Tablet Bilgisayarlara Uzman Bakışı

18/03/2014 • Ust Promosyon • Görüntülenme: 378


Hakan Kilyusufoğlu

Prestigio Türkiye Pazarlama Müdürü 

Kullanıcılar ihtiyaçlarını belirleyip satın alma aşamasına geçtiklerinde onlara ilk tavsiyem marka araştırmasını iyi yapmaları. İnternette kısa bir araştırma yapmak, üreticinin internet sitesini incelemek ve satış sonrası destek konusuna dikkat etmek çok önemli. Prestigio olarak satış sonrası destek hizmetlerimize özel bir önem veriyoruz ve deneyimli teknik ekibimizle kullanıcıların sorunlarını kısa sürede gidermeye çalışıyoruz. Çıkardığımız yazılım güncellemeleri ile de cihazlarımızın daha iyi performans sunması için çaba harcıyoruz.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları; işlemci, bellek, depolama alanı ve tabii ki ekran çözünürlüğü olarak sıralayabiliriz. HD ekran çözünürlüğünün altındaki modeller artık kullanıcıları pek memnun etmiyor. Pil kapasitesi ve şarj süresi de ilk bakılması gereken konulardan bir tanesi. İşlemci ve bellek miktarı ise doğrudan hem performansı hem de fiyatı etkilediğinden bu iki teknik özelliği bütçe el verdikçe üst seviyede tutmakta fayda var.

Veri Girişi için Bilgisayarla Çalışmak Daha Verimli

Günümüzde pek çok kişi bilgisayar başındaki zamanının önemli bir kısmını sosyal ağlarda gezinerek, haber okuyarak, internet üzerinden video izleyerek ve basit oyunlar oynayarak geçiriyor. Tabletler bu ihtiyaçları rahatlıkla karşılıyorlar. Ancak özellikle veri girişi için, ofis uygulamalarıyla çalışmak, üst seviye oyunlar oynamak, yazı yazmak ve görsel tasarım programlarıyla çalışmak söz konusu olduğundan tablet yerine bir bilgisayarla çalışmak daha verimli oluyor.

Ucuz Ürünlerden Uzak Durun!

Ülkemizde maalesef çok ucuz fiyatlara satılan çok sayıda kalitesiz ürün bulunuyor. Bu tür ürünlerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Bu ürünler çok yetersiz performans sunmalarının yanı sıra, kısa sürede arızalanıyor ve tamir edilmeleri de çoğu zaman mümkün olmuyor.

prestigio-visconte-3

En Büyük Değişim Çok Çekirdekli İşlemciler ve Grafik Yongaları

Tabletler son bir iki yılda teknik anlamda çok büyük mesafeler kat etti. En büyük değişim çok çekirdekli işlemciler ve grafik yongaları ile birlikte teknik performansta yaşandı. Bir diğer önemli gelişim ise ekran çözünürlüklerinde gerçekleşti. Bugün Full HD çözünürlüğün de üzerinde görüntü sunan modeller görebiliyoruz. Örneğin, Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 modelimiz tam 2048 x 1536 piksel ekran çözünürlüğü sunuyor.

Bulut’a Entegre Olan Tabletlerin, Akıllı Telefon ile Aynı Platformda Olması Önemli

Platformlar arasındaki farkın en büyük göstergesi olan uygulama çeşitliliğinin yerini kullanıcı deneyimi aldı diyebiliriz. iOS işletim sistemine çok alışmış bir kullanıcı Android’e geçişte zorlanabiliyor. Aynı şekilde Windows işletim sistemi de adapte olması zaman alan tamamen yeni bir arayüz ile geliyor. Kullanıcıların işletim sistemi tercihi, cihazı kullanırken yaşadığı deneyim ile ilişkili. Birisi diğerinden daha iyi diyemeyiz. Aynı zamanda gelişen Bulut servisleri ile entegre olan tabletlerin, kullanıcının akıllı telefonu ile aynı platforma sahip olmasının önemi de giderek artıyor. Bütün bunların dışında Android platformunda diğer platformlara oranla çok daha fazla sayıda oyun ve uygulamanın ücretsiz olarak indirilebildiğini ve geliştiricilerin daha özgür hareket edebildiklerinin altını çizmek gerek.

multipad4-quantum97-1

 

Oyunlardaki Takılmaları Engellemek için Ekran Çözünürlüğünü Düşürün

İşlemci hızı ve çekirdek sayısı, performansı doğrudan etkileyen en önemli teknik bileşen diyebiliriz. Eğer alınacak olan tabletle, en son çıkan oyunları yüksek grafik ayrıntısı ile oynamak hedefleniyorsa mutlaka 4 çekirdekli ve yüksek çalışma frekansına sahip bir işlemci tercih edilmeli. Tabi en az 2 GB bellek ve dört çekirdekli bir grafik yongası da bu işlemciye eşlik etmeli. Aynı zamanda oyundan alınacak keyfi artırmak için 10.1 inç kategorisinde bir model düşünülmeli. Tabletin ekran çözünürlüğünü artırmanın oyun performansı olumsuz etkileyeceği de unutulmamalı. Oyunlarda takılmalar yaşayan kullanıcılar, oyun içi ayrıntı seviyesini ve ekran çözünürlüğü biraz düşürerek tabletlerinin donanımını rahatlatabilirler.

Tablet sektörü giderek büyüyor ve kullanıcılar olarak bizlerin hayatlarında giderek daha fazla yer alıyor. Prestigio olarak 10 yıldan fazla bir süredir yenilikçi ürünler geliştirip, ürünlerimizi şık tasarımlarla ve erişilebilir fiyatlarla kullanıcılara sunuyoruz. 75 ülkede şu anda satışta olan Prestigio tabletler Türkiye’de de oldukça büyük beğeni topluyor. Çok fazla para ödemeden şık tasarıma ve yüksek kaliteye sahip bir tablet almak isteyen teknoloji severlere Prestigio’nun modellerine mutlaka göz atmalarını öneririm.

Prestigio MultiPad 4 Quantum

Android işletim sistemli tabletlerimiz arasında en çok özelliğe sahip ürünümüz Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G diyebilirim. Adından anlaşılacağı üzere 10.1 inç ekranlı ve 3G destekli bu modelimizde, 1.6 GHz hızında 4 çekirdekli Coretx A9 mimarisine Rockchip işlemcisi ve dört çekirdekli Mali 400MP grafik yongası bulunuyor. 1280 x 800 piksel ekran çözünürlüğü bulunan tabletin Bluetooth desteği ve HDMI çıkışı da bulunuyor. Yeni Windows 8.1 Pro işletim sistemli 10.1 inçlik tabletimiz Visconte ise 1.46 GHz hızında çift çekirdekli Intel Celeron işlemci ve 2 GB bellek ile geliyor. Visconte’nin dâhili depolama alanı ise 64 GB ve 3G desteği de bulunuyor.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , ,

Comments are closed.