SAP, İş Çözümleri Zirvesi’ni Gerçekleştirdi

30/05/2014 • Haberler • Görüntülenme: 618

30.05.2014

SAP Bulutve IsCozumleriZirvesi (1)

SAP’nin gelenekselleştirdiği teknoloji buluşmaları, İş Çözümleri Zirvesi’yle devam etti. 600’ün üzerinde sektör profesyoneli zirvede bir araya geldi ve 35 sunum gerçekleşti. Şirketlerin yenilikçi iş çözümleri ve Bulut yaklaşımı ile kaydettikleri teknolojik dönüşüm anlatıldı.

SAP, bu alandaki deneyimini Bulut ve İş Çözümleri Zirvesi’nde katılımcılarla paylaştı. Mobilite, bellek içi teknolojiler ve bulut bilişim sayesinde bütün endüstrilere dokunan yenilikçi iş çözümü ‘SAP Cloud For Customer’ (Müşteri için Bulut Çözümleri) zirvede lanse edildi. Türkiye pazarına ilk defa tanıtılan SAP’nin Bulut üzerindeki yeni Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çözümü ‘SAP Cloud for Customer’, zirvede büyük ilgi gördü. SAP’nin zirvede sunumunu yaptığı bir başka çözüm ise, analitik pazarlamaya yeni bir soluk getiren ‘SAP Customer Engagement Intelligence’ çözümü oldu. Bu çözüm şirketlere sahip oldukları verileri doğru analiz ederek, müşterilerinin ihtiyaçlarına özel ürün ve kampanya sunabilme yeteneğini kazandırıyor.

Zirvede ayrıca, SAP’nin insan kaynakları çözümlerinden yararlanan şirketlerin performans yönetimi, yetenek yönetimi, yedekleme ve gelişim yönetimi, e-eğitim, iş gücü analizleri ve planlama konularında nasıl daha verimli sonuçlar elde edebileceği anlatıldı. Modern insan kaynakları yönetimine uygun tasarlanmış SAP Success Factors çözümü, bulut üzerinde çalışan insan kaynakları süreçlerinin yönetiminde inovatif bir çözüm olarak zirvede dikkat çekenler arasındaydı.

Turkcell Akıllı Bulut üzerinden sunulan e-dönüşüm çözümleri, Türk Traktör ve Enerya’nın müşteri ilişkileri yönetimi, İstikbal, Evyap ve Polisan’ın tedarik zinciri yönetimi, Şişecam’ın satın alma ve üretim süreçleri alanında SAP çözümleriyle yakaladıkları dönüşüm, çarpıcı sunumlarla katılımcılara aktarıldı.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.