Joe FAGAN – Seagate EMEA Bulut Girişimleri Müdürü

02/04/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 377

Fagan-1

Zamazingo: Büyük Veri kavramını detaylandırır mısınız? Seagate olarak Büyük Veri’ye ilişkin çalışmalarınız ve sunmuş olduğunuz çözümler neler? Donanımsal ve yazılımsal olarak ileriye dönük çalışmalarınız mevcut mu?

Fagan: Büyük Veri, geleneksel metodlarla idare edilemeyecek kadar hızlı büyüyen veridir. Büyük Veri’nin iş dünyası için ne demek olduğunu açıklayan on tane kadar tanım bulabilirsiniz. Tüketiciler veya üreten tüketiciler için şu örneği düşünebilirsiniz: Geçmişte bir gün içinde çektiğiniz fotoğraflarınızı gözden geçirmeniz bir saati bulabilirken saniyede 8 kare çekebilen yeni fotoğraf makinemle fotoğraflarımı gözden geçirmem onları çekmemden daha uzun sürüyor! İnsanlar eşyaları arasındaki gerçekten değerli olanları aslında “kaybediyorlar” çünkü çok fazla eşyaları var. İş dünyasında da bunun aynısı oluyor. Tabii iş dünyasında veri kaynağı fotoğraf makinesi yerine satış verisi, üretim tesisi verisi, CRM verisi, sosyal medya ve tedarikçiler, müşteriler ve sanayi birliklerinden gelen üçüncü parti veriler oluyor.

Seagate olarak bizim rolümüz kapasite, performans, güvenilirlik ve maliyet eksenlerinde depolama cihazları sağlamak.

Buna ek olarak, Seagate tamamen devrimsel bir yeniliği de duyurdu: Seagate Kinetic Açık Depolama Platformu. Bu, yeni bir sınıf anahtar/değer ethernet sürücüsü, açık API, destek kütüphanesi ve Seagate Kinetic uyumlu yazılım uygulamaları içeren cihaz bazlı bir açık depolama platformu. Bu anahtar/değer (Dynamo gibi) ethernet sürücüleri obje depolaması ve Büyük Veri uygulamaları için son derece verimli depolama mimarisinin inşasını mümkün kılıyor. Endüstriyel geri dönüşler çok kuvvetli oldu.

Seagate’in veri depolaması ve idaresinin hemen her alanında araştırmaları devam etmektedir. Geçtiğimiz dört çeyrekte Ar-Ge’ye 1.1 milyar dolardan fazla harcama yaptık. Buna ek olarak, bu alanların tümünde pek çok üniversite projesini fonluyoruz. Kinetic Depolama sürücüsü ve platformu Büyük Veri ve Bulut alanlarındaki araştırmalarımızın bir sonucudur.

Zamazingo: Dijital verilerin depolanmasını faydaya dönüştürebilmek için esas olan; veriyi analiz edebilmek ve doğru algoritmaları oluşturabilmek. Veri tabanı içerisinde kirli bilgiyi saf dışı tutabilmek ve gerçek zamanlı raklamlama hedeflerine ulaşabilmek için nasıl bir yol izlenmeli, Büyük Veri güvenilir bilgiye nasıl dönüşür?

Fagan: Bir depolama firması olarak sorumluluğumuz etkili veri depolaması ve bu verinin erişimini hedefe uygun hız, güvenilirlik ve maliyet anlamında uygun olarak sunabilmektir. Verinin tutarlılığını güvence altına almak için çeşitli hata düzeltme ve silme kodlaması teknikleri kullanıyoruz. Kinetic bunu daha da ileri götürüyor. Buna karşın depoladığımız veriyi genellikle yorumlamıyoruz. Bu, bizim ötemizde uygulamaların işi. Veriyi bilgiye çevirmek Büyük Veri mantıksal analizinin işi. Biz veriyi depoluyor ve veriye erişimi sağlıyoruz.

Zamazingo: Kaynak yönetimi, müşteri yaklaşımlarını değerlendirme, pazarlama ve tanıtım faaliyetleri gibi konularda Büyük Veri’yi kullanarak etkinliklerini artırma yoluna giden şirketlerin kazanımları neler olacaktır?

Fagan: Büyük Veri mantıksal analizi, ticari kuruluşlar için kritik önem taşımaktadır. Bunun nedeni onlara rekabet avantajı kazandırması, hizmetlerini farklılaştırmaları ve geliştirmeleri, güncel kalmaları ve daha etkili pazarlama, gelir ve kar elde etmelerini mümkün kılmasıdır. Veri analizi, büyük firmaların gizli modelleri, bilinmeyen korelasyonları ve diğer kullanışlı bilgileri keşfetmelerine olanak sağlar ve bu da çok büyük ticari faydalar ve daha yerinde ticari kararlar alınmasını sağlar.

Zamazingo: Özellikle mobilitenin yaygınlaşması sonucunda veri miktarında gözlemlenen hızlı artışa dair öngörünüz nedir?

Fagan: Dijital cihazların gittikçe daha da yaygınlaşmasıyla beraber veri büyümesi de çoğalmaya devam edecek. Tedbirli tahminlere göre veri, her iki yılda bir ikiye katlanarak artmaya devam ediyor.

Zamazingo: Büyük Veri’yi etkili yönetebilmenin küresel ekonomiler üzerindeki şu anki ve gelecekte olabilecek etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fagan: Küçük ekonomiler bile veri mantıksal analizlerinden fayda sağlayabilirler. Veri’nin küçük olduğu ve işlem kapasitesinin ve teknolojinin sınırlı olduğu zamanlarda verideki trendleri belirleyip “Aralık ayında daha fazla yünlü şapka satıyoruz” gibi belirlemeler yapabiliyorduk. Buna betimsel mantıksal analiz deniyordu. Daha fazla veri ve daha fazla işlem becerisi korelasyonları inceleyip bunlarla ilgili açıklama sunabilir. Örneğin sıcaklığın da daha düşük olduğu gibi. Buna tanılayıcı mantıksal analiz denebilir.

Gelecek Aralık’ın yünlü şapka talebini hava durumunu tahmin ederek ön görebiliriz. Buna da tahminsel mantıksal analiz diyebiliriz. Bunun sonucu olarak şapkalarımızı en soğuk bölgelere önceden gönderebiliriz (Bir sonraki karmaşıklık seviyesi geleceği değiştirmek olacaktır ve benim verdiğim örnek de tam bu noktada zorlanıyor; ya hava durumunu değiştirebilseydik? Buna öngörüsel mantıksal analiz diyelim. Teoride şapka talebini kontrol edebiliyor olurduk böylece).

Eğer bu seviyede bir verimlilik mümkün olursa, örneğin yünlü şapkaları onlara ihtiyaç duyulan yerlere göndermek gibi, yiyecek, su, aşı, insan ve sermaye kaynaklarının dağılımı alanlarında neler başarılabileceğin bir hayal edin!

Seagate,Büyük Veri ve Bulut alanlarının gelişimine mümkün olan en büyük katkıyı yapmaya devam edecek. En büyük zekaların Büyük Veri mantıksal analizleri geliştirerek küresel problemleri çözmeleri veya azaltmaları için kendimizi; aygıt sınıfları, çözümler ve mimarilerde en iyi olanı sağlamaya adadık.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: ,

Comments are closed.