Yeni Çağın Medya Patronu: Sosyal Medya

01/08/2014 • Dosya • Görüntülenme: 2540

ZAMAZİNGO2007’den bu yana iletişim anlayışında büyük değişiklikler kaydettik. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Facebook’un ve Twitter’ın kullanımının yaygınlaşması ile yeni bir iletişim metodu doğdu. Üstelik en az “çaldırıp kapatmak” kadar maliyetsiz. Beklenen fakat gelişimi öngörülmeyen bir hareketlilikle yeni fikirler ve girişimler art arda internet kullanıcılarıyla buluştu ve yeni bir medya kanalı yaratıldı: Sosyal Medya.

Sosyal medya, hem markalar hem de kişilerin etkileşimi her an sıcak tuttukları, her gelişmeden kolayca haberdar oldukları ve çalışmalarını yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca insana masabaşından ulaştırdıkları mükemmel bir kanal haline dönüştü.  Markaların ve kişilerin sosyal medyanın gücünü fark etmesiyle yeni bir iş kolunun doğması da kaçınılmaz oldu. Sosyal medya ajansları bugün sizin ve markanız için stratejiler hazırlıyor, uygulama ve yarışmalarla markanızın gücüne güç katıyor, raporlama faaliyetleriyle yol haritaları belirliyor ve reklam planlamalarınızı oluşturuyor.

Facebook, ilkokul arkadaşımızı bulduğumuz bir platform değil artık; ya da sosyal medyada vakit öldürülmüyor. Sosyal medya; merak edilenlerin saniyeler içinde cevap bulduğu, kitleleri kolayca harekete geçiren, güven veren, şüphe uyandırıyorsa başka bir etkileşimle o an kuşkuları yok eden, aynı zamanda eğlenmek, kafa dağıtmak için vakit geçirilen, duyuruların yapıldığı, etkinliklerin düzenlenebildiği, beğendiğin bir filmi, bir şarkıyı, kendi çektiğin bir fotoğrafı insanlarla paylaştığın hatta casusluk dahi yapabildiğin; kısacası hayatı ekranlara, ceplere taşıyan, “yaşayan” bir platform.

Zamazingo’da bu ay; sayfa yönetiminden beğeni ve takip sayısını artırmaya, doğru hedef kitlesine ulaşma yollarından trendlere kadar birçok konuyu sosyal medya uzmanlarıyla konuştuk.

Behice SAYAT

Bi’ Fark Yarat Dijital İletişim Danışmanlığı Kurucu Ortağı ve Markalar Koordinatörü

Bi’ Fark Yarat  behice

“Markalaşmak; uzun vadeli ve üzerinde özenle çalışılması gereken bir süreçtir ve bizce tüm pazarlama iletişimi araçlarının doğru bir karması yapılarak hedefe ulaşılabilir”

Sosyal medyada fazla sayıda markaya hizmet veriyoruz diyebiliriz. Bizler yazılım tarafı güçlü bir dijtal iletişim ajansıyız. Bu anlamda sosyal medya yönetimi hizmeti verdiğimiz markaların yanı sıra hem proje bazlı hem de yazılım desteği ile çalıştığımız marklarımız var. GoldMaster, Joker Bebe, Jump, Idefix, Siberalem, PhillipCapital markalarımızdan birkaçı.

Dijtal İletişim, Değişik Yöntemler İle Reklam Yapma Alanlarına Sahip

Dijital iletişim, “markalaşma” için ciddi avantajlara sahip bir pazarlama iletişimi aracıdır. Bunları özetle şöyle sayabiliriz; bütçesel avantaj, hedef kitle segmentasyonu avantajı, interaksiyon avantajı ve iletişim metotlarının farklılaşması avantajı. Bunları açarsak; öncelikle dijital iletişim, özellikle geleneksel araçlar gibi yüksek bütçelere ihtiyaç duymadan iletişim yapmanızı sağlar, aynı şekilde hedef kitlenizin segmentasyonunda yardımcı olacak verileri kendi içinde barındırır. Örneğin hedef kitlenizi cinsiyet, yaş grubu, lokasyon ve beğenilerine göre segmente edebilir ve her bir potansiyel tüketicinize özel olarak ulaşabilirsiniz. Üstelik bunu potansiyel tüketicinizin pasif bir konumda kalarak değil, sizinle birlikte görüşlerini ileterek yapmasını; yani çift yönlü iletişimi hayata geçirebilirsiniz. Dijtal iletişim, değişik yöntemlerle reklam yapma alanlarına sahip. Hızla gelişmekle birlikte dilerseniz arama motorlarında yer alabilir, dilerseniz üreteceğiniz videolarla kendinizi anlatabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki markalaşmak; uzun vadeli ve üzerinde özenle çalışılması gereken bir süreçtir ve bizce tüm pazarlama iletişimi araçlarının doğru bir karması yapılarak hedefe ulaşılabilir.

Değişen Eğilimleri Yakalamakta Avantaja Sahip Olursunuz

Analiz çalışmalarında kriter, tüm pazarlama iletişimi araçlarında olduğu gibi marka stratejisi ve konumlandırılmasıdır. Sosyal medya yönetimi ile tüketiciniz ve potansiyel tüketiciniz ile interaksiyon yaratırsınız. Bu size anında geri bildirim avantajı sağlar. Böylece tüketicinizin etkilendiği trendler ve değişen eğilimleri yakalamakta ciddi bir avantaja sahip olursunuz.

Sosyal Ağlar Oyun Ve Eğlenceli Uygulamaları için Kullanılıyor

Araştırmalar gösteriyor ki bugün, internet kullanıcılarının yüzde 70’i sosyal ağları, oyun ve eğlenceli uygulamalar için kullanıyor. Bu tarz uygulama, yarışma ve oyunların markanın tüketicisi ile samimi bir ilişki geliştirmesi için önemli araçlar olduğuna inanıyoruz. Böylece tüketiciniz ya da potansiyel tüketiciniz ile marka mesajlarınızı standart yaklaşımların dışında iletme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Facebook’taki Yaklaşımınız Twitter’a Uygun Olmayabilir

Sosyal medya yönetimi de her markaya özel olarak seçilmelidir. Bir markanın illa ki her sosyal ağda bulunması gerektiğine inanmadığımızı belirtmek isteriz. Burada, seçilecek sosyal ağın etkileşim gücü, reklam olanakları, kullanıcı profili ve marka stratejisinin de dahil olduğu bir çok parametre devreye girmektedir. Bu nedenle bulunulması istenen her sosyal ağ özenle seçilmeli ve iletişim her sosyal ağa özel olarak tekrar kurgulanmalıdır. Örneğin, Facebook’taki marka iletişim yaklaşımınız Twitter’a uygun olmayabilir.

Facebook sayfasında günlük en az iki gönderi yapılmasını ve bu gönderilerden seçilecek olanın daha geniş kitlelere ulaşmak üzere sponsorlu olarak öne çıkartılması genel önerimizdir. Ayrıca uygulama, yarışma vb. gibi tüketiciyle etkileşimi artıracak aktiviteler mutlaka bulunmalıdır.

Samet Ensar SARI

Dekatlon Buzz Ajans Başkanı Dekatlon Buzz

“Twitter, kendimizi ilgili hedef kitlelere istediğimiz şekilde ifade etmemizi sağlayacak özgürleştirecek bir platform olarak kullanılmaktadır. Bizi farklılaştıran ve özgür hissettiren tarafı çok önemlidir”

Dekatlon Buzz olarak; Eczacıbaşı Topluluğu, İpragaz, THY, Rixos gibi markalara hizmet veriyoruz. Sosyal medya iletişimi, online itibar yönetimi ve monitoring hizmetleri, sosyal medya entegreli viral video, mikrosite, kampanya  vb. kreatif uygulamaları, sosyal medya reklam yönetimi ve dijital Pr hizmeti veriyoruz.

İyi Bir Sosyal Medya Yönetimi için Sosyal Medyayı Dinlemek Şart

Markalaşma, hedef kitlenizde yarattığınız algının bütününden oluşmaktadır. Hedef kitle de sosyal medyayı kullanıyorsa; orada da ona uygun formatta ve doğru dille mesajları ulaştırmak, markalaşma için gereken adımlardan biri olacaktır.

İyi bir sosyal medya yönetimi için sosyal medyayı dinlemek şarttır. Hedef kitlenizden birçok mesaj alıp, bir iletişim planına dökebilirsiniz. Markanın konumlanması ve stratejisine göre sosyal medya stratejisini oluşturmak da sosyal medya yönetimi konusunda başarılı bir çalışma ortaya koymanızı sağlayacaktır. Markanın genel iletişiminden kopuk bir sosyal medya yönetimi kabul edilemez. Sosyal medya çok hızlı bir şekilde üretimin ve tüketimin görüldüğü bir dünya olduğu için gündemdeki trendleri takip edip, içerik planları oluşturmak veya uygulamalar ortaya çıkarmak da sosyal medya yönetiminde bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.

Reklamını İzlediği Markayla Konuşabilmek Tüketicinin Beklentisidir

Markanın hedef kitlesi, iletişim alışverişinde bulunabildiği her mecrada markasını da görmek istemektedir. Televizyonda reklamını izlediği markayla sosyal medyada konuşabilmek, günümüz tüketicisinin ihtiyacı hatta bir beklentisi haline gelmiştir. Bunu sağlamak için de çeşitli sosyal medya kampanyaları ortaya koymak, markanın hedef kitlesinin sosyal medyada yakalamasına katkı sağlamakla birlikte aradaki bağı da kuvvetlendirmektedir.

Facebook, ailemizin bir parçası haline gelmiştir; o artık “her evde vardır” diyebileceğimiz bir araçtır. Twitter, kendimizi ilgili hedef kitlelere istediğimiz şekilde ifade etmemizi sağlayacak, özgürleştirecek bir platform olarak kullanılmaktadır. Bizi farklılaştıran ve özgür hissettiren tarafı çok önemlidir. Instagram ise mahalle baskısından kurtulduğumuz ve yaratıcı kişiliğimizi ortaya çıkardığımız platform olması sebebiyle popülerliğini her geçen gün artırmaktadır. Foursquare ise nerede kiminle olduğumuzu paylaşmaktan zevk alabileceğimiz yerlerde, kendimizi özel olarak ifade etmemizi sağlayan bir araçtır. Tüketiciyi özel ve özgün kılacak altyapısı bulunmaktadır.

Her Marka, Kitlesine Uygun Mecrada İletişim Yapmakla Yükümlüdür

Sürdürülebilir bir sosyal mecra yönetimi bütün markalar için şarttır. Her marka, hedef kitlesine uygun olan mecrada iletişim yapmakla yükümlüdür. Ancak bunun hareketlenmesi ve tüketicide anlam kazanabilmesi için markalar, kendi mecralarında fayda odaklı çalışmalar üretmekle yükümlüdür. Kimi zaman yaptığı uygulamayla tüketicisini keyiflendirecek, kimi zaman bilgilendirecek, kimi zaman ödüllendirecektir. Bunlar olmadan etkin sosyal medya yönetimi düşünülemez.

İpek TIĞLI

Karbonat Sosyal Medya YöneticisiKarbonat ipek_tigli

“Markarlar, tüm sosyal medya platformlarında bulunmak istiyorlar. Bu, markaya başarı sağlamak yerine fazla iş gücü gerektirecek bir durum”

Karbonat, dijital iletişim odaklı Hybrid bir ajans. Markalarına; kampanya, etkinlik, online – offline iletişim, çizgi üstü, çizgi altı ve sosyal medya iletişimi hizmetlerini sunuyor. Sosyal medya yönetimini yaptığımız markalar arasında; Pepsico grubundan Yedigün, Lipton Ice Tea ve Rockstar, Domino’s Pizza, Tchibo, Logitech, Logitech Gaming, AvivaSA, Generali Sigorta gibi isimler bulunuyor. Nesine.com’un ise tam hizmet ajansıyız.

Kullanıcı, Sosyal Medyayı Aktif Kullanan Bir Markayla Daha Kuvvetli Bağ Kuruyor

Sosyal medya artık tüketicilerin satın alma kararında ciddi bir paya sahip. İnsanlar önceden televizyon ve gazete üzerinden karar verirken, artık internet üzerinden karar veriyorlar. Kullanıcı, sosyal medyayı aktif kullanan bir markayla diğer bir rakibe oranla daha kuvvetli bir bağ kuruyor; markayla konuşabiliyor ve markadan cevap alabiliyor. Bu bağ, sosyal medya ile kuvvetleniyor ve markalaşmayı ciddi ölçüde etkiliyor.

Trendleri Markaya Entegre Edebilmek Markayı Bir Adım İleriye Götürür

Trend takibi, hesap yönetimini her zaman güncel ve dinç tutan önemli bir başlık. Sosyal medya trendleri çok hızlı tüketiliyor. Kısa bir dönemlik olabildiği gibi günübirlik bile olabilen trendleri iyi takip edip, markaya entegre edebilmek markayı bir adım ileriye götürüp, kullanıcıda farkındalık yaratmada önemli bir role sahip. Bu trendleri uyarlarken diğer markalar arasından sıyrılabilecek bir farklılık kattığınızda iş çok daha ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz dönem, Domino’s Pizza için o dönemin trendi olan “Harlem Shake” için bir video çekip, Harlem Shake müziğini oryantelleştirerek “Alem Shake” olarak yayına almıştık. Böylelikle trendi hem yerelleştirdik hem de diğer işlerin arasından sıyrıldık. Sosyal medya analizi ise markanın iletişim planının temelini oluşturuyor; kullanıcıların yoğun olarak ilgisini çeken konular tespit edilir ve iletişim planı buna göre oluşturulur.

İyi Bir Sosyal Medya Yönetimi İçin Temel Alınması Gereken Başlıca Kriterler;

Doğru strateji, doğru mecra, doğru zaman ve doğru medya planlamasıdır. Sosyal medya hizmetini sıfırdan almaya başlayacak markarlar, tüm sosyal medya platformlarında bulunmak istiyorlar. Bu markaya başarı sağlamak yerine fazla iş gücü gerektirecek bir durum. Öncelikle marka-hedef kitle incelenerek marka için doğru platformlar belirlenmeli.

Takipçi, Takip Ettiği Bir Markayı Sosyal Medyadaki Kimliğiyle Hatırlıyor

Sosyal medya üzerinde bir kampanya, markanın ihtiyacına cevap verecek şekilde kurgulanıyor. Bu; yeni bir ürün lansmanı da olabilir, veri toplamaya yönelik de olabilir, bilinirliği artırma hedefi de olabilir. Kampanya, brief’in ihtiyacını karşıladığında sosyal medya üzerinde mutlaka kulaktan kulağa yayılıyor ve marka bilinirliği artıyor. Artık bir kullanıcı sosyal medyada takip ettiği bir markayı sokakta gördüğünde, sosyal medyadaki kimliği ile markayı “eğlenceli,” “sürprizlerle dolu,” “genç,” “uzman” gibi kelimelerle konumlandırıyor ve öyle hatırlıyor.

Her Platform; Her Markanın Hedef Kitlesine Bağlı Olarak Farklı Katma Değer Sağlar

Facebook; sürekli kötüye giden algoritmasıyla marka ve ajanslara kök söktürmek üzere. Eskiden hedef kitleye page ad. ile ulaştıktan sonra içeriğimizi gösterebiliyorduk. Artık reklam harcaması yaparak sayfaya getirdiğimiz kullanıcıya içeriğimizi gösterebilmek için de ayrıca para ödüyoruz. Algoritma iyileştirmeye gitmediği taktirde markalar diğer platformalara ağırlık vermeye başlayacaktır.

Twitter; bir nevi markaların mikro blog’u şeklinde konumlandırılıyor. Kesinlikle müşterisine Facebook’tan daha kar sağlayacak reklam modelleri sunuyor. Artık Twitter reklamlarını kullanarak markalar tek tıkla kullanıcı verisi toplayabiliyor.

Instagram; görsel dili kuvvetli markalar için ana platform olabilecek bir duruma geldi. Özellikle Türkiye’de “do-it-yourself” hedef kitleli markalar için çok yüksek verim alabileceğimiz projeler yapmamız mümkün. Tchibo’nun Cafissimo isimli kahve makinası için instagram blogger’ları ile anlaşarak yayına soktuğumuz projemizle üç haftada 10 bin yeni takipçiye sahip olduk.

Vine ise genç hedef kitleli markalar için oldukça eğlenceli proje yayın imkanı sunuyor. Domino’s Pizza’nın 12 malzemeli pizzası için yaptığımız Vine projesinde; “12 malzemeyi 6 sn.’ye sığdırabilir misin?” dedik ve #BolMalzemos hashtag’i 5 gün boyunca dünya genelinde Trend Topic listesinde kaldı, 1 hafta içinde toplam 400 adet Vine video’su hashtag altına yüklendi.

Kullanıcının İlgisini Sayfaya Yöneltebilmek İçin Kaliteli İçerik Üretmek Gerek

Kullanıcının ilgisini sayfaya yöneltebilmek için sürekli güncellenen platform algoritmaları, ajansları “kaliteli içerik” üretmek zorunda bırakıyor. Bu da her gün 2 ya da 3 içerik paylaşan markaların öncelikle paylaşım adetlerini düşürmesine sebep olacak. Kullanıcının ilgisini sosyal medya analiz raporlarında gözlemliyoruz. Örneğin bir markamız, kısa süre önce 90’lar iletişimine ait reklamsız bir içerikte çok yüksek engagement aldı fakat kampanya iletişiminde çok düşük geri dönüş aldı. Buna göre bir sonraki hafta planında, kullanıcının markayla etkileşime geçebileceği eğlenceli post mutlaka olacak fakat kampanya post adedi de mutlaka azaltılacak. Bunun yanında hedef kitlenin en etkili olduğu gün ve saatler de yine raporlamalarımızda tespit ediliyor ve iletişim zamanlamamız bu durumlara göre planlanıyor.

Kullanıcı Sayfayı Beğenmekten Çok Kolay Vazgeçebiliyor

Facebook’ta bir markaya her gün tek ileti öneriyorum. Ekstra bir durumda iki ileti de paylaşılabilir fakat üç olmamalı. Çünkü artık kullanıcı sayfayı çok kolay “Beğenmekten Vazgeç”ebiliyor. Twitter, Facebook’a göre daha hızlı akan bir timeline’a sahip olduğu için burada markanın yapısına göre 3’ten fazla içerik bile paylaşılabilir. Tabii ki bu iki platform farklı dinamiklere sahip ve bu nedenle her platform için ayrı iletişim planı oluşturulmalı.


Onur ERDEM

medyaSOS Dijital Medya UzmanıMedyasos onur erdem

“Markalar şunu iyi bilmelidir ki insanların arkadaşları arasından seslerini duyurmaya çalışmaktalar, yani bir kişinin 300 arkadaşı arasından ‘Ben de buradayım!’ demeye çalışıyorsunuz”

Sosyal medya faaliyetleri açısından iki farklı alanda hizmet vermekteyiz. Birincisi; kurumsal şirketler, ikincisi; sanatçılar. Ajansımız ilk olarak ünlü kişilere hizmet odaklı çalışmaya başlamıştır, ancak şu anda daha çok kurumsal firmalara hizmet vermekteyiz; otomotiv sektörü, sağlık ve yapı market alanlarında müşterilerimiz bulunmaktadır. Sosyal medya yönetimi dışında, web sitesi tasarımı, mobil uygulama geliştirme, arama ağı optimizasyonu ve reklamcılığı gibi alanlarda da hizmet vermekteyiz.

Sosyal Medyada Aktif Olarak Yer Almak Dijital Dünyada Bir Yaşam Belirtisidir

Markaların sosyal medyada aktif olarak yer alması ve sosyal medyayı doğru şekilde kullanmaları markalaşmayı ve marka bilinirliğini olumlu yönde etkilemektedir. Sektörün hızlıca büyümesi ile markaların sosyal medyada yer alması, bilinirliği ve kurumsal kimliği geliştirmekte, gelecekte gerçekleşecek faaliyetlere referans olmaktadır. İnsanlar markalara sosyal medyada ulaşmak istediklerinde karşılarında bir muhatap bulmak istemektedirler. Aktif olarak sosyal mecralarda yer alan markalar, bu sorulara ve taleplere göre stratejilerini belirlemelidir. Sosyal medyada aktif olarak yer almak dijital dünyada bir yaşam belirtisidir.

Sosyal Medya Kullanıcılarından Gelen Geri Bildirimler ile Markanın Stratejisi Belirlenir

Sosyal medya analizleri ve raporları; markaların konumlandırılmasında, bilinirlikte, kurumsal kimliklerin oluşturulmasında, trend takiplerinin doğru olarak izlenmesinde en etkili rol oynayan; sosyal medyanın temelini oluşturan bir olgudur. Sosyal medya kullanıcılarından gelen geri bildirimler ile markanın stratejisi belirlenir ve bu strateji üzerinden pazarlama faaliyetleri yönetilir. Örneğin bir markanın bir ilde şube açması ile ilgili talepler insanların markaya en rahat ulaştığı sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu, geri bildirim ve sosyal medya takibi sonucunda tespit edilebilmektedir.

Güçlü Bir SEO Yönetimi Markanın Pazarlama Stratejisini Olumlu Yönde Etkilemektedir

Sosyal medyada iletişimin çift yönlü yapılması bu talepleri doğru olarak karşılamayı sağlar. Müşteri memnuniyeti de bu geri bildirimler ile sağlanmaktadır. Hesap yönetiminde kullanıcılardan gelecek geri bildirimler ve analizler ile içerik stratejileri düzenlenebilmekte ve doğru iletişim yapılabilmektedir. İyi bir sosyal medya yönetimi için; sosyal medya takip araçları kullanmak, çift yönlü iletişim kurmak, geri bildirimlere önem vermek ve bu geri bildirimler ve analizler sonucu stratejiyi belirlemek gerekmektedir. SEO, sosyal medyayı web sitesini desteklemektir. Güçlü bir SEO yönetimi ve AdWords reklamcılığı, markanın pazarlama stratejisini olumlu yönde etkilemektedir.

Kampanyaların Doğru Yönetilmesi Bilinirliği Artırmaya Yardımcı Olur

Sosyal medyada gerçekleştirilecek kampanyalar marka kimliğine uygun olmalı ve verilmek istenilen mesajı doğru yansıtmalıdır. Doğru mesajı vermeyen ve marka kimliğine uygun olmayan kampanyaların başarısız olma olasılığı oldukça yüksektir. Kampanyaların doğru yönetilmesi ve sonuçlandırılması bilinirliği artırmaya yardımcı olabilmektedir. Yine de güvenirliğin sağlanabilmesi için sadece kampanyalar değil, doğru strateji yönetimleri de geliştirilmelidir.

Her Sosyal Mecranın Dili ve Kullanımı Farklıdır

Sosyal Medya’nın temelini oluşturan Facebook ve Twitter aslında bu işin yüzde 50’sini kapsamaktadır. Diğer sosyal ağlar ise bu mecralarda gerçekleşen kampanyalara ve stratejilere destek için kullanılmaktadır. Hızla gelişen Sosyal medyada Instagram ve Vine projeleri de hızlıca artmaktadır. Her sosyal mecranın dili ve kullanımı farklıdır, Facebook diğer sosyal ağlardan daha özgür içerik paylaşımına müsaade ederken, Twitter karakter sınırıyla hızlı akan bir yapıya sahiptir.

Markalar bütün Sosyal Medya ağlarında yer almak zorunda değildir. Marka, kimliğine uygun olan mecralarda yer almalıdır. Böylece gereksiz iş gücü ve yanlış iletişim yürütmemiş olurlar. 2014 yılı ile beraber Vine ve
Instagram projelerinin artacağını söyleyebiliriz. Google+ ise sessizliğini sürdürmekte. Bu mecra, herkesin yer aldığı ancak aktif kullanıcısının çok olmadığı bir mecra olarak nitelendirilebilir.

İnsanlarla Arkadaşmış gibi İletişim Kurulabilecek Stratejiler Belirlemek Gerekir

Markalar şunu iyi bilmelidir ki insanların arkadaşları arasından seslerini duyurmaya çalışmaktalar. Başka bir deyişle bir kişinin 300 arkadaşı arasından “Ben de buradayım!” demeye çalışıyorsunuz. Doğal olarak insanlarla, arkadaşıymış gibi karşılıklı iletişim kurulabilecek stratejiler belirlemek gerekir.  Kullanıcıların fikirlerine değer verdiğinizi ve onları önemsediğinizi belirtmelisiniz. Karşılıklı etkileşim oluşturara, hediyeler vererek içerikler ve kampanyalar hazırlamalısınız.

Paylaşım saatlerinin doğru olarak belirlenmesi, Facebook sayfa istatistikleri veya Socialbakers raporları ile belirlenebilmektedir. Facebook’ta günde 1 kez paylaşım yapılmasını uygun görmekteyiz; sonuç olarak ne kadar arkadaşları gibi davranmak istesek de insanlar sizi marka olarak görmektedir ve kullanıcıları içeriklerinizle boğmamanız gerekmektedir. Paylaşım saatleri 10:00 ve 14:00 arasında gerçekleştirilebilir. Markalar, bu saatler arasında net bir zamanı takip yönetmiyle en iyi şekilde belirleyebilmektedir. Twitter daha hızlı akan bir mecra; burada günde 2 veya daha fazla içerik paylaşılabilir.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.