş ve hayatı kolaylaştıracak ürünler olması elbette ki önemli hale geldi. Tüm teknoloji devleri bu alanlarda ürünlerini geliştirmeye devam etmekte. Bu tip teknolojik ürünlerde, ürünün kendi performansı, yeni özellikleri, teknolojik değerinin ve kullanabilirliğinin yanında, Türkiye’nin tamamında yerinde destek sunarak ve telefon desteğiyle işletim sistemi, yazılım problemi gibi problemleri ücretsiz olarak gidererek bir farklılık yaratmak önemli… Biz bunu başardığımızı düşünüyoruz!

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , ,

Leave a Reply