İki Boyuttan Üç Boyuta Baskı Teknolojileri

29/04/2015 • Dosya • Görüntülenme: 2729

dosya 3d
Bu ay sizler için baskı teknolojilerini iki farklı kanaldan inceleyerek harmanlıyoruz. Klasik ve vazgeçilmez baskı teknolojileri ve son zamanların parlayan yıldızı 3 boyutlu baskı teknolojileri temamızda sizlerle.

Ofisler kadar evlerin de ihtiyacı olan baskı teknolojileri, dijital arşivciliğin gelişiyle rafa kalkmak yerine bu teknolojiye adapte olarak etkinliğini sürdürüyor. Dijital arşivcilik ve mobiliteyi baskı teknolojileriyle birleştiren firmalar, yeni çağın gerekliliklerine ayak uyduruyor. Doküman arşivleme biçimlerinin dijitalleşmesinin etkisiyle cihazlarla mobil ve kablosuz bağlantı kurarak kolayca baskı alınabiliyor. Sarf malzemelerinin çevreyle uyumlu olmasına en az maliyet avantajı ve baskı hızı kadar önem veren firmalar, hammaddesi petrol olan ürünlerden uzak durarak ve geri dönüşüm sağlayarak insan sağlığı konusuna da oldukça hassas yaklaşıyor.

Kısa bir zaman dilimi sonra endüstriden sağlığa, eğitimden otomotive birçok sektörün şah damarı konumuna geleceği öngörülen 3D baskı teknolojileri, şimdilik emekleme evresinde. Şov amaçlı da olsa ev, otomobil, tekstil ürünü gibi materyallerin baskısının yapıldığı günümüz, baskı teknolojilerinin geleceğine dair ipuçları veriyor.
Sağlık sektöründe de yerini almaya hazırlanan bu teknoloji ile doku ve organ baskısı denemeleri çoktan başladı. Başlı başına bir sektör olmanın yanı sıra farklı sektörlere de destekleyici bir teknoloji olmaya aday 3 boyutlu baskı teknolojileri, özellikle zaman tasarrufu açısından büyük verimlilik sağlayacağa benziyor.

Gartner’a göre 2014’te 200 bin 3D yazıcı satışı yapılırken bu sayının 2018’de 2.3 milyon adet olması bekleniyor. Dolayısıyla bu teknolojinin geliştirilmesi ve kullanılması konusunda uzmanlık kazanmış profesyonellere ihtiyaç doğuyor.

Burak ÖZER

Xerox Türkiye Genel Müdürü

Xerox  Burak Özer

“2006 yılından itibaren her yıl düzenli olarak duyurmaya başladığımız Küresel Vatandaşlık Raporu, çevre politikaları ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarının, kurumun iş hedeflerine nasıl entegre edildiğini ortaya koyuyor.”

Ürün gamımız her ölçekten işletmenin, her çalışanın ofis ihtiyaçlarını karşılayabilecek çözümler sunan bir çeşitliliğe sahip. Tek fonksiyonlu yazıcılardan, çok fonksiyonlu ofis ürünlerine, masa üstü küçük ürünlerden matbaa ve dijital baskı merkezlerinde kullanılan çok yüksek hacimli dijital baskı sistemlerine kadar yüzlerce farklı ürün ve çözümü olan bir markayız. Xerox WorkCentre, Xerox Phaser, Xerox ColorQube, Xerox DocuColour ve Xerox D serisi, Xerox iGen, Xerox Versant, Xerox Impika gibi burada saymakla bitiremeyeceğimiz farklı model ofis cihazlarımız ve üretime yönelik dijital baskı sistemlerimiz ile her sektörden her ölçekten firmaya, ofis çalışanlarından öğrencilere farklı ihtiyaçlara esnek, çözümler sunuyoruz.

“Cihazların Çevreyle Uyumlu Olması Öncelik Verdiğimiz Konuların Başında Geliyor”

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olarak her yıl iş hedeflerimiz ile çevre ve toplumsal sorumluluklarımızı bir arada nasıl yürüttüğümüzü açıklayan Küresel Vatandaşlık Raporu’nu yayınlıyoruz. 2006 yılından itibaren her yıl düzenli olarak duyurmaya başladığımız Küresel Vatandaşlık Raporu, çevre politikaları ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarının, kurumun iş hedeflerine nasıl entegre edildiğini ortaya koyuyor.

Xerox olarak ürettiğimiz her cihazda baskı kalitesi kadar toner ve kağıt gibi sarf malzemelerimizin çevreyle uyumlu olması da öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Örnek vermek gerekirse, patenti ve teknolojisi sadece Xerox’ta olan katı mürekkep teknolojili renkli yazıcılar, diğer lazer yazıcılara göre yüzde 90 daha az atık çıkarıyor. Renkli baskı maliyetlerini yüzde 60’lara ulaşan miktarlarda azaltıyor. Yüksek kapasiteli dijital baskı sistemlerimizde bulunan Xerox kuru mürekkep teknolojisinde ise günümüzde sektörde kullanılan bazı sıvı mürekkep teknolojilerinin aksine petrol özü kullanılmıyor. Yine Xerox’un patentli teknolojisi kimyasal toner kullanılan ürünlerimiz de yüzde 30 daha az enerji kullanımı sağlıyor. Kartuşsuz teknolojili, eriyerek kullanılan katı mürekkepli ürünlerimiz de sarf malzeme atıklarını ve kullanılan çöp sahasını yüzde 90 azaltıyor.

“Silinebilir Kağıt, Kağıt Tüketimini Azaltıyor”

Ofis kağıtlarımız da ürünlerimiz kadar çevreci bir anlayışın yansıması olarak tüketicilerin karşısına çıkıyor. Xerox ofis kağıtları, ağaç tarımı yapılmak üzere yetiştirilen ağaçlardan üretiliyor ve doğal orman alanları kullanılmıyor. Bu özellik, bizi diğer bir çok kağıt tedarikçilerinden ayıran en temel özellik. Xerox olarak ayrıca, Ar-Ge laboratuvarlarında kağıt ve ağaç tüketimini azaltacak teknolojiler üzerine çalışmalar yapıyoruz. Tek ağaçtan iki kat daha fazla kağıt üretilmesini sağlayan “Mekanik Fiber” ofis kağıdı ve üzerindeki basılı bilgilerin 24 saat içinde silinerek defalarca tekrar kullanıma izin veren “Silinebilir Kağıt” buluşu, kağıt tüketimini azaltmaya yönelik duyarlılığımızı gösteren önemli çalışmalarımızdan bazıları.

Kağıt tüketimini azaltmak için şu tavsiyelerimiz uygulanabilir:

  • Kağıdın her iki tarafını kullanın: Kağıt kullanımını aza indirgemenin en başta gelen yöntemi, çift taraflı baskı kullanılmasıdır.
  • Bilgiyi ağ ortamında yönetin: Ofis içinde dolaşacak ve başka kişilerin bilgi ve onayına sunulacak olan dokümanları basılı olarak değil ağ ortamında elektronik olarak dolaştırın.
  • Kağıt dosyaları dijital ortama aktarın: Kağıt halde bulunan, orjinal kopyasının nerede olduğu bilinmeyen dokümanların, çok fonksiyonlu ofis araçlarının üzerinde yer alan tarayıcı üniteleri ile ağ ortamındaki istenilen bir bilgisayar dosyasının içine veya istenen e-posta adreslerine gönderilmesi sağlanabilir. Bu davranış tarzı, çoklu sayfalı bir dokümanın her bir kişi için ayrı ayrı basılıp, manuel olarak dağıtılmasını engelleyecektir.
  • Seçici olun: Bir dokümanın ihtiyaç duyduğunuz, sizin için önemli olan kısmını basın. Xerox’un yaptırdığı araştırmalar, ofis çalışanlarının bir iş günü içinde basmış oldukları kağıt dokümanların yüzde 45’ini çöpe attıklarını gösteriyor.

“Orijinalmiş Gibi Satılan Sarf Malzemelerden Kaynaklı Sorunlar Yaşanıyor”

Sahte toner kullanımı, sektörümüzün büyümesine ket vuran önemli bir sorun. Tüketicilerin son yıllarda sahte ürünlere karşı giderek bilinçlendiğini ve hem sahip oldukları cihazlara hem de kullandıkları sarf malzemelerinin kalitesine özel hassasiyet gösterdiklerini söyleyebiliriz. Ancak piyasada yer alan kutusundan ambalajına orijinalmiş gibi satılan sarf malzemelerden kaynaklı sorunlar yaşanıyor. Sahte ve kaçak ürünleri dikkat etmeden satın alan tüketiciler yüzlerce, hatta binlerce dolar ödedikleri yazıcıların ciddi hasar gördüğünü ve ürünlerinin garanti kapsamı dışında kalmasına neden olduklarını bilmeliler. Dolayısıyla orijinal sarf malzemelerini satın almaya dikkat etmeliler. Sahte ve kaçak baskı cihazları, sarf malzemeleri satan iş yerleri ve kişileri emniyet güçleri ve Xerox yetkililerine şikayet etmeliler. Böylece hem kendi cihazlarının hem de diğer kullanıcıların baskı cihazlarının güvenliği sağlanabilir, istenmeyen sonuçlarla karşılanması önlenebilir.

“Basılı Elektronikler Sıra Dışı Uygulamaların Geliştirilmesine İmkan Sağlayacak”

Xerox’un şu an için 3D yazıcı üretme gibi bir hedefi yok. Ancak Xerox yıllardır, “printed electronics” diye tanımlanan plastik, cam, tekstil gibi farklı yüzeyler üzerine elektronik devreler basmayı sağlayacak inovatif çalışmalar yapıyor. Xerox, gümüş alaşım kullanarak plastiği eritmeden üzerine elektronik devre basmayı başardı. Basılı elektronikler, 3D baskı teknolojisiyle entegre olduğunda 3D baskı cihazlarının çalışmaya hazır elektronik ürünler üretmesini sağlayacak. Basılı elektronikler (Printed Electronics) değiştirilebilir mesajlar veren elektronik giysiler, içinde kaç adet hap kaldığını söyleyen akıllı ilaç kutuları, ürünün son kullanım tarihini ve tazeliğini gösteren akıllı ambalaj malzemeleri, çantalarda taşınabilecek katlanabilir ekranlar, esnek ve çok hafif cihazlar gibi uygulama alanları sektörden sektöre değişebilecek sayısız sıra dışı uygulamaların da geliştirilmesine imkan sağlayacak.

“Baskı Cihazlarının Mobil Çalışma Şekline Uyumunu Zorunlu Hale Geldi”

Teknolojinin gelişimiyle her şeyin dijitalleşmeye başladığı günümüzde bilgi ve doküman arşivleme biçimleri de dijitalleşti. İnternetin de katkısıyla kurumların ve işletmelerin yönetmesi gereken bilgi miktarı çok büyük boyutlara ulaştı. Bu boyutlardaki bilgiye hızlıca erişmek ve onları analiz edebilmek ancak dijital bir doküman alt yapısı ile sağlanabilir hale geldi. Aynı zamanda, mobil cihazların hayatımızın her alanında kendine yer bulması, iş yerinde ve özel hayatımızda mobil cihazlardan her işimizde faydalanmamız baskı cihazlarının da mobil çalışma şekline uyumunu zorunlu hale getirdi. Artık baskı cihazlarında bilgisayarlara ihtiyaç duymadan, istenen her belgenin istenen yerden basılmasına, taranmasına ve paylaşılmasına imkan tanıyan teknolojiler geliştiriliyor. Örneğin, Xerox’un yeni nesil mobil çalışma anlayışını destekleyen “Xerox ConnectKey” özellikli ofis cihazları; çalışanların zaman ve mekandan bağımsız çalışabilmesini, bulundukları her ortamda üretken ve verimli olmalarını sağlıyor. Xerox ConnectKey, kullanıcıları ekstra ağ yapılandırma uğraşlarına ve masraflarına sokmadan, hareket halindeyken, çalışanların kurumsal ağlara yetkileri oranında erişmesini sağlayarak, kablosuz olarak istedikleri ortamdan güvenli bir biçimde bağlanmalarını ve çalışmalarını sağlıyor. Xerox ConnectKey’li cihazlarla mobil ve kablosuz bağlanarak baskı alınabildiği gibi Xerox AirPrint uygulaması ile iPhone veya iPad cihazları üzerinden, Xerox Android Plugin uygulaması ile de Android işletim sistemli cihazlar üzerinden kolayca kablosuz baskı yapılabiliyor.

Filiz BABACAN

İkizin İş Geliştirme Müdürü

 İkizin Filiz BABACAN (2)

 “3D Baskı teknolojilerinin popülerlik kazanması ile birlikte bu konuda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin hız kazandığı ve çok yakında dünya devi dediğimiz farklı markaların da bu konuda çözüm üreteceğini öngörüyoruz.”

3D baskı çözümleri günümüzün en popüler teknolojisi olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle 3D modellemesi yapılmış olan herhangi bir objeyi insan gücüne ihtiyaç duymadan, çok daha ekonomik bir şekilde üretebilme avantajını sunması ile şirketler tarafından tercih edilme sebebi oluyor. 3D baskı çözümlerinde çok ekonomik modellerin yanı sıra sanayi tipi endüstriyel üretime uygun baskı çözümlerinin ve plastik, alçı tozu, metal, çikolata gibi çok farklı malzemelerin de kullanılarak farklı sektörlere hitap ettiğini görüyoruz. İkizin teknoloji olarak insan modellemesi için en uygun olan ve renkli baskı yapabilen mevcut 3D baskı çözümlerini tercih etmekteyiz.

“3D Baskı Çözümünün Her Eve Girmesi Artık An Meselesi” 

Sağlık alanında kullanımın yaygınlaştığını, takı üretimi alanında özellikle özel dizayn edilmiş modellerin üretiminde kullanıldığını ve hatta son dönemlerde düzenlenen defileler ile giyim sektöründe de bu trendin etkisi olduğunu görüyoruz. Ancak tüm bunlar tabii ki hayal gücümüz ile sınırlı. 3D baskı çözümünün her eve girmesi artık an meselesi. Bunun için uzun yıllar bekleyeceğimizi kesinlikle düşünmüyorum. Birçok ev eşyası üreten firmaların bu çözümle ürettiği ürünleri pazara sunduğunu görüyoruz.

3D Baskı çözümlerinin kullandığı malzemeler tamamen türlerine göre değişiyor. Metal, plastik, alçı tozu, çikolata… Burada önemli olan; tüketicinin hangi hammaddeyi tercih ettiği ve çözümü oluşturan şirketin, kullanılan hammadde eğer sağlığa zararlı ise hem üretim hem de tüketim aşamasında gerekli yasal prosedürlere uyup uymadığı ve tüketicisini uyarıp uyarmadığına bağlıdır.

“Mesleki Eğitim Programlarının Açılması Yönünde Çalışmalar Başlatılmalı”

Özellikle günümüz koşullarında bu konuda yetişmiş insan gücü olmadığı için İkizin olarak 3D modelleme yapabilmeyi ve 3D baskı çözümünü kullanabilmeyi personellerimize öğretiyoruz. Bizimle birlikte yol alan ve her geçen gün uzmanlaşan kadromuzun sektörde yetişmiş ve uzmanlaşmış insan gücü olma yolunda hızla ilerlediklerini gözlemliyoruz. Ancak tabii ki bu konuda lise seviyesinden başlanarak mesleki eğitim programlarının açılması yönündeki çalışmaların bir an önce başlatılması gerekiyor. Okullarda verilecek eğitim sonrası sektöre yetişmiş insan gücü bulma konusunda çözüm olacağı ortadadır.

“Dünyaya İhracat Yapabilir Konuma Gelmiş Bulunuyoruz”

3D Baskı teknolojilerinin popülerlik kazanması ile birlikte bu konuda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin hız kazandığı ve çok yakında dünya devi dediğimiz farklı markaların da bu konuda çözüm üreteceğini öngörüyoruz. Bu Teknoloji ile aslında Türkiye’de İkizin olarak yeni bir iş kolunu doğurmuş olmanın da kıvancını yaşamaktayız. 3D Baskı çözümü ile hedefimizde insanların 3D minik ikiz biblolarını üretmek var iken aynı zamanda geliştirdiğimiz 3D Modelleme Sistemi ile dikkatleri üzerimize çekmiş ve dünyaya ihracat yapabilir konuma gelmiş bulunuyoruz.

Serkan BAYIR

HP Baskı Sistemleri Kategori Müdürü

HP Serkan Bayır

“3D yazıcıların ticarileşmesi ve bireysel kullanıma açılması için hız, kalite ve maliyet unsurlarını çözen HP MultiJet Fusion teknolojisi sayesinde; mevcut en hızlı 3D baskı teknolojisinden 10 kat daha hızlı baskı, daha düşük maliyete alınabilecek.”

Son ürünlerimizden HP DeskJet Ink Advantage 4645 All-in-One yazıcı bir ağa ihtiyaç duymadan doğrudan kablosuz baskı gibi piyasada ilk olarak değerlendirilebilecek teknolojilere sahip. Yazıcı, iki kata kadar daha fazla sayfayı aynı fiyata yazdırabiliyor. Küçük ölçekli bir firma için çok uygun olan ürünün mobiliteyi yaşamak isteyen kurumlar için çok uygun bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Akıllı cihazlar üzerinden yazıcıya kablosuz ağ üzerinden bağlanarak baskı alabilme özelliği HP ePrint sayesinde akıllı telefon, tabletten gönderimde bulunarak ya da belirlenmiş e-mail adresini kullanarak istediğiniz yerden baskı alabiliyorsunuz. Ofisinizden uzakta olsanız da dokümanı ofisteki yazıcıya göndermek pek çok çalışan için kartuş maliyetinin düşük olması kadar çekici bir özellik oluyor.

“ePrint Özelliği Sayesinde, Çektiğiniz Fotoğrafları Evinizdeki Yazıcıya Gönderebilirsiniz”

Ink Advantage serisinin bir diğer üyesi olan HP DeskJet Ink Advantage 4515 All-in-One ile takvim ya da posterler basabiliyor, tüm işlevleri, renkli dokunmatik ekranın kolay kullanımlı menüsünden gerçekleştirebiliyorsunuz. Serinin üyelerinden HP DeskJet Ink Advantage 3545 All-in-One yazıcı ise fotoğraf baskı kalitesiyle dikkat çekiyor. Ürünün ePrint özelliği sayesinde, çektiğiniz fotoğrafları evinizdeki ya da ofisinizdeki yazıcıya gönderip, kapıdan girer girmez baskıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Kurumsal segmentte özellikle de büyük firmalar tarafında yazıcı kullanıcı sayısı ve dolayısıyla sayfa sayısının arttığını gözlemliyoruz. Bu ölçekteki şirketlere Officejet Pro ürün ailemizdeki ürünlerimizi öneriyoruz. Officejet Pro ürünlerimiz lazere kıyasla sayfa başına yüzde 50’ye kadar daha düşük maliyetle profesyonel kalitede renkli baskı avantajıyla büyük ilgi görüyor. HP OfficeJet Pro 8620 All-in-One’da yer alan yüksek düzeyde tarama işlevi baskı işlemini her zamankinden daha hızlı ve kolay hale getiriyor. Yazma hızı söz konusu olduğunda rakipsiz bir ürünümüz var: Guinness Rekorlar Kitabı’nın da tescil ettiği gibi dünyanın en hızlı masaüstü yazıcısı HP OfficeJet Pro X serisi, rekortmen hızının yanında renkli lazerlerin yarısı maliyetle, canlı renkler sunuyor.

“Kurumlar Orijinal Kartuşlar Kullanarak Baskı Maliyetlerinden Tasarruf Ediyor”

Türkiye’deki kurumlar HP yazıcılarını ve orijinal kartuşlarını kullanarak baskı maliyetlerinden tasarruf ediyor. Orijinal kullanım bilincini yerleştirmesi, kablosuz erişim ve hemen her yerden baskı alma imkanı sunması, iş uygulamalarıyla belge yönetimini kolaylaştırması ve çevre dostu özellikleriyle enerjiden tasarruf sağlayan HP baskı çözümleri, kurumlara pek çok avantaj sunuyor. HP’nin tüm bireysel ve kurumsal ihtiyaçlara yönelik çok geniş bir ürün portföyü var.

“Atıkların Geri Dönüşümü Konusunda Önemli Çalışmalar Yapıyoruz”

HP olarak, sahip olduğumuz çevre sertifikaları ve geri dönüştürülebilir baskı materyalleri sayesinde çevre dostu şirketler arasındayız. Sektörde; “Green Peace Greener Electronics,” “Carbon Disclosure Project,” “Dow Jones Sustainability Index” gibi sıralamalarda HP olarak hep en üst sıralarda yer alıyoruz. HP olarak enerji tüketimi ve salınımları düşük çevreyle dost ürün ve hizmetler sunarak müşterilerimizin çevresel etkilerini azaltırken maliyetlerini de düşürmeyi hedefliyoruz. Atıkların geri dönüşümü konusunda önemli çalışmalar yapıyoruz. Son yıllarda sık sık Türkiye’de büyük elektronik mağazalarında “Eskiyi Getir” kampanyaları düzenliyoruz. Söz konusu kampanyalar yalnızca donanım için değil, kartuş ve tonerler için de gerçekleştiriliyor. Bu kampanyaları yapmaktaki amacımız donanım ve toner-kartuşların geri dönüştürülerek ekonomiye yeniden kazandırılmaları ve çevresel etkilerinin de azaltılmalarıdır. Tüketici tarafında da geri dönüşüm konusunda bir bilinç oluşturmak için çeşitli çalışmalarımız oluyor. Küresel çapta gerçekleştirdiğimiz HP Gezegen Ortaklığı Programı kapsamında ömrünü tamamlamış kartuş-toner ve donanımları kurumsal müşterilerimizden ücretsiz olarak toplanılıyor ve lisanslı tesislerde geri dönüşüme kazandırılıyorlar. Programa erişim de son derece kolay. Kurumlar ve şirketler Gezegen Ortaklığı Programı’ndan internetten bir talep formu doldurarak faydalanabiliyorlar.

“HP Olarak 3D Baskı Teknolojisiyle Yakından İlgileniyoruz”

HP olarak 3D baskı teknolojisiyle de yakından ilgileniyoruz. 3D baskı teknolojimiz yeni “Harmanlanmış Gerçeklik” vizyonumuza dayanıyor. Bu vizyonun bir parçası, “HP MultiJet Fusion” teknolojisi. HP MultiJet Fusion, 3D baskı teknolojisini ticari alana taşıma alanında devrimsel nitelikte yenilikler sunuyor. 3D yazıcıların ticarileşmesi ve bireysel kullanıma açılması için hız, kalite ve maliyet unsurlarını çözen bu teknoloji sayesinde mevcut en hızlı 3D baskı teknolojisinden 10 kat daha hızlı baskı daha düşük maliyete alınabilecek. Bu yıl içerisinde HP Multi Jet Fusion sistemlerini bazı müşterilerimize sunacağız. Çözümün kitlesel sürümünü ise 2016 yılında gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Türkay TERZİGİL

Bilgitaş Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü

 turkay cevre-1

“Baskı Teknolojileri üreticileri, aynı zamanda dijitalleştirilmiş dokümanların yönetimi konusunda da çözümler sunarak müşterilerinin iş akışlarını hızlandırmaya, verimliliklerini artırmaya yardımcı oluyor.”

Dünyanın önde gelen dokümantasyon çözümleri üreticilerinden Japon Kyocera Document Solutions’un Türkiye distribütörü Bilgitaş, dijital çok fonksiyonlu renkli ve siyah-beyaz fotokopiler, renkli ve siyah-beyaz lazer yazıcılar, yazılım ürünleri ve ‘sayfabaşı’ anlaşma hizmetlerini içeren geniş bir ürün portföyüne sahip.

Çok fonksiyonlu fotokopi gamımız siyah-beyaz ve renkli, A4 ve A3 ebatlarında kağıt kullanan Kyocera ürünlerinden oluşuyor. Ürün gamımızda 18 sayfa/dakika A4’ten, 80 sayfa/dakika A4 hıza sahip farklı modeller bulunuyor. Ürün bazında değişmekle beraber makinelerimizde başlıca ofis ihtiyacı olan kopyalama, yazdırma, tarama ve faks gibi fonksiyonlar bulunuyor.

Lazer yazıcı gamımız siyah-beyaz ve renkli, A4 ve A3 Kyocera ürünlerden oluşuyor. Ürün gamımızda 20 sayfa/dakika A4’ten, 60 sayfa/dakika A4’e hıza sahip farklı modeller bulunuyor.

Kyocera’nın ECOSYS teknolojisi sayesinde müşterilerimizin yüksek hacimli dokümantasyon ihtiyaçlarını; hızlı, düşük toplam sahip olma maliyeti ile çevre dostu olacak şekilde karşılayan çok fonksiyonlu makinelerimiz ve yazıcılarımız, kolay kullanım ve yüksek güvenlik özelliklerine sahip.

“Şirketler Yıllık Gelirlerinin Yüzde 3’ünü Doküman Üretimi için Harcıyor”

Birçok şirket için dokümantasyon maliyetinin ne olduğunun cevabını vermek kolay değil. Uluslararası araştırma şirketi Gartner’a göre şirketler yıllık gelirlerinin yüzde 3’ünü doküman üretimi için harcıyor. Gartner’in verisi dikkate alındığında; birim sayfa maliyetini bilen ve maliyet azaltıcı tedbirler alarak toplam sahip olma maliyetini azaltan firmaların çok önemli kazanımlar sağlayacağı görülüyor. “Sayfabaşı” anlaşma yaparak şirketler baskı ve kopyalama maliyetlerini hemen belirleyip, gelecek yıllarda da baskı maliyetinin ne olacağını bugünden görebilir, kontrol altına alıp azaltabilir.

“Dijital Arşivleme Eğilimi Giderek Artıyor”

Yazıcı veya çok fonksiyonlu fotokopilerde basılıp, çoğaltılıp, dağıtımından sonra bu evrakların saklanması ve tekrar erişiminde kolaylık sağlayan dijital arşivleme eğilimi giderek artıyor. Baskı teknolojileri üreticileri de ürün ve portföylerine ekledikleri yeni özellik ve çözümlerle müşteri taleplerine cevap veriyor. Doküman yakalama ve dağıtımı aşaması için çok fonksiyonlu ürünlerdeki tarayıcı hızları, çözünürlükleri, optik karakter tanıma ve yazılım gibi yetenekler her geçen gün gelişiyor. Baskı teknolojileri üreticileri aynı zamanda dijitalleştirilmiş dokümanların yönetimi konusunda da çözümler sunarak müşterilerinin iş akışlarını hızlandırmaya, verimliliklerini artırmaya yardımcı oluyor. Bilgitaş, Kyocera çok fonksiyonlu ürünleri ile birlikte NSi Autostore ve DocuWare çözümleri kullanarak Dijital Arşiv ve Kurumsal İçerik Yönetimi Hizmetleri sunuyor.

Dijital arşivcilik; taranan dokümanların arşivlenmesine olanak verdiğinden dolayı baskı teknolojilerine yönelik ürünlerin kullanımında artış sağlıyor. Dijital arşivcilik denildiğinde Bilgitaş olarak müşterilerimize sunduğumuz Doküman Yönetimi (DOCUWARE) çözümünden bahsedebiliriz. Doküman Yönetimi çözümünün entegre edildiği Kyocera çok fonksiyonlu fotokopi makinelerinde taranan belgelerin arşivlenmesi ve baskısının alınması mümkün.

Tablet bilgisayarların ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması baskı teknolojilerinde mobil ve Bulut Bilişim teknolojilerinin kullanımını artırıyor. Kyocera; “Mobile Print” ve “Cloud Connec” uygulamaları, “Iprint” destekleyen ürünleri ile bu taleplere cevap veriyor. Kyocera daha büyük işletmelerin de ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, mobilite ve Bulut Bilişim destekleyen yazıcı, fotokopi makinesi ve yazılım çözümleri gamını genişletmeyi hedefliyor.,

“Endüstrileşmenin Artması, Doğal Kaynakların Hızla Tükenmesine Sebep Oluyor”

Artan tüketim ihtiyacının karşılanması için endüstrileşmenin artması doğal kaynakların hızla tükenmesine, küresel ısınmaya, üretim ve tüketim kaynaklı atıkların önlemler alınmadan doğaya atılması çevre kirliliğinin artmasına sebep oluyor. Dünyada baskı hacminin sürekli artması; maliyet etkin, çevre dostu, sürdürülebilir yaşamı destekleyen baskı çözümlerinin üretilmesi ve kullanılmasını önemli hale getirdi. Kyocera ürünleri sürdürülebilir yaşamı destekliyor. Kyocera firması Ar-Ge çalışmalarında doğanın korunmasını, verimliliği ve ürün kalitesini ayrılmaz bir bütün olarak görüp, 1992’den beri kullandığı ECOSYS teknolojisi çevre dostu çözüm sağlıyor. ECOSYS terimi ECOnomy (ekonomi), ECOlogy (ekoloji) ve SYStem (sistem) faktörlerinin ayrılmaz birlikteliğini ve önemini ifade ediyor.

1992 yılında Kyocera’nın odaklandığı konu yazıcıların toner kartuşlarının yapısıydı. Geleneksel olarak kullanılan toner kartuşu pahalı, çevreye zararlı, geri dönüşümü olmayan ve 60’a yakın ayrı parçadan oluşan bir sarf malzemesiydi. Kyocera Mita toner kutusundaki parça sayısını 4’e indirip, parçaları geri dönüşebilir hale getirdi. Kyocera ürünlerinde, geleneksel “drum”lara göre 30 kat daha uzun ömre sahip “amorfus silikon drum” kullanılıyor. Tek katmana sahip seramik drum yapısı ile drum üretiminde CO2 salınımı standart OPC drum’lara oranla 3 kat daha az.

Baskı sürecinin en son parçası olan, Eco Fuser ile cihazın baskılama için gereken ısınma ve soğuma süreçlerinde kullandığı enerji azaltıldı. Toner partiküllerinin yapısında sürekli yapılan iyileştirmeler ile toner yüzeyleri pürüzsüz hale getirildi. Bu sayede görüntü kalitesi ve çözünürlük artarken toner sarfiyatı geleneksel toner kartuşuna oranla yüzde 30 azaltıldı. Kullanılan polyester reçine ve daha kolay eriyebilen mum sayesinde fiksaj ısısı 20 derece düşürülürken yüzde 15 daha düşük enerji sarfiyatına ulaşıldı.

Kyocera ürünleri enerji verimliliği ve kağıt tüketimine odaklanmış olan ABD Hükümeti’nin ve AB Komisyonu’nun desteklediği “Energy Star” çevre etiketine sahip. Fotokopi ve yazıcılar uyku modunda normal moda oranla yaklaşık yüzde 95 daha az enerji tüketiyor. 1997 yılında FS-1700 yazıcı modeli ile “Blue Angel” çevre etiketini alan ilk yazıcı üreticisi olan Kyocera’nın çevre standartları ISO 14001 çevre yönetim sistemine uygun olacak şekilde oluşturuldu.

Kyocera ürünlerinde daha yeşil bir dünya için geliştirilen birçok fonksiyon bulunuyor. Çok fonksiyonlu fotokopi ve yazıcılardaki kağıdın her iki yüzünü kullanarak yazdırma özelliği sayesinde kağıt tüketimini yarı yarıya azaltmak mümkün. Ürünlerindeki N-up kopyalama özelliği ile 2, 4, 8 v.b. adetlerdeki sayfalar tek bir yaprağa sığdırılarak basılabilir veya “EcoPrint” özelliği ile de daha az toner sarfiyatıyla çıktı alınabilir.

Bilgitaş satış ve pazarlama faaliyetlerinde basını ve şirketleri baskı ve kopyalama konusunda ekonomik ve ekolojik olarak elde edilebilecek avantajlar konusunda sürekli bilgilendirerek Yeşil BT’ye destek vermektedir.

Tüketimi azaltmak için tavsiyeler:

•          Baskı ve fotokopi işlemlerinde önlü arkalı baskı yapılarak yüzde 50’ye varan oranda kağıt tasarrufu sağlanabilir.

•          Gereksiz baskı alınmamalıdır. “Equitrac,” “MYQ” gibi gerçek zamanda dokümantasyon takip yazılımları kullanarak gereksiz baskı miktarı ve sebepleri kolaylıkla tespit edilebilir.

•          Kullanılan cihazların Energy Star çevre etiketi olmasına dikkat edilmelidir.

•          Mesai saatleri dışında kullanılmayan cihazlar kapatılmalı, mesai saatlerinde cihazın çalışmadığı anlarda uyku moduna geçmesi için gerekli ayarlar yapılmalıdır.

•          Cihazın etkin çalışması için periyodik bakımları yaptırılmalıdır.

•          Çevreye duyarlı kağıt ya da geri dönüşümlü kağıt kullanılmalıdır.

•          Atılacak kağıtların geri dönüşüm kutularına atılıp, kolayca sisteme geri kazandırılması için ofislerde gerekli önlemler alınmalıdır.

•          Gereğinden fazla cihaz sahibi olunmamalı, ortak kullanılan cihaz sayısı arttırılmalıdır.

•          Orijinal sarf malzemeleri kullanılmalıdır.

•          Sayfabaşı anlaşma yapılmalıdır.

Ali Can ERK

3Durak Kurucu Ortağı

3 durak Ali Can Erk

Amacımız; 3. Endüstriyel Devrim olarak kabul edilen bu teknolojiyi çok daha fazla kişiye ulaştırmak. Eğer biz de bu devrimin izleyicisi değil bir oyuncusu olmak istiyorsak 3D yazıcıları çok iyi tanımalıyız.”

3D Yazıcılar son yılların trend konusu. Bunun en büyük nedeni ise 1986 yılında Charles Hull tarafından alınan patentin 20 yıllık bir süreçten sonra düşmesi. Böylece 2006’dan itibaren birçok insan “open source” kültürünün etkisiyle de 3D yazıcılar üzerinde çalışmaya başladı. Bunun sonucunda da birçok 3D yazıcı ortaya çıktı. 3Durak ise 3 boyutlu modele sahip ve bunu somut hale dönüştürmek isteyen kişiler için modellerinin 3D baskısını kaliteli ve hızlı şekilde elde edebilecekleri bir 3D Printing House. Beşiktaş’taki mağazamızda 3D yazıcılarını inceleyebilir, farklı makineleri test edebilir ve eğitimlere katılarak 3D yazıcı teknolojisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında 3D tarayıcılar ve drone’lar gibi farklı teknolojileri de deneyimleyebilirsiniz.

“Kişiler, Henüz 3D Yazıcıları Kendi Hayatlarına Nasıl Dahil Edebileceklerini Kestiremiyorlar”

3D Yazıcılar sağlıktan mimariye, otomotivden endüstriyel tasarıma kadar birçok farklı sektörde aktif olarak kullanılıyor. Sağlık alanında kişiye özel protezler ve implantlar üretilmesinde özellikle dişçiler tarafından kullanılıyor. Mimarlık sektöründe yapıların maketleri 3D Yazıcılar kullanılarak üretiliyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan mühendislik firmaları prototip geliştirmede 3D Yazıcılardan yararlanıyor. Endüstriyel tasarımcılar seri üretim öncesi tasarımların somut halini 3D Yazıcılar sayesinde görebiliyor.

3D Yazıcıların günlük hayatta kullanımı yolun başında diyebiliriz. Kişiler henüz 3D yazıcıları kendi hayatlarına nasıl dahil edebileceklerini kestiremiyorlar. Ama özellikle 3Durak ve benzeri girişimler, son kullanıcı tarafında 3D yazıcıların kullanımını ve bilinirliğini artırmayı amaçlıyor.

“Petrol Tabanlı Hammadde olan ABS, Sağlık Açısından Sakıncalı”

Masaüstü 3D Yazıcılarda genel olarak iki hammadde kullanılıyor. Bunlardan birisi ABS diğeri ise PLA. ABS petrol tabanlı bir plastik, dolayısıyla sağlık açısından sakıncalı. Öte yandan PLA ise mısır nişastasından üretilen organik bir plastik. Bu nedenle insan ile temas halinde bulunacak ürünlerde PLA kullanmak tamamiyle bu tehdidi ortadan kaldırıyor.

“Lise ve Üniversitelerde Workshop’lar Düzenliyoruz”

3Durak ekibi olarak bir başka girişimimiz olan Priyoid (Print Your Idea) 3 boyutlu yazıcılar konusunda bilgi aktarmak için kuruldu. 3D Yazıcılar ile ilgilenmeye başladığımızda çok az kişinin 3D yazıcılardan haberdar olduğunu gördük. Bu noktada Priyoid.com’u kurarak Türkiye’den ve dünyadan 3D Yazıcı sektöründe yapılan çalışmaların haberlerini yazmaya başladık. Şu an sadık bir takipçi kitlemiz var. İnsanlar, 3D yazıcılar hakkında soruları olduğunda bizi arayıp ya da mail atıp çözüm arıyorlar. Bununla kalmayarak belirli periyotlarda eğitimlerde veriyoruz. Ayrıca lise ve üniversitelere giderek bu teknolojiyi tanıtan workshop’lar düzenliyoruz. Amacımız ise 3. Endüstriyel Devrim olarak kabul edilen bu teknolojiyi çok daha fazla kişiye ulaştırmak. Eğer biz de bu devrimin izleyicisi değil bir oyuncusu olmak istiyorsak 3D yazıcıları çok iyi tanımalıyız.

“2018’de 2.3 Milyon Adet 3D Yazıcı Satılacak”

3D yazıcılar kuşkusuz geleceğe damga vuracak. Dünyaca ünlü araştırma şirketi Gartner’a göre 2014’te 200 bin 3D yazıcı satışı yapılırken bu sayının 2018’de 2.3 milyon adet olması bekleniyor. Bu da sektörün büyümesini gözler önüne seriyor. Bu büyümeden kaynaklı iş kolları da muhakkak oluşacaktır. Üretim tarafında 3D yazıcıdan baskı alabilecek yeteneklere sahip kişiler gerekecektir. Bunun yanında 3D yazıcıyı temel alan girişimlerin sayısı da artacaktır. Örneğin New York’ta bir şirket kişiye özel kulaklıklar üretiyor ve üretimde ise 3D yazıcılar kullanılıyor. En büyük ihtiyaç ise 3D yazıcıdan üretilecek objelerin tasarımının yapılması. Bunun için ise 3 boyutlu tasarım yapacak kişilere ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyaç giderek de artacaktır.

zamazingo

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.