WWDC 2014 Apple’dan Yenilikleri Müjdeliyor

03/06/2014 • Haberler • Görüntülenme: 400

03.06.2014

ios

Apple’ın WWDC 2014 (World Wide Developer Conference) etkinlikleri San Francisco’da başladı. WWDC’de iOS ve Mac OS X yazılım geliştiricilerinin katıldığı etkinlikte, Apple’ın gündemine aldığı yeni özellikler tartışılıyor. 6 Haziran’a kadar devam edecek olan etkinliğin ilk gününde, iOS’un yeni sürümü olan iOS 8’in geleceğinin işareti verildi. iOS 8, şimdilik sadece uygulama geliştiriciler için beta sürümüyle gün yüzüne çıkacak. Uygulama geliştiriciler yeni çalışmalarını “Extensibility” sayesinde uygulama merkezine aktarabilecekler.

ios8

iOS 8′in varsayılan özelliklerinin başında yenilenen interaktif bildirim sistemi geliyor. Gelen bildirimlerin, mesajların, uyarı işareti üzerinden ve ekran değiştirmeden yanıtlanmasına olanak tanıyan bildirim sisteminin yanı sıra bilgisayar üzerinden SMS gönderilip arama yapılabilecek bir sistem de iOS 8’in yenilikleri arasında telaffuz ediliyor. Örneğin bir internet sitesinde yer alan telefon numarasına tıklayarak arama yapılabilecek.

Siri de kendini geliştiriyor. Ses ve uygulamaları tanımlayabilen Siri, asistanlık görevini bir üst sınıra taşıyor.

Apple’ın yeni masaüstü işletim sistemi iPhone çağrılarını MAC’lere taşıyor. Yakın zamanda Samsung’ta rastladığımız gibi Apple’da da hayat bulan sağlık uygulamaları vücudunuzla ilgili verileri takip etmenizi sağlayacak.

Yeni HomeKit sayesinde evinizde, arabanızda kullandığınız cihazları uzaktan yönetebilme imkanını yakalayacaksınız.

Dikkat çekici özelliklerden biri de fotoğraflar üzerinde yapacağınız düzenlemeler sonrasında çalışmalarınızı senkronize olan farklı cihazlar üzerinde de güncelleyebilecek olmanız.

Henüz herkes tarafından beklenen bir haber olan iPhone 6 ile ilgili bir açıklama yapılmasa da ekinliğin 2 gün daha devam edeceğini unutmamak gerek.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.