Tunç ÖZGÜL – Intel Türkiye Tüketici Grup Müdürü

02/04/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 1084

Özgül-1

Zamazingo: Kolay kullanımı ve portatif oluşu sebebiyle tablet ürünler artıyor. Bu durum PC piyasasını nasıl etkileyecektir?

Özgül: PC’ler halen önemli bir ihtiyacımız ve bir nevi kişisel bilişim cihazlarımızın merkezindeki konumunu devam ettiriyor ve başka hiçbir cihazın sahip olmadığı çok yönlülük ve performans gibi bileşenleri ile birlikte günlük hayatımızdaki önemini artırıyor. Tablet ürünlere ilgi artmış olsa da ülkemizde 2013 yılında 2012 yılından daha fazla PC satışı gerçekleşmiş durumda. Aynı zamanda taşınabilir bilgisayarlar bir yandan inceliyor, bir yandan dokunmatik ekran özelliğine kavuşuyor ve diğer yandan da 2’si 1 arada gibi yaratıcı hem PC hem tablet olabilen cihazlar yayılıyor. Ayrıca 2013`un son çeyreğinde çıkarmış olduğumuz 4. Nesil Core işlemcilerimiz PC’lere daha yüksek performans, daha iyi pil ömrü ve daha gelişmiş grafik özellikleri getirdi. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de PC kullanımının ve piyasanın kuvvetli olmaya devam edeceğini söyleyebilirim.

Zamazingo: Entegre klavyelerle netbook’a dönüştürülebilen tabletler, kullanıcılar açısından kullanım kolaylığını artıran bir özelliğe dönüşüyor. Tablet piyasasının bu yönde ilerlemesi söz konusu olabilir mi? Markanın tüm modellerine uyumlu entegre klavyelerin bir donanım ürünü olarak farklı bir pazar oluşturması konusunda neler düşünürsünüz?

Özgül: Kesinlikle. Aslında 2’si 1 arada ismini verdiğimiz bu kategoriyi oluşturan ve yaygınlaşması için çalışan firmaların basında Intel gelmekte. Her gecen gün çeşidi artan bu cihazlar raflardaki yerini artırmakta ve kullanıcıların yüksek ilgisini çekmekte. Tabletin fonksiyonlarını geliştirip kullanımını kolaylaştıran 2’si 1 arada ürünler sayesinde artık PC ve tablet arasında seçim yapmak zorunda kalmadan tek bir cihazda her iki ürüne sahip olabiliyoruz diyebilirim. Klavyelerin ayrı bir donanım olarak farklı bir pazar oluşturmasının önündeki en büyük engelin portatiflik olduğunu düşünüyorum, zira bu şekilde iki ayrı parça taşımak zorunda kalınmakta. Yine de bu şekilde de kullanmayı tercih edecek kullanıcılar olacağını da söyleyebilirim.

Zamazingo: Intel’in, önümüzdeki dönemler için hazırlıklarını sürdürdüğü ürün çalışmaları mevcut mu, bu çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Özgül: Şu anda raflarda 25 adetten daha fazla çeşidi olan Intel tabanlı tablet ve 2’si 1 arada ürünlere önümüzdeki aylarda birçok yeni ürün katılacak ve kullanıcılarla buluşacak. Tablet ve 2’si 1 arada ürünleri için 2014 yılı içinde 2 ve 4 çekirdekli 3 yeni platform çıkartıyor olacağız ve mevcut platformlarımızda olduğu gibi bunların hepsi 64bit desteğiyle çıkıyor olacaklar. PC’de de 5. Nesil Core işlemcilerimiz olan Broadwell platformumuzu 2014’ün son çeyreğinde çıkarıyor olacağız.

Zamazingo: Intel pazara sunmayı planladığı akıllı bileklikle giyilebilir teknolojiler yaratmaya adım attı. Bu bilekliklerin detaylarını aktarır mısınız? Giyilebilir teknolojiler başka hangi şekillerde karşımıza çıkabilir?

Özgül: Giyilebilir teknolojiler dediğimizde bilişim teknolojilerini günlük hayata entegre ederek kullanıcılar tarafından giyilerek kullanılabilen her türlü cihazı düşünebiliriz. Bunlar gözlük, kol saati veya vücut üzerine yerleştirilen silikon çipler gibi geniş bir yelpazede olabilir. Şu anda akıllı saatleri ve akıllı gözlükleri ilk örnekler olarak görebiliyoruz. Intel olarak bu alandaki ilk duyurularımızı Ocak ayında yapmaya başladık. İlk referans dizaynlarını sergilediğimiz cihazlar arasında biyometrik ve fitness özellikli akıllı kulaklık ve akıllı kablosuz şarj istasyonu dikkat çekiyor. Akıllı bileklik için lüks perakende devi Barneys New York, Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi ve tasarım evi Opening Ceremony ile bir işbirliği yaptığımızı açıkladık. Moda ve teknoloji dünyalarının yakın işbirliği içinde olmasını hedefleyen bu çalışma kapsamında Intel ve tasarım evi Opening Ceremony bir akilli bileklik üzerinde birlikte çalışacak ve Barneys New York da bu akıllı bilekliğe mağazalarında satışa sunacak.

Zamazingo: Satın alacağımız tablete işlemci hızını baz alarak karar vermek doğru bir adım mı?

Özgül: İşlemci hızının tek basına değerlendirmesi doğru değildir, işlemci mimarisi ve tüm diğer bileşenler ile birlikte düşünülmelidir. Bu bağlamda sadece hıza bağlı bir yönlendirme yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

Zamazingo: Intel’in ikisi bir arada tablet ürün gamı hakkında bilgi verir misiniz? İstenildiğinde tablet ve istenildiğinde dizüstü bilgisayar olarak kullanılabilen Ultrabook ürün gamı, kullanıcıların ihtiyaçlarını iki şekilde de yeterli ölçüde karşılayabiliyor mu?

Özgül: Kesinlikle. Çok farklı tasarımlarda çok farklı çeşit 2’si 1 arada cihaz kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda ve önümüzdeki dönemde hem tasarım da hem fiyatta çeşitlilik hızlanarak artacak. Kullanıcıların bu cihazlar arasında kullanım modeline göre seçim yapabilmesini kolaylaştırmak için hem perakendecilerle hem üretici firmalarla ortak yoğun çalışmalarımız devam etmekte.

Zamazingo: Hepsi bir arada ürünler masaüstü bilgisayara dönüştürülebiliyor. Standart bir masaüstü yerine özellikle iş amaçlı kullanılabilir cihazlar mıdır? Bu ürün hakkında bilgi verir misiniz?

Özgül: Intel Core işlemcili hepsi bir arada bilgisayarlar, bir masaüstü bilgisayarın performansını kasası olmayan ve tüm bileşenleri ekranın içine tasarlanmış bir cihazda verir ve bunun sonucunda ince, sık, az yer kaplayan ve elektrik kablosu olmak üzere tek bir kablo kullanan bir cihazımız olmuş olur. Büyük ve yüksek çözünürlük ekranı dikey ya da yatay kullanarak ister çalışırken, ister oyun oynarken ya da en sevdiğiniz filmleri izlerken kullanabilirsiniz. En büyük özelliklerinden biri de aynı anda birden çok kişi tarafından kullanılabilmeleridir. Dokunmatik büyük ekranı aile için ya da arkadaşlar arasında çok oyunculu oyunlar oynamanıza veya beraber film seyretmenize veya çocuklar için eğitim uygulamaları kullanmanıza olanak verir.  Yeni bazı modellerde bulunan entegre pil ile evinizde odadan odaya taşıyabilir ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , ,

Comments are closed.