Teknolojide Yatırım, Operatörün Gelirini Artırıyor

20/06/2014 • Haberler • Görüntülenme: 376

20.06.2014

Ericsson tarafından düzenlenen araştırmaya göre, iletişim ağı kalitesi ve performansına yönelik yatırımlar, operatörler için sürdürülebilir rekabetçi avantaj ve daha iyi finansal sonuçları beraberinde getiriyor.

Ericsson Türkiye Ülke Müdür Ziya Erdem, mobilde kullanıcı sadakatinin birincil derecede network Ericsson Turkiye Ulke Muduru Ziya Erdemperformansına bağlı olduğunu hatırlatarak şunları vurguladı: “Sermaye yatırımını artırmak aslında sadece hizmet gelirlerinin artmasını değil, aynı zamanda kullanıcıların operatöre duyduğu sadakatin de artmasını beraberinde getiriyor. İletişim ağlarındaki operasyonel, ticari ve finansal performansın üç ülke bazında ölçüldüğü bu rapor aslında Türkiye için de çok anlamlı. Raporda yer alan ve gelişmekte olan ülkeler kategorisinde birlikte yer aldığımız Brezilya örneğinden hareketle, Türkiye için de benzer kazanımların edinilebileceğini söylemek çok mümkün. Üstelik Türkiye, artan nüfusu ve cep telefonu kullanım oranı ve cihaz penetrasyonu açısından dikkate değer bir gelecek vaat ediyor.”

Yüzde 10’luk Yatırım Artışı Geliri Yüzde 5,5 Artırabilir
Rapora göre Brezilya’da, yatırım harcamalarında gerçekleşecek yüzde 10’luk bir yükseliş, operatörün pazar payının ve kullanıcı başına düşen ortalama gelirinin artışına sebep oluyor. Operatör ayrıca bu ticari performansın yanı sıra, hizmet gelirlerinde yüzde 5,5, EBITDA’da 6,4 ve serbest nakit akımında yüzde 6,7 oranında gelişme yakalayabiliyor. Bunun yanında diğer operatörlere kaybedilen müşteri sayısının yüzde 1 düşürülmesi, hizmet gelirlerinde yüzde 6,86’lık bir artışı beraberinde getiriyor.

2019’da Mobil Trafiğin Yarısını Video Oluşturacak
Video izlemek için cep telefonu kullananların sayısının artmasıyla birlikte kullanıcılar, özellikle ağ bağlantısı kalitesine önem veriyor. İletişim ağlarında yapılan yatırımlar bu sebeple en çok video gibi bağlantı performanslarını test eden ortamlarla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Zira Ericsson verilerine göre 2019 yılında mobil trafiğin yüzde 50’si, video üzerinden gerçekleşecek. Yaygın video paylaşım platformu Youtube’un trafiğinin yüzde 40’ı ise mobil cihazlar üzerinden gerçekleşecek.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , ,

Comments are closed.