Selçuk SARAÇ – Sadecehosting CEO

17/03/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 529

 

Selcuk-Sarac

Zamazingo: SadeceHosting neredeyse 9 yıl gibi bir süredir müşterilerine hizmet vermekte. Bu zaman dilimi içerisinde büyük-küçük pek çok web sitesine başarılı bir şekilde hosting hizmeti sağladınız ve sağlamaya devam ediyorsunuz. Bu başarınızı neye bağlıyorsunuz? Size bu başarıyı getirdiğini düşündüğünüz temel prensipleriniz nelerdir? Müşteri ve Müşteri ilişkileri bu prensiplerin içinde sizin için tam olarak nerede?

Saraç: Bu işin başarısının sırrı işe olan ilgi ve konuya uzman bir ekibi bir araya toplayabilmekten geçiyor. Benim yönetici olarak en önemli görevim, müşteri ve şirketimiz arasındaki diyaloğu ve bu diyolağa konu olan ürünleri doğru ve eksiksiz olarak belirlemektir. Bu belirlemeyi, ekibimizden ve müşterilerimizden gelen geri bildirimleri iyi analiz ederek, işi iyi bilerek ve talepleri yönetmek için kuralları organize ederek yapabiliyorum.

Bu işlem sonrasında ekip ve iş süreçleri daha sağlıklı yürüyebiliyor. Tabii ki iş bu kadarla kalmıyor; maalesef bu işlemi sürekli güncel tutmak gerekiyor. Çünkü yaptığımız iş sürekli gelişiyor ve güncelleniyor. Müşterilerimizin talepleri ve ihtiyaçları da aynı oranda geliştiğinden dolayı bu süreç hiç durmadan yönetilmesi ve yürütülmesi gereken bir süreç bizim için. Benim inancıma göre başarılı olduğumuz noktaların var olmasının ana sebebi bu durumdur.

Zamazingo: Hosting dediğimiz zaman aklımıza yazılımın yanı sıra donanım da geliyor. SadeceHosting bugün bulunduğu noktaya gelebilmek için kurulduğu günden bugüne yazılım ve donanım anlamında ne gibi yatırımlar yaptı? Yine bu bağlamda, SadeceHosting olarak gelecekte nasıl bir büyüme, gelişme veya değişim düşünüyorsunuz? Genel politikalarınız arasında Ar-Ge’ye nasıl bir yer veriyorsunuz?

Saraç: Öncelikle hosting dünyası genel olarak Ar-Ge ihtiyacı en az olan mecralardan biridir. Genelde pazarda pek çok iş hazır yazılımlar ile yürütülebilmekte, gerekli ve doğru parçalara karar vermeniz durumunda Ar-Ge’ye zaman ve kaynak harcamadan işi yapabilmektesiniz.

SadeceHosting olarak bizde işler biraz farklı yürütülüyor. Öncelikle şu anda 9-12 kişi civarında bir geliştirici ekibimiz bulunuyor ve bu ekibin aslında yaptığı işin %80-90 gibi büyük bir oranı sürekli olarak araştırma ve uygulama aşamaları için gereken geliştirmelerden oluşuyor. Bu oran, her ne kadar Ar-Ge gibi organize etmesekte, iş için geliştirmeyi de içerisinde barındırıyor.

Ar-Ge için harcadığımız ciddi bir kaynağımız olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu Ar-Ge faaliyetlerimizin bize sağladığı artılar ise rekabet avantajı ve bizim için vazgeçilmez olan fırsat avantajlarıdır. Rekabet ettiğimiz pek çok şirkette henüz ihtiyaç nasıl karşılanacak bu bile konuşulmazken biz tamamen kendi ekibimiz tarafından geliştirilmiş ürünleri bu sayede servise sokabiliyoruz.

Yatırım konusunda konuşmak gerekirse, burada durum Ar-Ge yönünden bakarsak biraz daha kolay ilerliyor, yapısal olarak verdiğimiz hizmetlerde aslında Ar-Ge yatırımı gerekmiyor. Fakat yine uygulama noktasında yapılacak çalışmalar özellikle operasyonel avantajlarından dolayı önem kazanıyor.

Zaten bir önceki sorunuzda da açıklamaya çalıştığım, gelen talep ve iç işleyişimizin nasıl olacağına karar vermek başlı başına bir Ar-Ge olarak görülebilir.

Zamazingo: Hosting denince akla gelen bir başka nokta ise devamlılık ve güvenilirlik. Daha öncede söylediğimiz gibi büyük-küçük pek çok web sitesine sunucularınızda ev sahipliği yapıyorsunuz. Bir hosting firması gerek web yönetim aşamalarında gerekse fiziksel sunucularında ne gibi aksaklıklarla karşılaşabilir? Bu gibi sorunlarla karşılaştığı zaman, SadeceHosting müşterilerine ne gibi destek hizmetleri sunuyor?

Saraç: Bu noktada aktif olarak 6000 civarında fiziksel, 3000 civarında sanal sunucu yönettiğimizi söyleyerek yaşanabilecek sorunların çeşitliliği konusunda fikir vermiş olabilirim sanıyorum.

Sorun bizim hayatımızda gayet doğal ve normal olan bir süreçtir. Sorunun oranları ve ihtimalleri ise müşteri bazında değişiklik gösterse de toplamda hayatımızın bir parçasıdır. Bu yüzden bizler genelde bu sorunlarda fiziksel ve veri güvenliği konuları için çözümler kullanarak ihtiyaçları biraz önceden tahmin ederek belirlemeye ve müşterilerimizin yaşayacakları sorunlardan en az şekilde etkilenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Destek Hizmeti sanıyorum bizim en canlı ve en önemli ekibimizdir. Bu ekip, 7/24 sürekli olarak takip ve müdahale gerçekleştirmektedir. Takip için yine kendi ekibimiz tarafından geliştirilen özel yazılımlar kullanılmaktadır. Bu sayede hem müşterilerimiz için detaylı raporlamalar yapabiliyor hem de ekibimiz için gereken alarm sistemlerini kullanabiliyoruz. Müdahale ekibimizin görevi, alarmlar ve müşterilerimizden direkt olarak gelen taleplerden sonra başlıyor. Bu ekip her tür ihtimal için olabildiğince hızlı ve hassas müdahale için organize olmuş durumdadır.

Zamazingo: Bulut çözümlerin yaygınlaşması sonucu hosting firmaları bizce artık daha da önem kazanmakta. Büyük Veri’den ötürü artık daha fazla disk alanı, daha fazla bant genişliği ve daha fazla sistem gücü gerekmekte. Gerek sistemsel, gerekse müşteri açısından tepki süreleri hızlanmak durumunda ve bütün bunların sonucu olarak yönetim maliyetleri artmakta. Bulut çözümlerde SadeceHosting şu an hangi noktada? Bulut ile ilgili olarak gelecekte SadeceHosting neler yapacak?

Saraç: Bulut ve Büyük Veri, ülkemizde ve sektörümüzde henüz hosting şirketlerinin hak ettiği kadar ilgi gösterdiği bir konu gibi görünmemektedir. Fakat biz SadeceHosting olarak bu alanda özellikle ekipman yatırımına önem verdik ve gereken ihtiyaçlar için yatırımlarımızı tamamladık. Bu noktada müşterilerimizden gelebilecek her tür kapasite için IAAS ve PAAS servislerini eksiksiz olarak sağlayabilir durumdayız.

Sağladığımız servislerin bel kemiğini sahip olduğumuz ekipmanlar oluşturmaktadır. Bu ekipmanlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse DELL sunucu sistemleri, EMC Storage çözümleri ve Juniper Network ekipmanları başı çekmektedir. Bu ekipmanlar alanında sektörün lideri ürünlerdir. Bu sayede arıza veya ihtiyaç anında performans konularında sıfıra yakın sorun görmekteyiz.

Sonraki adımda ise orkestrasyon yazılımları ve uygulamalar gelmektedir. SadeceHosting ülkemizdeki ilk kurulu Vmware Vcloud çözümünün sahibidir. Vmware alanında ciddi bir kullanım oranına sahiptir. Kurumsal çözümlerde Vmware kalitesi üzerinde çözümleri sunmaktayız. Vmware’e ek olarak SadeceHosting Ar-Ge’si tarafından geliştirilen Stack çözümleri şuanda 2000′in üzerinde sanal sunucumuzu çalıştırdığımız bir platformumuzdur. Bu platform ihtiyaçlara göre esneyebilmekte ve müşteri taleplerine göre özelleştirilebilmektedir.

Private Cloud algısı konusunda da %100 yönetilebilir bir yapı üzerinde servisler sunmaktayız.

Altyapı için bir sonraki nokta trafik kapasitesidir ki SadeceHosting Veri merkezleri ülkemizdeki en büyük internet erişim kapasitelerine sahip durumdadır. Bu kapasiteler sayesinde yedekli ve kesintisiz veri iletişimi imkanımız bulunmaktadır.

Ve tabii ki yukarıda saydığımız sistemlerin ve özelliklerimizin tamamı mükemmel bir ekip deneyimi ile birleşmektedir. Ekibimiz bizim tüm yapımıza hakim olarak 7/24 geliştirme ve servis çağrılarını yönetmenin yanı sıra müşterilerimizin ihtiyaç duyabileceği parçaları da önceden analiz ederek ürün ve servis ağımıza dahil etmektedir.

Gelecekten bu alanda beklentimiz sadece ülkemizde değil, bulunduğumuz bölge içerisinde markalaşarak çözümlerimizi sağlamaktır.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , ,

Leave a Reply