Yenilikçi Ses Teknolojileri

01/08/2014 • Dosya • Görüntülenme: 3772

ZAMAZİNGOKulaklıklarınızı takıp şehrin gürültüsünden uzak yürüyüş yaptığınızı düşünün ya da güzel bir filmi iyi bir ses sistemi eşliğinde izlediğinizi… Sesin kalitesi, her tınının kaybolmadan kulaklara yansıması keyfinize keyif katacaktır.

Ses teknolojilerine dijital iş, ev, eğlence ürünlerinin nereyse tamamında ihtiyaç duyuyoruz; hatta kullanılan ses teknolojisi ürünün öne çıkmasında önemli de bir rol oynuyor. Günden güne gelişen ses teknolojilerini, birbirinden şık tasarımlarıyla bütünleştiren markalar, kullanıcıların beklentilerini tamamıyla karşılayacak kusursuz ürünü yaratabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Kablo bağımsız NFC ve Bluetooth teknolojileri, kabloların yarattığı karmaşayı ortadan kaldırırken, markalar tasarımcılarla birlikte çalışarak modayı teknolojiye uyarlıyorlar ve dikkat çekici tasarımlarla evlerin ahenginin bir parçası olmaya aday ürünler ortaya koyuyorlar.

Zamazingo bu ay sizler için ses teknolojilerini irdeledi. Ses teknolojisini tasarımla buluşturan markalardan aldığımız görüşler, doğru ürünü seçmenizde size yardımcı olacak ve gelişen ses teknolojileri hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Güngör GÜNDOĞAN

Jabra Tüketici Ürünleri Türkiye Satış Müdürü Gungor_Gundogan_2

Kusursuz ses iletişimi için dış ortam gürültüsünü azaltmaya yarayan çift mikrofon teknolojisi ve tüm bunların yanında günlük hayatın zorluklarına dayanabilecek kalite ve sağlamlık, ürünlerimizde öne çıkan ayırt edici özelliklerdir”

Jabra, gelişen teknolojilerle birlikte tüketici ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayabilmek için laboratuvarlarında sürekli araştırma ve geliştime çalışmaları yapıyor. Örneğin, hareket halindeyken arama kalitesinden ödün vermeden görüşmeye devam edebilmek için arka plan gürültüsünü azaltmaya yarayan en gelişmiş teknolojiyi ortaya çıkarıyor. Ya da daha uzun süreli konuşmalar yapabilmek için pil teknolojisini iyileştiriyor ve pil ömrünü sesli olarak uyaran sistemler geliştiriyor. Makineden makineye kolay bağlantı için ses sistemlerine entegre edilen Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisi ve daha kaliteli müzik dinleyebilmek için desteklenen Dolby Mobile teknolojileri, Jabra’nın kendi alanında güçlendirdiği yeni nesil ses sistemlerinin bazıları.

Kablosuz İletişim Teknolojisi NFC Bluetooth’un Yerini Alıyor

Kablosuz çözümler günümüzde çok fazla ön plana çıkmaya başladı çünkü günlük koşuşturma içinde kullanıcılara müthiş bir hareket özgürlüğü ve konfor sağlıyor. Cihazlarını en hızlı ve kesintisiz şekilde kablosuz aksesuarlarına bağlamak isteyen kullanıcılar artık alıştıkları Bluetooth teknolojisini bir adım ileri taşıyarak NFC’yle tanışmaya başlıyor. Hızlı ve kolay bağlantı platformu olan NFC, özellikle yeni cihazlarda gittikçe yaygınlaşmaya ve önem kazanmaya başladı; çünkü artık alışverişlerde ve bankacılık işlemlerimizde yeni yeni kullanmaya başladığımız bu sistemler, müzik ve iletişim süreçlerinde de hepimize müthiş kolaylıklar getirecek.

Moda Ön Plana Çıkıyor

Kullandığımız mobil cihazlar  yavaş yavaş günlük hayatımızın aksesuarları haline geliyor.Eskiden cihazlarda fiyat/performans kriteri çok etkiliyken, günümüzde akıllı telefonların gelişmesi ve giyilebilir teknolojinin hayatımıza girmesi  ile birlikte bu kritelere yenileri eklenmeye başladı. Kullanıcılar artık fiyat/performans kriterinin yanına tasarım ve konfor kriterlerini de ekledi. Özellikle yenineslin kullandığımobil cihazlarda ve onlarla uyumlu kablosuz aksesuarlarda,tasarımve modanında ön plana çıkmaya başladığını görüyoruz.

Cihazların Pil Ömürlerine Dikkat Etmek Gerek

Ses ve hoparlör sistemlerininkablosuz olması, günümüzde en önemli kriterlerden biri haline geldi. ÖzellikleBluetooth cihazların kolay bağlantı yapabilmesi için NFC dearanan özellikler arasında olmalı. Ürünlerin uzun süre ve kaliteli ses verebilmesi için pil ömürlerine de dikkat etmek gerekir. Örneğin, şu anda bizim hoparlör ve müzik kulaklıklarımızda kullandığımız Dolby Mobile teknolojisi, mükemmel ses kalitesinde müzik dinlemek isteyenlerin aradığı özellikler arasında olmalı.

Yeni Model ve Ürünler Geliyor

Yakın zamanda dış ortam gürültüsünü önleme teknolojisiyle ön plana çıkan ve NFC bağlantı özelliğiyle kullanıcılarımızın yüzünü güldüren mono kulaklık kategorisinde Jabra Style ürünümüzü piyasaya sürdük. Kablosuz stereo kategorisinde ise telefon aramalarının yanı sıra hareket halindeykeniyi müzik dinlemek isteyen kullanıcılar için Jabra Play ve aynı zamanda radyo özelliği de bulunan Jabra Tag ürünlerimizi çıkardık.

Çok yakında piyasaya çıkacak olan Jabra ROX modelimiz ise aramaların yanısıra müzik kalitesinden ödün vermek istemeyenler için Dolby Mobile, NFC ve uzun kullanım özellikleri vaat ediyor. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte çıkarmayı planladığımız heyecan verici modeller ve ürünler ise yolda.

Giyilebilir ve Taşınabilir Kablosuz Çözümlere Odaklandık

Kullanıcılar artık müziklerini hareket halindeyken dinlemek, gittikleri yerlere götürmek ve kaliteden ödün vermek istemiyorlar. Evlerde ve ofislerde kullanılan ses sistemleri,çoğu zaman kablo fazlalığından veya boyutlarından dolayı taşımaya olanak vermiyor. Bu nedenle kablosuz kulaklıklar ve hoparlörler kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya başladılar. Bu noktada kullanıcının beklentisinebağlı olarak kulak içi, kulak üstü kulaklıklar ve farklı boylardaki hoparlörler raflardaki yerlerini alıyorlar artık. Jabra olarak profesyonel ses sistemlerinde hareket halindeyken iletişimi ve müziği devam ettirebilecek giyilebilir-taşınabilir kablosuz çözümlere odaklanmış durumdayız.

Jabra’nın ses teknolojisi entegre edilmiş ürünlerinde ilk etapta ön plana çıkan Dolby Mobile teknolojisidir. Bunun dışında ürünlerin birden çok mobil cihaza bağlanabilirliği de önem verdiğimiz teknolojilerden bir diğeridir. Hareket halindeyken sesten ödün vermeden arama yapmak yada gelen aramalara yanıt vermek isteyenler için tüm ürünlerimizde mikrofon vardır. Aynı zamanda kusursuz ses iletişimi için dış ortam gürültüsünü azaltmaya yarayan çift mikrofon teknolojisi ve tüm bunların yanında günlük hayatın zorluklarına dayanabilecek kalite ve sağlamlık ürünlerimizde öne çıkan ayırt edici özelliklerdir.

Jabra_Sport_wireless

Ürünü Seçmeden Önce İhtiyacı Belirlemek Çok Önemli

Ses beklentisi kişiden kişiye değişmekle beraber ürünü seçmeden önce ihtiyacı belirlemek de çok önemli. Jabra olarak uzmanlık alanımız kablosuz çözümler olduğu için ben bu alandan örnek vermemin daha uygun olduğunu düşünüyorum:

  • Öncelikle ürünün kullanım alanı ve amacı belirlenmeli,
  • Kablosuz müzik dinleme ve konuşma süreleri dikkate alınmalı,
  • Dolby Mobile desteği aranmalı,
  • Bağlantı ve kullanım kolaylığının yanı sıra konfor da göz önünde tutulmalı.

Sinem YÜCEL

Philips Audio Multimedya Orta Doğu Afrika ve Türkiye Pazarlama MüdürüPhilips (8)

“Teknoloji taşınabilir ve mobil cihazlarla geliştikçe biz de ürünlerimizi bu teknoloji ile uyumlu hale getiriyoruz ve çağı yakalıyoruz”

Philips ses teknolojileri ürün grubumuzda; ev sinema sistemleri, SoundBar’lar, Blu-Ray/DVD oynatıcılar, medya oynatıcılar, mikro müzik setleri, portatif müzik setleri, docking sistemler, kulaklıklar, wireless speaker’lar, alarm saatli radyolar, GoGear MP3/MP4 çalarlar, PC speaker’lar, akıllı uygulama aksesuarları, dect telefonlar bulunuyor. Tüketicilerimize en son teknolojiyi en farklı ve çekici tasarımlarla ulaştırmak konusunda iddialıyız.

Kendi Evinizde DJ Olabilirsiniz

Bu yıl, sekiz farklı ürünümüzle iF Tasarım Ödülü’ne layık görüldük. Ödül alan ürünlerimiz arasında Fidelio P9X/ P8 ve BR-1X taşınabilir Bluetooth hoparlörler, Fidelio ev sineması E5, In.Sight kablosuz HD ev monitörü, Fidelio kulaklıklar ve de DJ Armin van Buuren ile birlikte geliştirilen taşınabilir DJ set yer alıyor.

DJ Armin van Buuren ile birlikte geliştirilen M1X-DJ ses sistemi, şarkıların kolayca mikslenmesini, oynatılmasını ve paylaşılmasını sağlıyor. Kendi evinizde DJ oluyorsunuz.

Bir diğer ürünümüz Philips Fidelio Soundbar HTL9100 ise tamamen kablosuz olarak çalışan ayrılabilir hoparlörlere sahip. Gerçek bir surround deneyimi sunan Fidelio, sıradan bir soundbar’ın çok ötesinde. Gerektiğinde ayrılabilen ve wireless olarak çalışan yan hoparlörler odada istenilen yere yerleştirilebiliyor ve Dolby ve DTC 5.1 dekoderler kablosuz şekilde arka kanal seslerin alınmasını sağlıyor. Kablosuz olarak çalışan subwoofer ve müzik akışı için bluetooth özelliği de dahil olmak üzere çift HDMI girişi ve ARC uyumlu çıkışı ile kurulumu da son derece hızlı.

wOOx ile Fark Yarattık

Philips tarafından geliştirilen ve wOOx teknolojisi adı verilen, hoparlörlerde kullandığımız bir teknolojimiz var. Pasif radyatör teknolojisini ve aktif eşitlemeyi kullanarak pasif diyafram çıkışını maksimize eden bir teknoloji. wOOx teknolojisi, bir hoparlör sisteminin üç bileşeninin sinerjik optimizasyonunu içeriyor: Bas radyatörü, aktif bas sürücüsü ve aktif eşitleme.

Philips ve Gibson Brands

Gibson Brands ile wOOx markamızın satışı için imzaladığımız anlaşma sonrasında da dünya genelindeki tüketiciler, Philips markalı ses ve ev eğlence yeniliklerinden yararlanmaya aynen daha önceden olduğu gibi devam edebilecek.

Philips ve Gibson Brands, ev eğlencesi ve müzik sektörlerinin şekillenmesinde önemli rol oynayan markalar. Philips markası bu anlaşmanın sonucunda bu alandaki yenilikçi ürünleri tüketicileri ile buluşturmaya devam edecek. Merkezi ABD’nin Nashville eyaletinde bulunan Gibson Brands, ses ve müzik sektöründe küresel bir lider olma hedefinin bir parçası olarak yakın zamanda Onkyo ve TEAC gibi firmalara yatırım yapmıştı. Bu alım işlemi, Gibson Brands’in güçlü varlık gösterdiği ABD ve Japonya pazarlarındaki gücünü ve wOOx Innovations’ın Philips markalı ses ve ev eğlence ürünleri ile Avrupa, Çin, Latin Amerika ve gelişmekte olan diğer bölgelerdeki pazar gücünü artıracak. Gibson Brands, anlaşma şartlarına göre 7 yıllık bir başlangıç süresi boyunca lisans anlaşmasıyla ilgili olarak 135 milyon dolar ve marka lisans ücreti ödeyecek. Anlaşmanın, düzenleyici başvurular ve çalışma konseyi prosedürleri dahil olmak üzere olağan koşullara tabi olarak 2014′ün ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Güvenirlik ve Uzmanlık Göz Ardı Edilmesin

Teknoloji ve tasarım, her türlü ihtiyacı karşılayan ve zevke hitap eden bir noktaya ulaştı. Kuşkusuz bu özelliklerin yanı sıra satın almada etkin rol oynayan ürün fiyatları var. Tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce tam olarak neye ihtiyaçları olduğu, bu ihtiyaçlarını karşılarken teknoloji ve tasarımdan ne kadar faydalanmak istedikleri ve sahip oldukları bütçe, belirleyici kriterler. Ürünün fiyatı karşılığında ne kadar teknoloji ve tasarım sunduğu ise çok önemli. Bazen bir ürünün sadece teknolojisini satın alırken bazen de sadece tasarımını alabilirsiniz; ya da her ikisini aynı anda alırsınız. Satın alacağınız markanın o alandaki uzmanlığı ve güvenirliği de kuşkusuz çok önemli. Satın alma süreçlerinde ihtiyaç ve zevkler her zaman ön plandayken güvenirlik ve uzmanlık göz ardı edilmemesi gereken unsurlardır.

Taşınabilir Ürünler Geliştiriyoruz

Teknoloji taşınabilir cihazlarla geliştikçe biz de ürünlerimizi bu teknoloji ile uyumlu hale getiriyoruz ve çağı yakalıyoruz. Sadece açık alanda değil evde de taşınabilir ürünler geliştiriyoruz. Kullanıcılar eskiden gerçek surround ses veren 5.1 çoklu hoparlör kurulumu ile kablo karmaşası yaratmayan tekli SoundBar tasarımı arasında tercih yapmak zorunda kalırdı. Artık Surround on Demand ile her iki seçeneğe tek bir ünitede sahip olabilirsiniz. Örneğin HTL9100 Fidelio SoundBar ile tam surround ses gerekmediğinde, müzik dinlerken ya da haber izlerken daha zengin bir ses için bu şık üniteyi kullanabilir; gerçek surround sesle bir filme veya video oyununa hayat vermek istediğiniz zaman kablosuz surround hoparlörleri çıkarıp odanın arka tarafına yerleştirerek eksiksiz 5.1 deneyimini elde edebilirsiniz. Bu ürün, son olarak EISA ev sineması yenilik ödülünü de alarak ödül sayısını 20’ye çıkarmış oldu.

Philips (1)

DJ Armin Van Buuren Philips için Tasarladı

Dünyaca ünlü DJ Armin Van Buuren ile bir işbirliğimiz var; kendisi Philips için bizimle birlikte ürünler geliştirdi. Armin’in profesyonelliği ve deneyimleri Philips’in teknolojik uzmanlığı ile birleşince kalitede yeni bir standart oluşturduk. Armin serisi DJ kulaklıkları ve M1X-DJ, geliştirilen ürünlerimizden. M1X-DJ, bir DJ gibi sesleri mikslemeyi, oynatmayı ve paylaşmayı sağlarken, taşınabilirliği sayesinde eğlencenin her yere rahatça taşınmasına da imkan yaratıyor.

Atalay YİĞİT

GoldMaster Ürün MüdürüGoldmaster

“Tasarım müşterinin tercihinde bir numaralı etkendir. Tabii ki tasarımı, kalite ve kullanıcı dostu olması ile beraber düşünmemiz gerekli”

GoldMaster ürünlerinde, çok frekanslı müzikler ve elektronik müziğin popüler olduğu günümüzde, üç mıknatıslı ve daha hafif membranlar kullanıyoruz. GoldMaster ürünleri zıtlıklar yaklaşımından yola çıkarak yapılan ürünler oldukları için teknolojinin aynı zamanda bir moda akımı olduğunu düşünüyoruz. Bizce tasarım, müşterinin tercihinde bir numaralı etkendir. Tabii ki tasarımı, kalite ve kullanıcı dostu olması ile beraber düşünmemiz gerekli.

İyi Bir Ses Deneyimine Sahip Olmak için Ürünlerde Olması Beklenen Özellikler:

Ses kalitesi aslında 4 aşamadan oluşur: Hoparlör, Driver, filtreler ve akustik. Kaliteli bir ses ve müzik deneyimi için kullanıcının;

  • Hoparlörün OZ değeri,
  • Membran materyali,
  • Akustik elemanların hafifliği
  • Kullanılan Filtre katmanları
  • Driver toplam gücü, yani gerçek gücünü dikkate alması gerekir.

Frekans Bandını Artırıyoruz

Yüksek güçlü ses sistemlerinde yaptığımız gibi kulaklıklarda da farklı frekanslar için farklı mıknatıslar kullanmayı planlıyoruz. Mevcut sistemde iki ürün için bunun ön çalışmasını yaptık ve çok güzel geri bildirimler aldık. Diğer seviyedeki ürünler için de bu uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Ayrıca yeni filtre teknikleri ile kesime gidilen frekans bandını artırmayı planlıyoruz.

Filtre Ve Driver Teknolojilerini Yakından Takip Ediyoruz

Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. 6 kanallı 2 mikrofon girişli Profesyonel ev sinema sistemlerinden ofiste kullanılacak 5W 2 kanallı setlere ve Mobile-10 serisi olarak sattığımız mini cep hoparlörüne kadar ürün gamımız mevcuttur. Zaten GoldMaster’ı bilinir yapan ürünlerin başında ses ve görüntü sistemleri gelmektedir. GoldMaster olarak ses teknolojisinin entegre edildiği ürünlerimizde filtre ve driver teknolojilerini yakından takip ederek, gerekli tüm ürünlerimize adapte etmeye çalışıyoruz.

0007601_goldmaster-hts-518-usb-radyo-dokunmatk-panel-51-ses-dy

Kişiye Özel Kulaklıklar Yakında Tüketiciyle Buluşacak

Kullanıcılar, toplam ses kapasitesini ve bunun frekansa göre eğrisini mutlaka görsünler. Ayrıca şunu da bilmek gerekir: Dünya üzerinde 500’e yakın kulak tipi var ve herkesin duyduğu ses birbirinden farklıdır. Kendi sesimizi bir manyetik bant kaydından dinlediğimizde “bu ben miyim?” diyebiliriz. Türkiye’de ise yaklaşık 20 tip kulak çeşidi var. Fransa’da yapılan araştırmalar kişiye özel kulaklıkları yakında tüketici ürünlerinde yerini bulacağını gösteriyor. Türk insanı üzerinde yapılan araştırmaları ve kulak tipini araştırarak ürün geliştirmiş firmaların ürünlerini tercih etmek gerekir.

 zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , ,

Comments are closed.