Yeni Dünyanın Yeni İş Modelleri

25/08/2014 • Dosya • Görüntülenme: 2658

ZAMAZİNGOYeni dünya ile birlikte iş modelleri de şekil değiştiriyor. Dijital dönüşümün gölgesinde iş fikirleri de dijital dünyada yaşam buluyor. Yenilikçi fikirler kadar var olan iş modellerinin de dijitale taşınması, kullanıcıların hayatını kolaylaştırırken, girişimcileri bu alanda kıyasıya bir yarışın aktörü haline dönüştürüyor.

Kullanıcıların ve markaların birkaç tıkla ihtiyaçlarının karşılanması dahi iş modelinin tercih edilirliğini artırıyor. Kullanıcıların iş ve özel yaşamlarında zaman ve maliyet avantajı sağlayan, insanları birbirine yakınlaştıran ve sınırları kaldıran girişimler, başarının anahtarı haline geliyor. Kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmek, onlara yeni bir deneyim için cesaret vermek kolay görünmese de zihinlerde yer edinmesi halinde hayatlarının bir parçası haline gelebiliyor.

Küçücük bir fikirle harekete geçen dijital yöntemler farklı iş modellerine ihtiyaç doğuruyor, hatta yeni alanların keşfini zorunlu kılıyor. Atılan doğru adımlar, tüketici ve pazar ihtiyaçlarını duyumsamak, riskleri avantaja dönüştürebilmek ve biraz cesaretle iş fikrini hayata geçirebilen girişimciler, tüm dünyayı sarmalayan bir girişime imza atmış olabiliyor. Tabii ki iyi bir fikrin yanlış stratejilerle dijital çöplükte kaybolup gitmesi de ihtimaller arasında.

Her şey bir hayalle başlar… Hayalini iş modeline dönüştüren girişimciler, bu keyifli ve bir o kadar da zorlu yolculuklarını bizimle paylaştı.

Gürhan KARAAĞAÇ
KAYAK.com.tr Ülke Müdürü

KAYAK.com (1)

“Mevcut bir fikirle yola çıktığınızda, çok sayıda rakiple karşılaşacaksınız. Yenilikçi bir fikir söz konusu olduğundaysa, markanızı pazarladığınız kadar, fikri ve iş modelinizi de pazarlamanız gerekecek”

Seyahatinizi Planlayan Platform: KAYAK.com.tr

Akıllı seyahat arama motoru KAYAK, 2004 yılında, Expedia, Travelocity ve Orbitz şirketlerinin kurucuları tarafından kuruldu. Odağında seyahat sektörü olan ve bu konuda engin bir tecrübeye sahip bir ekiple çalışıyor. Dünyanın en kapsamlı seyahat arama motoru olan KAYAK, web sitesi ve mobil uygulamaları sayesinde kullanıcılarının en uygun uçuşlara, otellere, tatil paketlerine ve kiralık araçlara bir aramada ulaşabilmelerini sağlıyor. Yüzlerce seyahat sitesini kolaylıkla karşılaştırabilme fırsatı sunan site, seyahat rezervasyonu yapma imkanı tanıyor. 2014 yılı başında gerekli iş ortaklıkları ve küresel bilgi birikimimizle Türkiye pazarında hizmet vermek için ilk adımları atmaya başladık. Uzun süren hazırlık çalışmalarından sonra KAYAK.com.tr; 16 Haziran’da uçuş, otel ve kiralık araç arama seçeneklerini Türkiye’de hizmete sundu.

2004 yılında kurulan KAYAK, küresel olarak uzun bir süre aynı iş modelini uyguladı. Seyahat arama motorlarının lideri olarak, başından beri ne yapmak istediğimizi biliyorduk. Web sitemiz, hizmet verdiğimiz her ülkede, o ülkenin ana dilini konuşan kişiler tarafından yerelleştirildi ve envanterimize katkıda bulanacak en iyi küresel ve yerel tedarikçi adayları seçildi. Ziyaretçilerimize en iyi kullanıcı deneyimini yaşatmayı amaçlıyoruz. Onların en iyi fırsatları kolayca bulup satın alabilmeleri ve iyi bir müşteri hizmetleri deneyimi yaşayabilmeleri için hizmet veriyoruz.

Dünyayı Daha İyi Bir Hale Getirecek Olan Yenilikçi Fikirlerdir

KAYAK kurulduğunda, tek bir web sitesi üzerinden online uçak bileti ve otel rezervasyonu yapma, araç kiralama fikri tamamen yeniydi. Bu açıdan KAYAK, bu yeniliği ortaya çıkaran ve bu konsepte yatırım yapan ilk markalardan. Açıkçası, yenilikçi bir fikirle var olan bir yaklaşımın kendine göre zorlukları söz konusu. Mevcut bir fikirle yola çıktığınızda, çok sayıda rakiple karşılaşacaksınız. Yenilikçi bir fikir söz konusu olduğundaysa; markanızı pazarladığınız kadar, fikrinizi ve iş modelinizi de pazarlamanız gerekecek. İnsanların gerçekleştirmeye çalıştığınız şey hakkındaki bilgisini ve farkındalığını artırdığınızdan emin olmanız gerekiyor. Bence, alışkanlıklardan ötürü mevcut fikirlerle bir şeyler yapmaya çalışan insanlara her zaman yer olacaktır ama dünyayı daha iyi bir hale getirecek olan da yenilikçi fikirlerdir.

Müşterileri Öğrendikleri Metotdan Dışarı Çıkmaya Cesaretlendirmek Kolay Değil

Bence yaşanabilecek en büyük zorluk; hem kullanıcılara hem de potansiyel ortaklara fikri açıklamak. Bizim ürünümüzün ana konsepti, seyahatlerini planlamaları ve rezervasyonlarını yapmaları için kullanıcılara en doğru ve en kapsamlı bilgiyi sağlamak, en uygun fiyatları sunmak. Kullanıcılarımızın hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerini sağladık. Bu yüzden “akıllı seyahat” kavramını benimsedik. Açıkçası; kullanıcıları alışageldikleri sistemden, ailelerinden öğrendikleri klasik metotdan dışarı çıkmaya cesaretlendirmek pek kolay değil. Bununla beraber, alışkanlıklar da değişir. Söz konusu seyahat ise, online rezervasyonun etkisinin artacağından ve kullanıcıların en iyi sonucu almak için harcadıkları zamanın azalmasıyla “akıllı seyahat”e daha fazla yöneleceklerinden hiçbir şüphem yok. İşte tam olarak bu sebepten ötürü yenilik için daha çok çalışıyoruz ve KAYAK.com.tr’nin her geçen gün daha “akıllı” olması için uğraşıyoruz.

Başarının Sırrı Müşteri Mutluluğu

Başarının sırrını iki kelimeyle ifade edersek; “müşteri mutluluğu” diyebiliriz. Dünya öyle bir noktaya geldi ki artık müşteri memnuniyeti yeterli değil. Müşterilerin sizi sürekli ziyaret etmesini sağlamak, ürününüz hakkında konuşmalarını ve yaşadıkları keyifli deneyimleri birbirleriyle paylaşabilmeleri için ihtiyacınız olan; müşteri mutluluğu. KAYAK olarak, tüm kullanıcılarımızın keyifli vakit geçirdiğinden, aradıklarını ve daha fazlasını bulabildiklerinden emin olmak için çalışmaya devam ediyoruz. Müşteriler isterse bir markayı yüceltebilir ya da onu yok edebilirler ve günümüzde seslerini her zamankinden daha fazla duyurabiliyorlar. Müşteriyi dinlemeden ya da fikrini dikkate almadan hiçbir markanın başarılı olacağını sanmıyorum.

Birçok Mükemmel Fikir, Kötü Bir Şekilde Uygulandığı için Heba Oluyor

İnsanların hoşuna giden her fikir bir iş modeline dönüşebilir. Hatta bazen, insanoğlu bir fikir üretir ve sonra ürettiği bu fikir bir ihtiyaca dönüşür. İyi bir fikir her zaman başarının anahtarıdır; ama onun uygulanma şekli de bir o kadar önemlidir. Birçok mükemmel fikir, kötü bir şekilde uygulandığı için heba olurken, hayli vasat fikirler iyi bir yönetimle başarıya ulaşabilmiştir. Bence “akıllı seyahat” sitesi KAYAK, çok iyi ve online seyahat sektöründe başarıyla hayata geçirilmiş bir fikir.

Dr. Müh. Evren DİNÇ

SadeceOn.com Marka Kurucu Ortağı

sadeceon.com Kurucu Ortağı Dr. Müh. Evren Dinç

“Yenilikçi bir fikri hayata geçirdiğimizde kısa vadeli sonuçlar beklememeli, sebatkar olmalı ve her zaman devam etme gücüne sahip olmalısınız”

SadeceOn.com’da Becerilerini Sergile, Para Kazan

SadeceOn’da her türlü yeteneğinizi paraya dönüştürmeniz mümkün. Grafik tasarımdan çeviriye, online pazarlamadan reklamcılığa kadar pek çok yeteneğe fırsat tanıyoruz. Bunlar gibi profesyonel hizmetlerin yanında, üyelerimiz, kendi amatör becerilerini de sergileyip ciddi paralar kazanabiliyorlar. Örneğin sitemizde, 10 TL karşılığında, kendi köpeğine firma logolarını yalatırken çektiği videoları satan, havada takla atıp tişörtünün üzerindeki firma isminin reklamını yapan, arkadaşlarıyla toplanıp sevdiklerinize iyi ki doğdun şarkısı söyleyen, kendi suratında, üzerinde firma logolarının bulunduğu balonları patlatıp ciddi paralar kazananlar da mevcut. SadeceOn’da, üyeliğin ardından hemen alım satıma başlanabiliyor. Eğer satıcıysanız yetenek tanımlama kısmına, alıcıysanız tek tuşla ödeme ekranına ilerleyebiliyorsunuz. Alım satım süreci SadeceOn.com tarafından üyelerine sunulan özel bir mesajlaşma ve çözüm platformu üzerinden devam ediyor. Sitede alıcılar tarafından ödemeler üç şekilde gerçekleşiyor; kredi kartı, mobil ödeme ve PayPal. Satıcıların hesaplarına SadeceOn.com tarafından yapılan transferler ise EFT veya PayPal aracılığı ile yapılıyor. SadeceOn, alım-satımlarda, işlemin tam ortasında yer aldığı için, ne alıcı ne de satıcı herhangi bir risk taşımıyor.

ABD’deki Sistemi Türkiye’de Uyguladık

İş modelimizi oluştururken, öncelikle bu tür mikro servis sağlayıcılarının dünya genelindeki örneklerini araştırdık. Özellikle ABD’de çok popüler olduğunu fark ettik ve oradaki sistemi Türkiye’de uygulamak istedik. Bu sistemin Türkiye’de uygulanabilmesi için, Türk kullanıcılarına cevap verebilir nitelikte olması gerekiyordu. Lokalizasyon çalışması yaptık. Sitenin tasarım ve geliştirme aşaması yaklaşık altı ay sürdü. Siteyi beta sürecinin sonunda, Mart ayında açtık. Örnek aldığımız uygulamaları Türkiye’deki kullanıcılara uygun hale getirmek için; ödeme sistemine mobil ve kredi kartı ödeme sistemini, satıcıların paralarını sistemden çekebilmeleri için de EFT ve havale seçeneklerini ekledik.

Yenilikçi Bir Fikir, Olası Riskleri de Beraberinde Getirir

Yenilikçi bir fikir ile var olan bir iş modeli, farklı avantaj ve dezavantajları bir arada içermektedir. Yenilikçi bir fikir, olası riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerin zaman içinde fırsata dönüşmesini bekleriz. Yenilikçi bir fikri hayata geçirdiğimizde kısa vadeli sonuçlar beklememeli, sebatkar olmalı ve her zaman devam etme gücüne sahip olmalısınız. Mevcut bir iş modeli ile işe başladığınızda ise elinizde denenmiş doneler vardır; istatistiki veriler daha fazladır. Yol haritanızı daha kolay oluşturabilirsiniz. Rakipleriniz de buna paralel olarak aynı deneyime sahiptir ve ortak alanın paylaşılmasında sizi farklı kılacak özelliklerinizi ön plana çıkartmanız gerekmektedir.

Tüketicinin Davranış Şekillerini Değiştirmek Kolay Bir Süreç Değildir

Yeni bir iş modelini oluştururken insanlara iş modelinizi detaylı bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Tüketicinin davranış şekillerini değiştirmek kolay bir süreç değildir. Bu sebeple onlara sağlayacağınız faydayı, kendinizi anlatmanız ve neden sizi tercih edeceklerini sebepleri ile birlikte sıralamanız gerekiyor. Tüketiciyi doğru ürünle doğru zamanda buluşturmak da önemlidir. Bu sebeple lansman tarihini, tüketici ihtiyaçlarının karşılanacağı bir dönem olarak belirlemeniz gerekiyor. İş modelinizin ölçeklendirmesini gerçeğe en yakın şekilde oluşturmanız da en önemli noktalardan biridir. Satışlarınızın hangi zaman diliminde ne kadar büyüyeceğini ve pazarınızın sınırlarını belirlemeniz, zorlukların minimize edilmesini sağlayacak etkenlerden biridir.

Projenin Başarıya Ulaşması için Hedef Açıkça Belirlenmeli

Başarı, göreceli bir kavramdır. İşe başlarken neleri hedeflediğiniz başarı göstergeleriniz ile yakından ilişkilidir. Şirketler kar amaçlı olarak kurulurlar; belirlenen dönem sonunda ulaşılan kar oranı, hedeflenen kitlenin ne kadarına ulaşıldığı, müşteri memnuniyeti ve sektörde kalıcı bir yer edinmek girişimin önemli başarı göstergeleridir. Projenin başarıya ulaşması için ilk etapta hedefinin açıkça belirlenmiş olması gerekmektedir. Sizi hedeflerinize taşıyacak proje için yeterli kapasiteye sahip olmanız, birlikte çalıştığınız ekibin yeterliliği, hedefleriniz ile bütçenizin uyumu çok önemlidir. Projenizin yenilikçi olması ve bir değişim ortaya koymanız da olmazsa olmaz noktalarınızdan biridir.

Risk Önleminiz Olmalı

Fikrinizi iş modeline dönüştürme amacınız, para kazanma amacınız ile doğrudan ilişkilidir. Müşteri kazanmanın size bir maliyeti olacaktır; bu maliyet ile hedef süre içinde edinilecek kar karşılaştırmasının öngörüsünü yapabilmeniz önemlidir. Fikrinizin ne kadar ilginç olduğunu düşünseniz de iş modeli oluşturmanız için önemli noktalardan biri de pazarınızı iyi analiz etmenizdir. Elinizde pazarınıza ilişkin yeterli veri ve analiz olmalıdır. Riskleriniz için önlemlerinizin ve rekabet avantajı sağlayacak enformasyonlarınızın olması, fikrinizin iş modeline dönüşmesinin doğru bir hareket olacağının göstergeleridir.

Elif Ceylaner AYDEMİR
Bebegiminlistesi.com Marka Kurucusu

Bebegiminlistesi.com  (1)

“Denenmemiş bir iş modelinin, doğru ve disiplinli bir şekilde kurgulanması durumunda daha fazla başarı ve kazanç getireceğine inanıyorum”

İhtiyaç Listeniz Hediyeye Dönüşüyor

Bebegiminlistesi.com, annelerin ve anne adaylarının “Baby Shower – Bebek İhtiyaç Listesi” yapabildiği bir internet sitesi. Anneler, listelerini internet sitemize girerek bir kaç adımda kolayca oluşturabiliyorlar. Anneler oluşturdukları listelerini, sosyal ağlarda yakınları ve arkadaşlarıyla bir kaç saniye içinde hızlıca paylaşabiliyorlar. Geriye sadece anne yakınlarının liste üzerinden ürün beğenip, anneye hediye etmesi kalıyor. Özellikle çalışan anneler için iş hayatının bu yoğun temposunda onların hayatlarını kolaylaştıran sistemimiz, bu anlamda Türkiye’nin ilk ve tek online alışveriş sitesidir.

Parti Mekanları Bebegiminlistesi.com’da

Anne adayı sitemizde sadece bebek hediye listesi oluşturmuyor. Eğer ortada bir liste var ise bu hediyelerin verileceği bir parti de var demektir. İşte bu noktada hiçbir yerde olmayan bir hizmetimizi daha anne adayları ile buluşturuyoruz. Anne adayı sitemizde yer alan Baby Shower parti mekanları başlığı altında güçlü markalarımızın en güzel mekanlarında Baby Shower partisi yapabiliyor.

Bir İş Modelini Oluşturmak Yorucu ama Bir O Kadar da Keyifli

Çok uzun ve meşakkatli bir yoldan geçtiğimiz aşikar. Bir iş modelini oluşturmak ve bunun yol haritasını çizmek, hele ki ilk defa bireysel olarak ticarete atılan biriyseniz, biraz daha yorucu; ama bir o kadar da keyifli. Ben ve ortaklarım şimdiye kadar profesyonel iş hayatında öğrendiğimiz deneyimlerimizi buraya yansıtırken fazlasıyla keyif aldık ve eğlendik diyebilirim.
İş modelini oluştururken en önemli adım bizce gelir tablosu oluşturulması ve gelir modelinin düzgün şekilde saptanması. Bunun sonrasındaki yol haritamız; işin yazılım geliştirme ayağı, sitemizin tasarlanması, kurumsal kimliğimizin oluşturulması, tedarikçilerimizle görüşme ve anlaşma sağlanması, yasal süreçlerin tamamlanması ve işin lansmanı.

Yenilikçi Bir Fikrin Başarı Olasılığı Daha Fazla

Var olan bir iş modelini hayata geçirmenin hem daha az maliyetli hem de daha kolay olduğunu düşünüyorum ama biz ekip olarak zoru ve farklılığı sevdiğimizden ötürü böyle bir iş modeline giriştik sanırım. Tabii her iki modelde de bir başarısızlık riski bulunmakta; ama denenmemiş bir iş modelinin, doğru ve disiplinli bir şekilde kurgulanması durumunda kesinlikle daha fazla başarı ve kazanç getireceğine inanıyorum. Her şeyi düzgün tanımlanmış bir modelin ve en önemlisi çok önemli bir ihtiyacı karşılayan yenilikçi bir fikrin başarı olasılığının çok daha fazla olduğunu düşünmekteyim.

Fikrin Kitlelere Duyurulması Maliyet Açısından Zorlayıcı

Yeni bir iş modelini projelendirmede, tedarikçilere bu iş modelini tüm faydaları ve farklılıklarıyla birlikte ifade etmek; hem işin başarıya ulaşması hem de onların da tam desteğini alabilmek adına en önemli süreçlerden birisi.

Herkes farklı ve yepyeni bir projenin içinde yer almak ister ama bunu ifade edebilmek, köklü büyük firmalara bunu ifade edebilecek ortamların oluşturulması işin zorlu kısımları diyebiliriz. Lanse etme sürecinde de sanırım yine aynı şey söz konusu. Burada daha geniş kitlelere böyle yeni bir fikrin olduğunun duyurulması maliyet açısından biraz zorlayıcı olabiliyor.

Başarının Sırrı Çalışmak ve Farklı Düşünebilmektir

Girişimlerin başarı göstergeleri bana göre para değil; daha başka bir şey. Mesela; birilerinin bir ihtiyacını karşılamak, mutlu etmek, farklılık yaratmak gibi… Para tüm bu yaptıklarınızın sonunda sonuç olarak zaten ortaya çıkıyor. Başarıya ulaşmak için bir projenin olmazsa olmazları; kesinlikle çok çalışmak daha çok çalışmak, azimli ve özverili olmak ve farklı düşünebilmektir. Bence her fikrin başarılı bir iş modeline dönüşme ihtimali zayıf. Bu fikrin hem fark yaratıyor olması hem de bir ihtiyacı gideriyor olması çok önemli. Fikrin en doğru şekilde kurgulanmasından sonra da disiplinli bir şekilde çok fazla çalışmak gerekiyor.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , ,

Comments are closed.