Ece Akmanlar KOÇ – Fonlabeni Pazarlama Müdürü

02/04/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 691

Koç-1

Projeni hazırla, tanıtım filmi çek, ihtiyaç duyduğun fonu belirle… Yaratıcı projelerin fonlandığı FonlaBeni.com’dan insanlara ulaşarak projeni hayata geçirmek için yapman gerekenler çok basit. Hayalini kurduğun girişim için fon bulabileceğin internet platformu FonlaBeni’nin tüm detayları röportajımızda

Zamazingo: Kitle Fonlaması’nı FonlaBeni özelinde detaylandırır mısınız? FonlaBeni sistemi nasıl ilerliyor?

Koç: Öncelikle “Kitle fonlaması” kavramı ile başlayalım öyleyse. Kitle pek sevimli bir kelime değil bizim için. Ne yaptığını bilmeyen bir grup, insan ya da ortak yönelimleri olmayan bir grup kişi kast ediliyor gibi algılandığından biz topluluk fonlaması demeyi tercih ediyoruz.

Sistemin işleyişi ise şöyle: Proje yaratıcıları FonlaBeni’de projelerini oluşturuyor, projeleri için bir fon hedefi belirliyor ve destekleyicileri için özel armağanlar yaratıyorlar. 60 gün içerisinde projelerine destek arıyorlar ve fon hedeflerini yakaladıklarında başarılı bir proje gerçekleştirmiş oluyorlar. Fon hedeflerini tutturamazlarsa toplanan paralar destekleyicilere iade ediliyor.

Zamazingo: FonlaBeni olarak Crowdfunding sistemini tanıtmak amacıyla bir kısa film yarışması düzenliyorsunuz. Yarışmanın detaylarını verir misiniz?

Koç: Büyük bir keyifle. Yarışmanın amacı sanat, teknoloji ve girişimcilik projelerinin hayata geçirilebilmesi için alternatif bir fon toplama yöntemi olan ve dünyada giderek yaygınlaşan Crowdfunding yani topluluk fonlaması hakkında yapılmış kısa filmlerle insanları bilgilendirmek.

Beş dakikayı aşmayan kısa filmler tür ayrımı gözetmeksizin yarışmaya kabul ediliyor. Kısa filmlerde topluluk fonlaması kavramı, bir projeye maddi destek sağlamanın yanı sıra bir projeye destek olmak, bir hayali gerçekleştirmek için yardım etmek, bir başarıya ya da hayale destek olmak gibi yan anlamlarla da ele alınabilir.

Projeye başvurular FonlaBeni.com üzerinden proje oluşturarak ve sembolik olarak 1 TL fon hedefi belirleyerek yapılıyor. Başvurunuzun geçerli olabilmesi için projenizin 1 TL fon hedefini tutturması gerek.

Zamazingo: FonlaBeni’de yer alan en ilginç ve en çok fon toplayan projeler nelerdi?

Koç: Nöbetçi Kütüphane, Çikolatadan Heykeller ve 2023 öne çıkan projeler. Nöbetçi Kütüphane en çok fon toplayan projemiz oldu. Geceleri açık bir kütüphane fikrinden yola çıkan proje yaratıcıları 55 destekleyici ile de en fazla destekleyiciye ulaşan projemiz oldu. Alternatif ve katılımcı bir kütüphane modeli yaratmaya çalışıyorlar. Çikolatadan Heykeller, Yiğit Zeyneloğlu tarafından gerçekleştirilen bir proje. Yiğit Zeyneloğlu dünyanın sayılı çikolata ustalarından ve projesi oldukça ilgi gördü. Çikolatadan yaptığı heykeller ile Türkiye’yi Paris’te Dünya Çikolata Ustaları Finalleri’nde temsil etti. 2023, topluluk fonlaması ile gerçekleştirdiğimiz ilk kısa film projesi. Proje Ankara Tabip Odası Kısa Film Yarışması, Birincilik Ödülü kazandı ve 50. Altın Portakal Kısa Film Yarışması’nda da finalist oldu. Değerli ve başarılı projeler üretmeye devam etmeyi umuyoruz.

Zamazingo: Bir projenin FonlaBeni’de yer alması için önkoşullarınız var mı, neler?

Koç: Projeler için sınırları çok net çizilmiş koşullarımız yok tabi ama yaratıcı olmaları en önemli koşul. Projenin videosu varsa bu da yayına almamız için tercih sebebi oluyor. “Olmazsa Olmazlar” başlığı altında projelerden beklentilerimizi uzun uzun anlatıyoruz. Her proje yaratıcısının dikkatle okuması sürecin hızlı ilerlemesini sağlıyor. Bunun dışında “Proje Yaratıcısının El Kitabı”, “Başarılı Proje Rehberi” ve “Video Hazırlama Teknikleri”gibi proje yaratıcıları için özel olarak hazırladığımız bilgilendirme dokümanları mevcut. Temelde proje yapmak isteyen birileri varsa projelerini koşullara uygun hale getirmek için proje ekibimizle birlikte video hazırlanmasından, ödüllerin belirlenmesine kadar tüm süreçlerde elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.

Zamazingo: Projenin tanıtım filmi projenin destek bulmasında ne ölçüde etkili? Farklı ve kar dönüşümü olan bir projenin, tanıtım filmi nedeniyle destek bulamaması mümkün mü?

Koç: Türkiye’de bu konuda yeterli veri oluşacak kadar proje yapılmadı maalesef fakat dünya üzerindeki örneklere baktığımızda videosu olan projelerin yüzde 30 – 40 oranında daha başarılı oldukları göze çarpıyor. Video aslında özetle şu anlama geliyor: Şeffaflık, güven ve gerçeklik.

Projenin eğlenceli bir videosu varsa insanlara daha kolay ulaşabiliyorsunuz, projenin gerçek olduğunu çok daha kolay ifade etmiş oluyorsunuz ve destekleyicilerinizle her şeyi paylaşmayı kabul ettiğinizin ilk göstergesi oluyor. Bütün bunlar da size destek olarak geri dönüyor.

Zamazingo: FonlaBeni’de iş fikirlerinin yanı sıra ağırlıklı olarak film prodüksiyonu için fon arandığı gözlemleniyor. FonlaBeni’nin bu yönde bir yaklaşımı bulunuyor mu?

Koç: Film projelerinin sayısı fazla ve bunun sizlerin de dikkatini çekmesi bizim açımızdan oldukça güzel. Filmleri seviyoruz ve başvuru yapan projeler arasında film projeleri yayınlamaya çok daha uygun bir şekilde inşa edilmiş oluyor. Bu da film projelerinin sitede yer bulmasını kolaylaştırıyor. Ekip içerisinde kısa film ve sinema ile ilgilenen arkadaşlarımızın varlığı da bu konuda daha hızlı ilerlememizi sağlıyor.

Zamazingo: FonlaBeni olarak önümüzdeki dönemler için planladığınız yenilikler var mı?

Koç: FonlaBeni para motivasyonu ile içerisinde yer aldığımız bir oluşum değil. Platformun kendisini yaşatabilmesi adına çok daha fazla insanı FonlaBeni ile tanıştırmak için yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Yaratıcı topluluklarla gerçekleştireceğimiz projelerin yanı sıra üyeleri düşünerek yola çıktığımız çok eğlenceli yenilikler de yolda. Yarışmalara ve içeriklere çok daha keyifli işlerle devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

 zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: ,

Comments are closed.