Dost Sandığınız Siteler Siber Suçlu Çıkabilir!

04/04/2014 • Haberler • Görüntülenme: 355

04.04.2014

Kaspersky Lab, “2013 finansal siber tehditler” çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Bu çalışmaya göre geçen yıl siber suçlular, finans kuruluşlarını taklit ettikleri sahte siteler oluşturarak gizli kullanıcı bilgilerini ele geçirmek ve bankalardan para çalmak için her zamankinden daha fazla çaba harcamaya devam etti. Aynı çalışmaya göre kimlik avı saldırıları 2013’te bir önceki yıla oranla yüzde 8,5 oranda artış gösterirken, bu saldırıların yüzde 30’undan fazlasının lider bankaların, çevrimiçi mağazaların ve e-ödeme sistemlerinin adlarından faydalandığı ortaya çıkıyor.

KL

E-ödeme sistemleri kapsamında ise dolandırıcılar, kimlik avı saldırılarının yüzde 88,3’ünde dört uluslararası markadan birini kullanmayı tercih etti: PayPal, American Express, Master Card ve Visa.

Amazon.com ise çevrimiçi mağazaların adlarından faydalanan kimlik avı saldırıları için en popüler maske olmayı sürdürdü. Bu marka, rapor edilen süre içerisinde çevrimiçi ticaretle ilgili kimlik avı saldırılarının yüzde 61’inde kullanıldı. Listede, Apple ve eBay Amazon’u takip ediyor.

Dolandırıcılar, finansal kuruluşların web sitelerini taklit etmekle kalmıyor, aynı zamanda sosyal ağ siteleri aracılığıyla da sık sık saldırılar gerçekleştiriyor. 2013 yılında, Facebook ve diğer sosyal ağ sitelerinin sahte sayfaları kullanılarak yapılan saldırıların sayısı, yüzde 6,8 oranında artarken toplamda yüzde 35,4’e ulaştı.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , ,

Comments are closed.