Ahmet ZİYAL – Oytek Genel Müdürü

17/03/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 713

 

Ahmet-Ziyal

Zamazingo: Bize Oytek’ten kısaca bahseder misiniz? Oytek kimlerle çalışmaktadır ve müşterilerine ne gibi hizmetler sunmaktadır?

Ziyal: Oytek, 2002 yılından beri “Sistem Entegratör” olarak hizmet eden bir kuruluş. İlk yıllarında daha çok grup şirketlerine yönelik çalışırken daha sonra hizmet ağını hem Kamu hem de Özel Sektöre yaygınlaştırmıştır. Güçlü sermaye yapısı ile büyük entegrasyon projelerine rahatlıkla girebilmiş ve çözüm ortakları ile beraber çok önemli bir çok projeyi başarı ile sonuçlandırmıştır. Kurumsal kullanıcılara yönelik donanım, network, güvenlik çözümlerinin yanısıra özel uygulama yazılımı geliştirerek de farklılığını ortaya koymuştur. Sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak bilgi sistemlerinin her noktasında çözüm üretmeye  devam edecektir.

Zamazingo: Veri merkezi çözümlerinde Oytek hangi noktada, müşterilerine ne gibi hizmetler sunmakta?

Ziyal: Oytek bugün itibariyle İstanbul ve Ankara’da yer alan iki veri merkezinde müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Bu konuda hizmetimiz daha çok kurumsal müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, sadece barındırma veya sistem kiralama değil yoğun bir işletim desteği de sağlamaktayız. İki veri merkezi ihtiyaç duyan müşterilerimize DRC hizmetini de beraberce sunabilmemizi sağlıyor. Ayrıca Müşterilerimizin Veri Merkezi ihtiyaçlarına yönelik olarak çözümlerde oluşturuyoruz, buna sıfırdan sistem odası kurulumundan yönetim araçları teminine kadar geniş bir aralıktaki çözümler giriyor.

Zamazingo: Bulut Bilişim noktasında müşterilerinize ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Bulut Bilişim, temelinde her ne kadar donanım ve yazılım ihtiyaçları da olsa, ortak bilgi paylaşımımızı sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet doğrultusunda genel yaklaşımın dışında Bulut Bilişim çözümlerini bir adım ileri taşımak için yapılabilecekler sizce neler olabilir?

Ziyal: Oytek  olarak Bulut Bilişim’i sadece paylaşımlı donanım kiralama olarak değil, müşterinin özel ihtiyaçlarının karşılanabileceği platformlar, servisler olarak sunmayı hedefliyoruz.  Firmaların e-posta, tümleşik iletişim ve bunun gibi genel ihtiyaçları için birçok firma tarafından sunulan hizmetler var.  Önceliğimiz bu hizmetlerden ziyade farklılık yaratacak servisler sunmak.

Zamazingo: Oytek olarak müşterilerinize ne gibi güvenlik çözümleri sunuyorsunuz? Günümüzde Bulut Bilişim’de de diğer her noktada olduğu gibi güvenlik oldukça önemli. Hiçbir kullanıcı bilgilerine başkalarının izinsiz erişim ihtimali olduğunu düşünmek bile istemez. Sunduğu diğer güvenlik çözümlerinin yanı sıra, Oytek bu bağlamda Bulut Bilişimde müşterilerine ne gibi güvenlik hizmetleri sunuyor?

Ziyal: Bulut Bilişim’de en önemli sorun firmaların psikolojik olarak verilerini başka firmaların verileri ile aynı ortamda kendi kontrolleri altında olmayan sistemlerde barındırmaktan duydukları rahatsızlık. Oytek, profesyonel olarak veri merkezi hizmeti sunduğu için verilen  servislerle ilgili kesinti yaşanmayacak tüm bileşenlerin yedekli olduğu ortamlarda hizmet sunuyor. Bu nedenle firmalar mevcut altyapılarından çok daha düşük riske sahip ortamlarda hizmet almış oluyorlar. Güvenlik için standart çözümler yanında sunduğumuz servisler için uygulama katmanında sağladığımız güvenlik katmanı mevcut.

Zamazingo: Piyasanın hemen her türlü ihtiyaçlarına (yazılım, donanım, ve diğer) cevap verebilecek çözümler sunan bir şirket olarak karşılaştığınız istekler doğrultusunda bilişim dünyasının gidişatı ve değişimin son derece hızlı olduğu bu dünyadaki stratejileriniz ile ilgili olarak bize neler söyleyebilirsiniz? En çok karşılaştığınız müşteri ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlar için en geçerli çözümlere bir kaç örnek verebilir misiniz?

Ziyal: Geçmişe göre müşterinin önüne, bilinen, herkesçe satılan çözümler ile gitmek günümüzün gerçekleri ile uyuşmuyor. Hedef, müşteriye değer katabilecek çözümleri ortaya koyabilmek. Zaten böyle bir çözümü ortaya koyduğunuzda aranan bir noktaya da gelmiş oluyorsunuz. Son yılların en çok ihtiyaç duyulan başlığı hala güvenlik çözümleri olmaya devam ediyor. Buna son zamanlarda Bulut Bilişim çözümleri de ilave oldu. Son günlerin önemli bir konusu ise e-fatura, bu konuda da çalışmalar yaparak müşterilerimizin talepleri doğrultusunda e-fatura sistem entegratörlüğü sertifikalanma çalışmalarının sonuna gelindi. Önümüzdeki günlerde GİB (Gelirler İdaresi Başkanlığı) ile Müşterilerimiz arasında ki entegrasyonu kendi sistemlerimiz ile sağlayarak, kullanıcıların bağlantı sorunları, sertifikasyon vb. gibi problemler ile uğraşmasına gerek kalmadan e-fatura sistemine kolayca geçişine imkan vereceğiz. Bir diğer önemli konu da, Müşterilerimizin kendilerine özel uygulama yazılımı arayışları. Bu amaçla CMMI 3 seviyesine sahip geniş bir yazılım ekibimiz özel gereksinimleri karşılıyor, önümüzdeki dönemde bu yöndeki ihtiyacın artarak devam edeceğini öngörüyoruz ve yapılanmamızı da buna uygun olarak kurguluyoruz.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , ,

Leave a Reply