Zeus Truva Atı Online Bankacılığı Tehdit Ediyor

27/05/2014 • Haberler • Görüntülenme: 454

27.05.2014

Zeus botnet kötücül yazılımı tüm dünyada başta online bankacılık olmak üzere bir çok finansal alanı tehdit ediyor. Zeus tracker güvenlik ekibinin raporuna göre genellikle bilinen kurumlardan gelen fatura, kredi kartı hesap özeti ve uçak rezervasyonu e-posta içeriği ile yayılan bu zararlı içeriğin piyasadaki antivirüs tarayıcıları tarafından yakalama oranı sadece yüzde 39.48.

zeusmap

E-posta ekinde Zip içerisinde fatura, hesap özeti gibi gözüken aslındaprogram olan bu yazılım bilgisayara kurulduğunda kullanıcının tüm klavye hareketlerini kaydederek tüm parolalarını çalabiliyor. Türkiye dünyada en çok Zeus kötücül yazılımı barındıran ülkeler listesinde 3. sırada yer alıyor.

İsmail Yenigül (2)

Vizyon Ar-Ge iştiraki SurGATE Labs ’ın CTO’su İsmail Yenigül konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“E-posta yolu ile yayılan kötücül yazılımlarda son üç ayda ciddi artış gözlemlenmektedir. Özellikle satın alma talebi, ödeme talebi gibi dikkat çekici başlıklar altında gönderilen bu e-postalar ciddi tehlike saçmaktadır.

Bu e-postaları teknik bilgisi olmayan finans ekibinden birinin açması şirketin tüm bilgilerinin çalınmasına sebep olabilir. SurGATEantispam çözümümüzdeki veri kaçağını önleme özelliği sayesinde kendisini PDF gibi gösteren gerçekte ise zararlı yazılım olan e-posta eklerini tespit edip engelleyebilmekteyiz. Ayrıca önümüzdeki günlerde bu saldırılar akıllı telefonları da tehdit etmeye başlayacaktır. Mobil cihazlara web üzerinden gelen tehditleri engellemek için de ArGE faaliyetleri yürütmekteyiz. Önümüzdeki günlerde Secure web Gateway  kategorisinde de ürün çıkaracağız.”

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , ,

Comments are closed.