İlknur BAYDAK – Seagate Sabit Disklerden Sorumlu Türkiye Yöneticisi

20/05/2014 • Röportajlar • Görüntülenme: 1273

Röp-Seagate

Sabit disk sürücüleri ve depolama çözümleri alanında hizmet veren Seagate, kesintisiz olarak 20 gün boyunca HD formatında kayıt tutabilen yeni ürün ailesi Surveillance HDD diskler ile güvenlik alanında büyük bir ihtiyaca yanıt veriyor. KAMU ve özel sektördeki güvenlik gereksinimlerinin karşılık bulduğu disklerin detaylarını ve veri depolama alanındaki gelişmeleri, Seagate Türkiye İsrail Markalı Ürünler Bölge Yöneticisi İlknur Baydak ile konuştuk.

Zamazingo: Seagate’in kullanıcılara sunduğu en yeni teknoloji nelerdir?

Baydak: Seagate’in 2,5 inç’lik melez SSD’de büyüyen bir pazarı var, biz bu SSD’lere “Hibrit SSD” diyoruz. Diskin içinde küçük bir miktar da olsa SSD yer alıyor. En çok çalıştırdığınız programları açmayı-kapamayı otomatik olarak kaydediyor ve en çok kullandığınız programı bilgisayarınızı her açışınızda “adaptive memory” teknolojisiyle SSD’den otomatik olarak çağırıyor. 2,5 inç SSD’lerin yanı sıra 3,5 inç ailesine de bu sistemden getirdik ve bu gruba da Desktop SSHD ismini verdik.

Desktop SSHD’de de aynı miktarda SSHD ve 3,5 inç sabit motorlu bir disk var. Bu ürünler bir arada performans artışı sağlıyor, hızlı açılış kapanış sürelerine sahip, bekleme sürelerini azaltıyor ve okuma süresini artırdığı için sabit disklerden çok daha hızlı.

Desktop SSHD, SSD’ye benzer bir performans göstermesine karşın SSD kadar maliyetli bir ürün değil. Bunu yanında kapasitesi daha yüksek ve SSD’nin neredeyse dörtte biri fiyatına bu disklere sahip olabiliyorsunuz. Desktop SSHD, sabit disklerden daha hızlı ve verilerinizi en güvenilir yer olan sabit disklere depoluyor. SSD’leri bir pil gibi düşünün. Belli bir silme ve yazma oranından sonra ürünün ömrü doluyor ve o verileri kurtaramıyorsunuz ancak verileriniz güvenli bir sabit disk alanındaysa, güvenli bir bölgedeyse her şekilde veri kurtarımı sağlanabiliyor.

Zamazingo: Seagate Surveillance HDD ile 20 gün boyunca kayıt alınabiliyor. Bu ürünün detaylarını aktarır mısınız?

Baydak: Bizim bir önceki serimiz CV ailesiydi. CV ailesi sonlandırılmadı ama yanına yenilenen Surveillance ailesi eklendi. CV disklerimizde 1 TB, 2 TB, 3 TB’lık kapasiteler vardı Surveillance ailesinde ise 4 TB’lık disklerimiz bulunuyor. CV ve Surveillance güvenlik disklerini 7. nesildir yapıyoruz. Bu sektöre ilk giren firmalardanız. Henüz güvenlik sektörüne dair çalışmalar yokken bunun gerekliliğini anlatmaya başlamıştık. Bir trendi kabul ettirmeden çok önce eğitimlerinin başlaması gerekiyor. Biz güvenlik diskleri konusunda müşterilerimizi yavaş yavaş eğittik.

Surveillance HDD’ye RV sensörü dediğimiz titreşimsel bir denge sensörü de ekledik. Döngüsel titreşim sensörünün eklenmesi, 16 disklerin olduğu sistemlerde güvenli bir performans oluşturulmasını sağlıyor.

Şöyle düşünün; diskinizin üzerinde yuvarlak bir kafa ve ucunda bir iğne var. Bu iğne sürekli verileri okuyup yazıyor. Bu okuma yazma çubuğunun darbeye ve dışarıdan müdahaleye maruz kalmaması gerekiyor. Müdahale olduğu zaman disk duruyor, bu durumu engellemek amacıyla RV sensörünü ekledik. Bunun haricinde harekete duyarlı kameralar için de “eagle 3” dediğimiz, hareket eden her cismi anında kaydedebilmeyi sağlayan bir sistem geldi.

İzleme için optimize edilmiş bir sistem olduğu için içerisindeki yazılımı sayesinde diskin güvenilirliğini yüzde 30 artırıyor veri kaybını minimuma indiriyor. Bu çok önemli bir özellik çünkü kamera kaydının donduğu anda sizin için hayati önem taşıyan bir görüntüyü atlamış olabiliyor.

Zamazingo: Surveillance HDD diskler hangi kurumlarda ve daha çok hangi gereksinimlere yanıt veriyor?

Baydak: Seagate olarak hem özel sektörde hem KAMU’da birçok bankanın güvenlik kamera ve ATM’lerde kullanılan disklerinin ihalelerini biz alıyoruz. Hepsinde 7/24 çalışan diskler kullanıyoruz ve güvenlik için bu, çok önemli bir detay. Bunun haricinde distribütörlerimizin KAMU kuruluşlarına ve özel sektöre bu tip ürünleri anlatan kurumsal departmanları var. Özellikle test ürünlerimizi götürerek denemelerini ve diğer ürünlerle karşılaştırmalarını istiyoruz.

Surveillance ailesi şu an pazara 4 TB ile giriş yaptı ve Türkiye pazarında tüm distribütörlerimizle satışını gerçekleştiriyor. Surveillance HDD büyük bir kapasite artışı sağlayacak çünkü depolama oranı gittikçe artıyor, video gözetimi her yerde görülüyor, her yerde kameralar var dolayısıyla gözetim sektörü hızlı büyüyor. Bununla birlikte hem bayilerimiz hem güvenlik kanalı büyük oranda yatırımlar yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde NAS cihazları ve güvenlikle ilgili bir etkinlikte dikkatimi çeken bir durumla karşılaştım. Fark ettim ki insanlarımız hala 7/24 çalışması gereken güvenlik kameralarında, NAS cihazlarında, özel depolama sistemlerinde hala standart disk kullanıyor. Normal bir disk haftanın 5 günü 8 saat çalışacak şekilde dizayn edilmiştir fakat Surveillance HDD ve NAS HDD dediğimiz ürünler 7/24 çalışmaya ayarlanmış ve ona göre entegre edilmiştir, içinde özel sensörleri olan tamamıyla bu iş için üretilmiş disklerdir. Belli bir süre sonra standart bir disk kullanıldığında cihazda aşırı bir ısınma gerçekleşir. Cihaz aşırı ısınma gerçekleştiği durumda cihaz, aktarmalarda hata yapar ve disk, cihazı yakar. Kullanıcı cihazında bir problem olduğunu düşünür fakat sorunun asıl kaynağı disktir. Eğer doğru disk kullanılmış olsa bu tip problemlerle karşılaşma hata yapma riski ortadan kalkmış olacak. O nedenle eğitim açısından bu tip etkinliklere katılmayı çok gerekli buluyoruz.

Zamazingo: Bulut platformunun sanal sunucuların yaygınlık kazanması ve kullanıcı eğilimlerinin bu tarafa yönelmesi sizce harici depolama ürünlerinin geleceğini ve evrimini nasıl etkileyecektir?

Baydak: Biz Türkiye’de kendi Bulutunu kurmak isteyen birkaç firma ile görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye’de veri merkezi kurmak ve özellikle veri tabanı oluşturmak biraz maliyetli bir iş. Bulut’un Türkiye’de şimdilik çok büyük bir potansiyeli yok. 2020 yılından itibaren depolamanın tamamen Bulut üzerinden olacağı aşikar. 2020 yılından itibaren Bulut’ta büyük bir pazar artışının olacağını düşünüyoruz. Bunun yapı taşları da şimdiden oluşturuluyor. Şu an telefonlarımızda Bulut’u kullanıyoruz; verilerimizi iCloud’a, Google Cloud’a depoluyoruz. Bulutun güvenlik detayı hep akıllarda soru işareti bırakan bir konu olmuştur. Bulut konusunda protokoller çok iyi denetleniyor; firmalarla, verilerin koruma altında olduğuna dair sözleşmeler yapılıyor. Bulut’taki verinin güvenlik riski sokakta başınıza gelebilecek bir hırsızlık olayından daha büyük değil. Örneğin bilgisayarınızı arabanızda bırakırsınız ve çalınır, bu da bir güvenlik sorunudur.

Zamazingo: Depolama çözümlerinin evrimi nasıl gerçekleşecek. Geleceğe dönük hangi teknolojiler hayatımızda yer edinecek?

Baydak: Veri depolamanın önemi çok yüksek o nedenle de kişisel Bulut’lar oluştu. Veri depolama öncelikle harici disklerde başladı, ardından kapasite yeterli gelmedi ve kişisel NAS cihazlarına geçmeye başladı ve 10 TB’lık, 20 TB’lik kişisel NAS’larımızı oluşturmaya başladık. Bunun da yetersiz olduğu noktada bir sonraki adım Bulut olacak. Veri artışı artık TB’larla değil PB’larla ifade ediliyor. O yüzden veri depolamanın önemi arttı.

Mobil cihazların da artışı nedeniyle harici diskleri yanımızda taşıyoruz fakat bu disklere sürekli ulaşım sağlamak zor. O nedenle de Bulut oluştu. Önceden NAS cihazlarından haberdar değildik; bu kadar çok veri yoktu, görseller, video görüntüleri bu denli büyük değildi. Şu an her şey HD kalitesinde. Disklerin popülaritesi bitmeyecek fakat depolanacak alanlar external, NAS cihazlar ve daha sonra da Bulut olacak. Bu trendin yanında pazarda en büyük artış gösteren trend CCTV kamera ve gözetim.

Zamazingo: Veri yedeklemenin ve veri depolamanın hem bireysel kullanıcılar hem de kurumlar açısından önemini aktarır mısınız?

Baydak: Veri depolama kullanıcıların olmazsa olmazı. Hepimiz, kaydolmasını istemediğimiz her şeyi depoluyoruz ve bu depolamanın kilit noktası da diskler. Verileri kaybetmemiz inanılmaz bir kayıp; o nedenle hem kurumlar için hem kişiler için veri depolamak çok büyük bir öneme sahip. Ben de verilerimi kaydediyorum ve kaydettikten sonra bir harici diske depoluyorum. Veri kaybı kişiler için yeri doldurulabilir bir durum olabilir fakat kurumlar için kabul edilemez.

Bu nedenle kurumlar; verilerinin yedeklerini sunucularda toplayıp tüm firmanın yedeklerini özel olarak birden fazla diski bulunan sistemlere yedekliyor ve verileri kaybetmemek adına özel bir çaba sarf ediyorlar.

Zamazingo: Seagete’in güncel kampanyaları var mı, neler?

Baydak: Şu an web sitemiz üzerinden yapılan bir kampanyamız var. Herhangi bir bayiimiz bizim web sitemize girip kayıt oluşturup beş tane yeni Surveillance disk aldığında biz, bir tane Surveillance diski hediye ediyoruz. Bayilerimizin ne sattıklarını bilmeleri açısından Surveillance diski denemesini istiyoruz. Global olarak böyle bir program geliştirdik ve çok faydalı olacağına inanıyorum. Kampanyamız 17 Nisan – 27 Temmuz arasında devam edecek. Bu gibi kampanyalarla, Seagate’in ürünlerinin arkasında olduğunu göstermek istiyoruz.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , ,

Comments are closed.