Kredi Kartı Klonlama İşleminden Nasıl Korunur

05/06/2014 • Haberler • Görüntülenme: 517

05.06.2014

kredi

Dünya Kupası’na sayılı günler kala Kaspersky Lab uyarıyor; kredi kartı klonlama konusunda uzmanlaşmış en yaratıcı ve aktif suçlardan bazıları Brezilya’da yaşanıyor. Ve de bu suçlular, ATM’den para çekerken veya bir restoranda içkilerinin parasını öderken kredi kartlarını nasıl koruyacaklarını bilmeyen yabancıları hedef almaya bayılıyor.

Kredi Kartı Klonlamadan Korunma
PoS cihazları Brezilya’da yaygın olarak kullanılıyor; Brezilya Merkez bankasına göre kredi ve debit kartlar ülkedeki tüm ödemelerin yüzde 70′inde kullanılıyor. Şifreli kartlar hemen her iş kolunda, hatta taksilerde bile kabul ediliyor.
• Bu protokoldeki güvenlik kusurları ile ilgili yakın zamanda alınan bazı haberlere karşılık şifreli kartlar, halen manyetik şeritli kartlara göre daha güvenli ve klonlanması daha zor. Halen bu tip bir karta sahip değilseniz, seyahate çıkmadan önce bankanıza bunlardan edinip edinemeyeceğinizi sorun.

• Lütfen bunu yapmayın; dolandırıcılara kartınızı klonlamaları için harika bir fırsat sunuyorsunuz ve inanın bu fırsatın cazibesi dolandırıcılar için oldukça büyük. Personelden elektronik ödeme terminalini size getirmelerini isteyin.

• Kartınızı gözünüzün önünden kaçıracak rastlantılara veya yanlışlıklara karşı dikkatli olun. Böyle bir durumda geri aldığınız kartın gerçekten sizinki olup olmadığını kontrol edin. Eğer şüphelenirseniz, derhal bankanıza haber verin.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , ,

Comments are closed.