İpek BİNYILDIZ – Seagate Türkiye ve İsrail Bölge Sorumlusu

02/04/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 707

Binyıldız-1

Seagate, Las Vegas’ta düzenlenen CES Fuarı’nda duyurduğu yeni depolama çözümlerini Avrupa’da ilk olarak Türkiye’de tanıttı. Seagate Türkiye ve İsrail Bölge Yöneticisi İpek Binyıldız, hem bireysel kullanıcılara hem de işletmelere yönelik sundukları çözümler ile depolama teknolojilerinde kullanılan en yeni teknolojileri Zamazingo’ya anlattı

Zamazingo: CES Fuarı’nda sergilenen en yeni depolama ürünlerinizin Türkiye tanıtımını gerçekleştirdiniz. Ürünlerinizden ve ürünlerde kullandığınız teknolojilerden söz eder misiniz?

Binyıldız: Geçtiğimiz ay Las Vegas’ta yapılan CES fuarının hemen ardından Türkiye’ye dönmek ve ürünlerimizi tanıtabiliyor olmak beni çok heyecanlandırıyor çünkü bu çok taze bir bilgi. Birçok ürünümüz var. Bunlardan bir tanesi Backup Plus Slim ailesinin yeni üyesi 2 Terabyte’lık taşınabilir bir disk. En önemli özelliği; dünyanın en ince 2 Terabyte’lık diski olması. Fakat bütün Backup Plus Slim ailesinde bulunan çok önemli bir yazılım özelliği de var. Bu diskler otomatik backup yapmanın yanı sıra; dünyada bir ilk olarak içindeki yazılımla mobil cihazların da yedeklemesini yapabiliyor. Aynı şekilde sosyal medyadaki görsellerinizi de yedekleyebiliyor veya diskin içindeki görsellerin sosyal medyada paylaşımını sağlıyor. Bu sadece bir tuşla gerçekleşiyor.

Bunun yanı sıra Backup Plus Fast  diye bir ürünümüz var. Bu da dünyanın ilk taşınabilir 4 Terabyte’lık diskidir. USB’den aldığı güçle çalıştığı için bir güç adaptörü gerektirmiyor. Şu an piyasadaki taşınabilir disklerden iki kat daha hızlı ve 4 Terabyte’lık dev kapasitesi ile tam bir performans diski. Kurumsal taraftaki ürünlerimiz var bunlardan bir tanesi Windows Server’ımız. Windows tabanlı içinde Intel işlemci olan 4-Bay’li bir Storage Server yaptık; IT profesyonellerinin, özellikle Windows’la çalışan işletmelerin rahatlıkla yedek alabilecekleri bir ürün. Diğer yeni ürünlerimiz de 1U 4-Bay ve 1U 8-Bay özellikli ürünler. Özellikle 8-Bay olan dünyadaki ilk 1U formatındaki 8-Bay disktir. Bu ürünlerimizin bir diğer özelliği de çalışır konumdayken disklerini değişebilmeniz.

Zamazingo: Seagate olarak yeni ürün gamınıza en yeni teknolojileri adapte ettiniz. Önümüzdeki dönemler için öngörüleriniz nelerdir? Sizce yeni sistemleriniz diğer disk üreticileri tarafından da uygulanır mı?

Binyıldız: Şimdi Seagate tüketiciye katma değerli ürünler vermeye endeksli firma dolayısıyla bu performans katan yenilikçi bir ürün. Tabii diğer firmaların tam olarak ne üzerine çalıştığını bilemem talepler arttıkça biz onlara uygun cihazlar üretiyoruz. Şu an bütün dünyada dijital içerik patlaması yaşanıyor.  Dolayısıyla kapasite ihtiyarcımız artıyor daha büyük kapasiteli disklere ihtiyarcımız çoğalıyor. Bunun için taşınabilir 4 Terabyte diskler çıkıyor. Önümüzdeki dönemlerde kapasiteler artabilir ve artması için de halihazırda çalışmalar yapılıyor. Dolayısıyla Seagate kendini tamamen buna adamış durumda; yeni teknolojiler ve taleplerin karşılanmasıyla ilgili güzel gelişmeler devam edecektir diye düşünüyorum.

Zamazingo: Bulut Bilişim’in hem KOBİ’lerce yaygınlaşması hem de bireysel kullanıcıların hayatına girmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor. Bulut Bilişim’in sağladığı değerler ve avantajlar konusunda yeterince bilgi sahibi değiliz. Bulut Bilişim nedir ve verilerimizi Bulut’a taşıyarak ne tür faydalar sağlayabiliriz?

Binyıldız: Bulut Bilişim’in önemi tüm dünyada hızla artıyor. Türkiye için söyledikleriniz doğru; daha çok emekleme safhasındayız ama Backup Plus Slim ve  Backup Plus Fast’te telefonunuzu, mobil cihazınızı isterseniz diskinize isterseniz Bulut’a yedekleyebiliyorsunuz. Bulut her yerden erişim demek; Bulut dediğiniz şey de sonuç olarak dünyanın herhangi bir yerinde bulunan Server aslında. Hem lokal yedekleme hem Bulut’a yedekleme, özellikle doğal afetlere karşı KOBİ’ler için çok önemli. Bugün yaşanılabilecek deprem gibi sel gibi felaketinde yedeğinizi almış olsanız da bütün verileriniz gidebilir, halbuki bunları Bulut’a yedeklediğinizde erişiminiz her zaman sabit kalacaktır.

Zamazingo: Veri transferi ve yedekleme aşamalarında güvenlik çok önemli bir unsur. Siz güvenlik değerlerini sağlayabilmek adına ne gibi çözümler sunuyorsunuz ve iş ortaklarınıza ne gibi teminatlarla gidiyorsunuz?

Binyıldız: Business Storage tarafında ciddi güvenlik tedbirleri var fakat tüketici tarafındaki güvenlik Seagate’in kendisi çünkü Seagate gerçekten güvenilir diskler üretiyor. Seagate, kalitesinin arkasında olan, her zaman kaliteye öncelik veren bir firma.

Zamazingo: Türkiye, Veri Depolama ve Veri Analizi süreçleri global trendleri ne ölçüde yakalayabiliyor?

Binyıldız: Benim gördüğüm Türkiye’deki özellikle backup konusunda yedekleme konusunda zayıf olduğumuzdur. Yedekleme yapmayan çok sayıda KOBİ var. Bunların ciddi anlamda bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Yedekleme konusunda global trendleri bence yakalayamıyoruz. Aynı şekilde tüketici tarafında da yedekleme günden güne artıyor pazarımız da genişliyor ama halen Avrupa seviyesinde miyiz, dünya seviyesin demiyiz bilmiyorum. Dünya demek çok doğru değil kendimizi gelişmiş ülkelerle kıyaslamalıyız ama Türkiye’ye genel olarak baktığımızda gelişen pazarlar içinde olan ve ciddi gelişme ve büyüme trendleri gösteren bir pazar.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: ,

Comments are closed.