Gelecek Yeşil Teknolojide

09/07/2015 • Dosya • Görüntülenme: 2324

Unify Röportajı (1)Her sabah ekolojik katliam haberleriyle uyanır olduk. Dünya giderek grileşiyor, denizler gün geçtikçe kararıyor, ağaçlardan yeşilin tonu git gide siliniyor.

Milyonlarca farklı türle paylaştığımız bu dünyayı tek bir türe aitmişçesine katlederken aslında kendi felaketimizi hazırlıyoruz. Üç beş ağacın lafı dahi edilmezken, yok olmaya yüz tutmuş bir türü tel örgüler arasında – sözüm ona – korumaya alırken, bizi nelerin beklediğini düşünmek pek de aklımıza gelmiyor.

Yaşamımızı çepeçevre sarmış teknolojilerde sürdürülebilirliği desteklemek, enerji sarfiyatını azaltmak ve elektronik atıkların geri dönüşümünü sağlamak teknoloji üreticilerinin öncelikleri arasında.

Akıllı kentlerin, nesnelerin internetinin yakın gelecekte enerji sarfiyatını en aza indirgeyeceği öngörülüyor. Teknoloji şirketleri son derece hassas bir yaklaşımla yaşama, canlıya saygıyı yeni teknolojilerinde var gücüyle hissettiriyor. Kullanıcı olarak bu ayrımın farkına varmak ve doğru ürünleri seçmek konusunda en büyük sorumluluk da bizlere düşüyor.

Zamazingo Dergi’de bu ay çevreci teknolojiler ve sürdürülebilirlik konusunu ele aldık. Teknoloji şirketlerinin çevresel yaklaşımları ve bu alandaki çalışmaları sizler için Dosyamızda.

Türkay TERZİGİL

Bilgitaş Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü

turkay cevre-1

“KYOCERA ürünleri, enerji verimliliği ve kağıt tüketimine odaklanmış olan ABD Hükümeti’nin ve AB Komisyonu’nun desteklediği ‘Energy Star’ çevre etiketine sahiptir.”

Dünyada baskı hacminin sürekli artması maliyet etkin, çevre dostu, sürdürülebilir yaşamı destekleyen baskı çözümlerinin üretilmesi ve kullanılmasını önemli hale getirmiştir. KYOCERA ürünleri sürdürülebilir yaşamı desteklemektedir.

KYOCERA firması Ar-Ge çalışmalarında doğanın korunmasını, verimliliği ve ürün kalitesini ayrılmaz bir bütün olarak görmektedir ve 1992’den beri kullandığı ECOSYS teknolojisi benzeri olmayan çevre dostu çözüm sağlamaktadır. ECOSYS terimi ECOnomy (ekonomi), ECOlogy (ekoloji) ve SYStem (sistem) faktörlerinin ayrılmaz birlikteliğini ve önemini ifade eder.

Fotokopi Makineleri ve Yazıcılar Uyku Modunda Yüzde 95 Daha Az Enerji Tüketir

1992 yılında KYOCERA’nın odaklandığı konu yazıcıların toner kartuşlarının yapısıydı. Geleneksel olarak kullanılan toner kartuşu pahalı, çevreye zararlı, geri dönüşümü olmayan ve 60’a yakın ayrı parçadan oluşan bir sarf malzemesiydi. KYOCERA, Mita toner kutusundaki parça sayısını 4’e indirip, parçaları geri dönüşebilir hale getirdi.  KYOCERA ürünlerinde geleneksel drumlara göre 30 kat daha uzun ömre sahip amorfus silikon drum kullanılıyor. Tek katmana sahip seramik drum yapısı ile drum üretiminde CO2 salınımı, standart OPC drumlara oranla 3 kat daha az.

Baskı sürecinin en son parçası olan Eco Fuser ile cihazın baskılama için gereken ısınma ve soğuma süreçlerinde kullandığı enerji azaltılmıştır. Toner partiküllerinin yapısında sürekli yapılan iyileştirmeler ile toner yüzeyleri pürüzsüz hale getirilmektedir. Bu sayede görüntü kalitesi ve çözünürlük artarken toner sarfiyatı geleneksel toner kartuşuna oranla yüzde 30 azaltılmıştır. Kullanılan polyester reçine ve daha kolay eriyebilen mum sayesinde fiksaj ısısı 20° düşürülürken yüzde 15 daha düşük enerji sarfiyatına ulaşılır. KYOCERA ürünleri enerji verimliliği ve kağıt tüketimine odaklanmış olan ABD Hükümeti’nin ve AB Komisyonu’nun desteklediği “Energy Star” çevre etiketine sahip. Fotokopi ve yazıcılar uyku modunda normal moda oranla yaklaşık yüzde 95 daha az enerji tüketir. 1997 yılında FS-1700 yazıcı modeli ile Blue Angel çevre etiketini alan ilk yazıcı üreticisi olan KYOCERA’nın çevre standartları, ISO 14001 çevre yönetim sistemine uygun olacak şekilde oluşturuldu. Ürünler RoHS kurallarına uygun şekilde üretilip, anakart ve kablolar kurşun içermez. Ambalajlama sisteminin temelinde çevreye etkisi en az olan paketleme malzemeleri kullanılıyor.

KYOCERA ürünlerinde daha yeşil bir dünya için geliştirilen birçok fonksiyon bulunuyor. Çok fonksiyonlu fotokopi ve yazıcılardaki kağıdın her iki yüzünü kullanarak yazdırma özelliği sayesinde kağıt tüketimini yarı yarıya azaltmak mümkün. Ürünlerindeki N-up kopyalama özelliği ile 2, 4, 8 v.b. adetlerdeki sayfalar tek bir yaprağa sığdırılarak basılabilir veya EcoPrint özelliği ile de daha az toner sarfiyatıyla çıktı alınabilir.

Gereğinden Fazla Cihaz Sahibi Olunmamalı ve Ortak Kullanılan Cihaz Sayısı Artırılmalı

Bilgitaş satış ve pazarlama faaliyetlerinde, basını ve şirketleri baskı ve kopyalama konusunda ekonomik ve ekolojik olarak elde edilebilecek avantajlar konusunda sürekli bilgilendirerek Yeşil BT’ye destek veriyor.  Her fırsatta tüm ilgililere şu tavsiyelerde bulunuyoruz:

 • Baskı ve fotokopi işlemlerinde önlü arkalı baskı yapılarak yüzde 50’ye varan oranda kağıt tasarrufu sağlanabilir,
 • Gereksiz baskı alınmamalıdır; Equitrac, MYQ gibi gerçek zamanda dokümantasyon takip yazılımları kullanarak gereksiz baskı miktarı ve sebepleri kolaylıkla tespit edilebilir,
 • Kullanılan cihazların “Energy Star” çevre etiketi olmasına dikkat edilmelidir,
 • Mesai saatleri dışında kullanılmayan cihazlar kapatılmalı, mesai saatlerinde cihazın çalışmadığı anlarda uyku moduna geçmesi için gerekli ayarlar yapılmalıdır,
 • Cihazın etkin çalışması için periyodik bakımları yaptırılmalıdır,
 • Çevreye duyarlı kağıt ya da geri dönüşümlü kağıt kullanılmalıdır,
 • Atılacak kağıtların geri dönüşüm kutularına atılıp, kolayca sisteme geri kazandırılması için ofislerde gerekli önlemler alınmalıdır,
 • Gereğinden fazla cihaz sahibi olunmamalı, ortak kullanılan cihaz sayısı artırılmalıdır,
 • Orijinal sarf malzemeleri kullanılmalıdır,
 • Sayfabaşı anlaşma yapılmalıdır.

Günümüzde Tüm Teknoloji Üreticileri Çevresel Özellikleri Öne Çıkarmayı Hedeflemektedir

Bilgitaş ürünlerinde; ithalat sürecinden başlayarak müşteriye teslimi, kullanım süresince bakımı ve ürün yaşam döngüsünü kapsayan bir çevre politikası benimsenmiştir. Bilgitaş’ın satışını yaptığı ürünlerin ambalaj, sarf ve donanım bazında geri dönüşüm ya da imhasını, Orman ve Su İşleri Bakanlığından lisanslı geri dönüşüm iş ortakları ile gerçekleştirmesi, elektronik atıkların geri dönüşümü için sunduğu bir çözüm olarak gösterilebilir.

Günümüzde tüm teknoloji üreticileri, çevresel özellikleri öne çıkarmayı hedeflemektedir ve bu alanda ciddi yatırımlar yapmaktadır. Biz de Bilgitaş olarak her fırsatta kullanıcılara uzun ömürlü drum ve tonere sahip, düşük enerji ve ozon tüketimi olan ürünler sunarak çevrenin korunmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Geri dönüşüm politikamız da bu felsefeyi destekler niteliktedir.

Faruk KOCABAŞ

TP Vision Türkiye Genel MüdürüPhilips Faruk Kocabaş (2)

Topluma ve bireylere karşı sorumlulukları olan şirketler, doğaya ve çevreye olan saygılarıyla aslında tüketicilere olan saygılarını göstermiş oluyorlar. Yoğun rekabet ortamında; yeni iş modelleri yaratmak, tüketiciye daha sağlıklı bir şekilde ulaşmak ve rekabet avantajı sağlamak konusunda çevreci duyarlılıkların önemi büyük.”

Philips markalı televizyonları dünyada ve Türkiye’de pazara sunan TP Vision olarak kaynakların verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanımını en başından beri güçlü bir şekilde destekliyoruz. TP Vision, pazara sunduğu Philips markalı televizyonlardaki karbon ayak izini azaltmak için de büyük çabalar sarfeden bir firmadır. Sürdürülebilirlik, TP Vision’ın iş felsefesinin tamamlayıcı faktörüdür. Şirketimiz, çevre üzerindeki etkileri en aza indirecek şekilde makul ve pratik faaliyetler göstermeye kararlı bir profil çizerken, her zaman Philips markalı televizyon ürünlerinde ve iş süreçlerinde ekolojik etkiyi minimuma indiren yöntemler kullanmayı tercih ediyor.

Ekiplerimiz Enerji Tasarrufu Sağlayan Yöntemler için Durmaksızın Çalışıyorlar

Bizim için sürdürülebilirlik aynı zamanda rekabetçi bir faktör olup, gelişim için bir katalizördür. Hedefimiz, tüketicilerin sürdürülebilirlik ve performans arasında seçim yapmak zorunda kalmayacakları ürünler ve hizmetler sağlamaktır ve bu noktada başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Dünya çapında da Ar-Ge ekiplerimiz, mühendislerimiz ve tasarımcılarımız enerji tasarrufu sağlayan ve tehlikeli madde kullanımını azaltan yöntemleri ortaya çıkarmak için durmaksızın çalışıyorlar.

Çevreci özellikleriyle ve çevreye duyarlılığıyla her zaman öne çıkmış bir marka olan Philips, çevresel olarak her zaman verimli ürünler üretiyor. Philips’in televizyon alanında ise EISA Ödülleri’nde ardı ardına Yeşil TV Ödülü’nü almaya hak kazanması, çevreci duyarlılığımızın bir göstergesi. Her yıl, dünya çapında milyonlarca Philips markalı televizyon satılıyor. Bu da satışı yapılan tüm üniteler göz önüne alındığında, tek bir televizyonda dahi yapılan en küçük güç tasarrufunun büyük bir etki yaratacağını göstermektedir.

LED Aydınlatma Teknolojisinde Hiçbir Tehlikeli Madde Kullanılmıyor

TP Vision olarak, geçtiğimiz yıllarda kurşun, cıva ve plastiklerinde alevlendirme geciktiricilerin bulunduğu halojenleri yasaklamıştık. Bunun yanında, TP Vision olarak TV mimarimizi tekrardan gözden geçirerek, televizyonların ağırlığını minimize ederek ve geri dönüştürülmüş karton kullanımını artırarak doğa üzerindeki olumsuz etkimizi azaltmıştık.

Philips TV’ler gelişmiş LED aydınlatma teknolojisini sınıfındaki en düşük enerji tüketimiyle beraber sunuyor. Üstelik bu LED aydınlatma teknolojisinde hiçbir tehlikeli madde kullanılmıyor. Dolayısıyla, LED arka aydınlatma ile hem enerjiden tasarruf ediliyor hem de yüksek parlaklığın, kontrastın, net görüntülerin ve canlı renklerin tadı çıkarılıyor. CCFL arka aydınlatmaların aksine LED’lerin üretiminde cıva kullanılmıyor. Üstelik, tasarımları sürekli olarak iyileştirilen Philips TV’lerde güvenlik ve sağlıktan ödün verilmeden malzeme verimliliği sağlanıyor ve enerji kullanımı azaltılıyor.

Şirketler Çevreye Olan Saygılarıyla Tüketicilere Saygılarını Göstermiş Oluyorlar

Günümüzde şirketlerin çevre anlamında duyarlı olmaları artık bir olmazsa olmaz haline geldi. İçinde oldukları topluma ve bireylere karşı sorumlulukları olan şirketler, doğaya ve çevreye olan saygılarıyla aslında tüketicilere de olan saygılarını göstermiş oluyorlar. Yoğun rekabet ortamında yeni iş modelleri yaratmak, tüketiciye daha sağlıklı bir şekilde ulaşmak ve rekabet avantajı sağlamak konusunda şirketler için çevreci duyarlılıkların önemi büyük.

Türkiye’ye baktığımızda ise, bazı çabalar olsa da, bunların yeterli olduğunu söylemek henüz zor. Bu noktada, Türkiye olarak alacağımız çok yol olduğunu düşünüyoruz. Diğer yandan tüketici nezdinde ürünlerin çevreye duyarlılığı ve ekonomik anlamda da enerji tasarrufu sağlamaları satın alım noktasında önemli etkenlerden biridir. Buna karşın; görüntü kalitesi, performans, fiyat gibi kriterlerin halen gerisinde olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Erhan ASLANTÜRK

Xerox Türkiye Ofis Ürünleri ve Çözümleri Pazarlama Müdürü

Xerox Erhan Aslantürk

“Günümüzde sadece Amerika’da yıllık 400 milyon adet teknolojik araç atık hale geliyor. Gün geçtikçe boyutu artan teknolojik çöplüğün önüne geçmeyi amaçlayan Xerox mühendisleri ve bilim insanları, 3D baskı sistemiyle entegre edilecek basılı devrelerin bu soruna çözüm olabileceğini düşünüyor.”

Xerox olarak ürettiğimiz her cihazda baskı kalitesi kadar toner ve kağıt gibi sarf malzemelerimizin çevreyle uyumlu olması da öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Örnek vermek gerekirse; katı mürekkep teknolojili renkli yazıcılarımız, diğer lazer yazıcılara göre yüzde 90 daha az atık çıkarıyor. Yüksek kapasiteli dijital baskı sistemlerimizde bulunan Xerox kuru mürekkep teknolojisinde ise günümüzde sektörde kullanılan bazı sıvı mürekkep teknolojilerinin aksine petrol özü kullanılmıyor. Yine Xerox’un patentli teknolojisi kimyasal toner kullanılan ürünlerimiz de yüzde 30 daha az enerji kullanımı sağlıyor.

Kağıt ve Ağaç Tüketimini Azaltacak Teknolojiler Üzerine Çalışmalar Yapıyoruz

Bunların dışında ofis kağıtlarımız da ürünlerimiz kadar çevreci bir anlayışın yansıması olarak tüketicilerin karşısına çıkıyor. Xerox ofis kağıtları, ağaç tarımı yapılmak üzere yetiştirilen ağaçlardan üretiliyor ve doğal orman alanları kullanılmıyor. Bu, bizi diğer kağıt tedarikçilerinden ayıran en temel özellik. Xerox olarak ayrıca, Ar-Ge laboratuvarlarında kağıt ve ağaç tüketimini azaltacak teknolojiler üzerine çalışmalar yapıyoruz. Tek ağaçtan iki kat daha fazla kağıt üretilmesini sağlayan “Mekanik Fiber” ofis kağıdı ve üzerindeki basılı bilgilerin 24 saat içinde silinerek defalarca tekrar kullanıma izin veren “Silinebilir Kağıt” buluşu, kağıt tüketimini azaltmaya yönelik duyarlılığımızı gösteren önemli çalışmalarımızdan bazıları.

Şirketlere Çevre Hedefleri Koymalarını Tavsiye Ediyoruz

Günümüz nüfusu ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle artan teknolojik cihaz talepleri, şirketlerin yüksek miktarda ürün üretmesine neden oluyor. Teknoloji şirketlerinin sürdürülebilir bir üretim modelini benimsememeleri ve yenilenebilir kaynakları kullanmaya özen göstermemeleri ise doğamıza onarılamaz zararlar verebiliyor. Bu sebeple Xerox olarak tüm teknoloji şirketlerinin kendilerine karbon emisyonlarını düşürmek, petro-kimya kaynakların kullanımını en aza indirmek, atık madde oluşmasının önüne geçmek ve atıkların geri dönüştürülmesini sağlamak gibi çevre hedefleri koymalarını ve bu hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayacak üretim modellerini şirketlerinde uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

Kullanıcılar Geri Dönüştürülebilir Cihazlar ve Sarf Malzemeleri Tercih Etmeli

Kullanıcıların da çevreye duyarlı bir üretim anlayışına sahip olan ve karbon ayak izini en aza indirmeye çalışan şirketlerin ürünlerini tercih etmeleri geleceğimiz için son derece önemli. Kullanıcıların aynı zamanda geri dönüştürülebilir cihazları ve sarf malzemelerini tercih etmeleri, artık kullanmadıkları bu ürünleri üreticiler aracılığı ile geri dönüşüme kazandırmaları, teknoloji kullanıcılarının çevre için yapabileceklerinin başında geliyor.

Xerox ilk üretime başladığı 1950‘li yıllardan beri, çevre duyarlılığı ön planda olmuş ve ürünlerinin geri dönüşümünü sağlamayı temel ilke edinmiş bir şirket. Ar-Ge laboratuvarlarını; atık yönetimi, enerji tasarrufu, tekrar kullanma ve geri kazandırma konularında çalıştırıyor ve şu an dünyada kullanılan birçok standardın oluşmasına ön ayak oluyor. Xerox’un çevre politikasının bir parçası olan “Green World Alliance” atık önleme programı sayesinde, dünya çapındaki ekipman geri alımı ve geriye dönüştürme operasyonlarındatoprağa gömülen atıklara harcanan 2,2 milyar pound’un başka işler için kullanılması sağlandı.

Xerox Her Yıl 50 Milyon Ton Atık Malzemenin Çevreye Atılmasını Önlüyor

Xerox, her yıl izlenen sürdürülebilir çevre koruma programı sayesinde, yaklaşık 50 milyon ton ağırlığında, 8.600 Afrika Filinin ağırlığınaeşit bir atık malzemenin çevreye atılmasını önlüyor.

Xerox, atıksız şirket olma misyonu ile atık elektronik cihazların yarattığı çevre sorunlarının da farkında ve geliştirdiği yeni teknolojilerin sağladığı çok yönlü faydalar ile atık elektronik cihazlar sorununa da çözüm getiriyor. Günümüzde sadece Amerika’da yıllık 400 milyon adet teknolojik araç atık hale geliyor. Gün geçtikçe boyutu artan teknolojik çöplüğün önüne geçmeyi amaçlayan Xerox mühendisleri ve bilim insanları, 3D baskı sistemiyle entegre edilecek basılı devrelerin bu soruna çözüm olabileceğini düşünüyor.

Günümüzde 3D baskı cihazları yalnızca varolan parçaların kopyalanabildiği aletler olarak görülüyor. Xerox mühendisleri bu algıyı yıkarak 3D baskı teknolojilerini bir adım ileri taşıyor. 3D baskı cihazlarıyla üretilen nesneleri yapımı kolay, düşük maliyetli basılı elektronikler ile birleştirmenin yolunu arıyor. Böyle bir teknoloji gerçekleştiği takdirde Xerox’un dijital üretim için günümüzde en büyük adımlardan biriniatacağı ve yeni teknolojilere yol açacağı tahmin ediliyor.

Kesilmek Üzere Ağaç Dikilen Alanlardan Kağıt Elde Etmeyen Fabrikalar ile Çalışmıyoruz

Her yıl iş hedeflerimiz ile çevre ve toplumsal sorumluluklarımızı bir arada nasıl yürüttüğümüzü açıklayan Küresel Vatandaşlık Raporu’nu yayınlıyoruz. 2006 yılından itibaren her yıl düzenli olarak duyurmaya başladığımız Küresel Vatandaşlık Raporu, çevre politikaları ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarının, kurumun iş hedeflerine nasıl entegre edildiğini ortaya koyuyor. En son yayınladığımız Küresel Vatandaşlık Raporu, son 5 yılda sera gazı emisyonlarını yüzde 24 oranında, su tüketimini ise su koruma programı ile son 3 yılda yüzde 17 oranında azalttığımızı gösteriyor. 2014 yılı sonunda ise atık miktarımızı yüzde 60 azaltarak 2015 hedefimize 2014 sonunda ulaştık. Ayrıca 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni “Energy Star” programına göre revize ettiğimiz enerji tasarrufu miktarlarını hedeflediğimizin üzerinde artırdık.

Ayrıca Xerox olarak, çevrenin korunabilmesi için geri dönüştürülebilir kağıt kullanımına da büyük önem veriyor, ofis kağıdı temin ettiğimiz kağıt fabrikalarının ham madde tedariklerini de sıkı denetim altında tutuyoruz. Selüloz ham maddelerini doğal orman alanı olmayan, ağaç tarımı yapılan, bir başka deyişle kesilmek üzere ağaç dikilen alanlardan kağıt elde etmeyen fabrikalar ile çalışmıyoruz. Ayrıca The Nature Conservancy (Doğayı Koruma Kuruluşu) ile işbirliği içinde sürdürülebilir bir kağıt döngüsünün gelişimini desteklemeye devam ediyoruz.

Nesnelerin İnterneti’nden Faydalanarak Verimli ve Çevreci Bir Üretim İmkanına Sahip Olunuyor

Günümüzde mobil teknolojilerin ve Nesnelerin İnterneti’nin gelişme göstermesi iş yapış şekillerinde olduğu kadar çevreci bir üretim ve çalışma anlayışına da ön ayak oluyor. Şirketler, fabrikalarındaki üretim süreçlerinde mobil teknolojilerden ve Nesnelerin İnterneti’nden faydalanarak verimli ve çevreci bir üretim imkanına sahip olabiliyor. Üretim süreçlerinde cihazların birbiri ile mobil bağlantı halinde olması, bu cihazlardan elde edilen verilerin analiz edilerek enerji tasarrufu elde edilecek üretim modelleri yaratılması, çevre için önemli kazanımlar elde edilmesini sağlıyor.

Özden Aliyagiç UYAR

ZyXEL Pazarlama ve Marka MüdürüZyXEL ozden aliyagic uyar

 “ZyXEL, çevre bilinci oluşturmak amacıyla, düzenli olarak sosyal hizmet kuruluşlarına ve aynı zamanda doğanın korunması ve daha yeşil bir çevre ile toplumun bilinçlenmesini sağlayacak kaynakların geri dönüşüm faaliyetleri alanlarında resmi daireleri destekliyor.”

Özellikle sanayi devrimi sonrasında hızla gelişen teknoloji ve artan enerji ihtiyacımız sonucunda Dünya’mızın doğal kaynaklarını çok daha yoğun bir şekilde zorlamaya başladık ve üretilen tüm ürünlerde karbon ayak izinin değeri yükselmeye başladı. Bu bağlamda sürdürülebilirlik son derece önemli bir konu ve çevre bilinci olan her duyarlı şirket gibi biz de ZyXEL olarak bu sorumlulukla hareket ediyoruz.

Yeşil BT Bir Eğilim Değil Şirketin Varoluş Biçiminin Bir Parçasıdır

Bize göre sürdürülebilirliğin en önemli olduğu nokta, yeşil teknoloji dediğimiz çevre dostu bir yaklaşımı bir şirket kültürü olarak benimseyebilmekte yatıyor. ZyXEL’de Yeşil BT’nin bir eğilim değil, şirketin varoluş biçiminin bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Doğa Dostu Üretim Teknolojilerini ve Enerji Tasarrufunu Ön Planda Tutuyoruz

Çevre bilinci konusunda son derece sorumluluk sahibi olan ZyXEL, uzun yıllardır Yeşil BT teknolojilerine yatırım yapıyor. ZyXEL olarak hem kendi kullandığımız ürünlerde hem tedarik zincirimizde hem de geliştirdiğimiz teknolojilerde doğa dostu üretim teknolojilerini ve enerji tasarrufunu ön planda tutuyoruz. Ürünlerimizi geliştirirken tüm süreçlerimizin en az seviyede enerji tüketimi yaptığını sürekli kontrol ediyoruz. Tüm tedarikçilerimizin bizlere sağladığı hammaddeler ve nihai ürünlerin, doğa dostu geri dönüştürülmüş ürünler olmasına dikkat ediyoruz.

Bu alanda ZyXEL’de ne gibi somut adımlar atıldığını ise aldığımız sertifika ve belgeler ile kanıtlıyor ve tüm teknoloji şirketlerine örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Örneğin ZyXEL, VDSL2 CPE ekipmanı için PAS2050 belgesi verilen ilk ağ şirketi olmuştur. PAS 2050, ISO 14040/14044 standartlarına dayanarak, üretim hattının beş aşaması boyunca işletmeler ve fabrikalar bünyesindeki sera gazı emisyonunu tanımlar ve  bunu azaltmaya çalışır. Yine ZyXEL, Tayvan’da Çevre Koruma Örgütü EPA tarafından organize edilen, bir şirketin tüm süreçlerinde çevreyi koruduğunu gösteren “Karbon Ayak İzi Etiketi” ile onurlandırıldı. Bu etiket, ZyXEL’in çevreyi en çok koruyan dünya şirketlerinden biri olduğunun resmi kanıtı niteliğini taşıyor. Yeşil BT alanındaki çalışmalarımız uluslararası arenada da takdir görüyor. Örneğin, Asya Kurumsal Yönetişim Derneği’nin yayınladığı “Clean & Green Watch” raporunda, Asya merkezli 582 firma arasında ikinci, Tayvan’daki firmalar arasında ise birinci sırada yer alıyoruz.

Geri Dönüşüm Kodlaması Sayesinde Ürünlerin Geri Dönüşüm ile Yeniden Kazandırılmasını Hızlandırıyoruz

Ayrıca sadece ürün geliştirme ve tedarik süreçlerimizde çevreci çözümler kullanma hassasiyeti taşımakla kalmıyor, son kullanıcıya sunduğumuz ürünlerde de bu politikayı hayata geçiriyoruz. ZyXEL teknolojisi ile üretilmiş hem kurumsal hem de bireysel ürünlerin hepsi enerji tasarrufu modları sayesinde en az enerji tüketimine sahip ürünler olarak piyasaya sürülüyorlar. Tüm ürünlerimiz üzerinde bulunan geri dönüşüm kodlaması sayesinde ömrünü tamamlayan ürünlerin geri dönüşüm ile yeniden kazandırılmasını hızlandırıyoruz.

Firmalar Maliyetleri Düşürmek Adına Çevreci Yaklaşımı Görmezden Gelebiliyor

Üreticiler açısından değerlendirildiğinde, bu konuda tüm teknoloji firmalarında kurumsal bir bilinç ve bir çevre politikası geliştirilmesi şart. Elbette ki üretim ve tedarik zincirlerinde çevreci yaklaşımları benimsemek ve bu yaklaşımları uygulamaya dökmek belirli bir maliyet gerektiriyor ve özellikle rekabetin yoğun olduğu pazarlarda firmalar bazen bu maliyetleri düşürmek adına çevreci yaklaşımı görmezden gelebiliyorlar. Ancak bu konuda kararlı bir politika benimsemek ve doğru iletişim kurarak çevre bilincini tüm sektöre yaymak mümkün. Bu bağlamda belki de hatırlanması gereken en önemli nokta, çevreci yaklaşımın orta ve uzun vadede hepimiz için sadece daha yaşanabilir bir Dünya bırakmakla kalmadığı ama aynı zamanda ek avantajlar sağladığı gerçeğidir.

Tüketici tarafında ise son kullanıcıların çevre duyarlılığı yüksek firmaları tercih etmeleri hem uzun hem de kısa vadede kendilerine ciddi faydalar sağlamakta. Örneğin ZyXEL tarafından sunulan tüm ağ çözümleri, kullanılmadığı anlarda güç tasarruf moduna girerek kullanıcı için yüzde 82’lere varan oranda tasarruf sağlayabilir. Aynı şekilde ürünlerimizde kullandığımız Akıllı PoE teknolojisi, ethernet kablosu üzerinden güç sağlamaya olanak tanıyor. Bu sayede hem kurumlar tüm cihazlara ulaşması için pahalı elektrik kablo donanımları döşemek zorunda kalmıyor, hem de tüm ağdaki cihazların elektrik kullanımlarını uzaktan denetleyebilir hale geliyorlar.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Direktifi’ne Tam Uyum Sağlıyoruz

Elektronik atıkların geri dönüşümü oldukça önemli bir konu ve ZyXEL olarak bizler de bu konuda sorumluluk sahibi bir firma olarak hareket ediyoruz. Öncelikle bu konuda 2002 yılında AB Parlamentosu tarafından benimsenen ve daha sonra 2006, 2009 ve 2012 yıllarında güncellenen Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Direktifi’ne tam uyum sağlıyoruz. Ürünlerimizin tamamında elektronik cihazların evsel atık toplama birimlerine atılmamaları gerektiğini, bataryaların nasıl saklanması ve nasıl imha edilebileceğini gösteren barkodlar ve kullanım kılavuzu maddeleri mevcut.

Çevreye Zararlı Olduğu Tespit Edilen Malzemelerin Kullanımını Sonlandırdık

Çalışmalarımız elbette bunlarla sınırlı değil. Elektronik atıkların geri dönüşümünde önceliğin çevreye zararlı materyallerin en az kullanımı olduğu bilinciyle hareket ediyor ve hem Ar-Ge departmanlarımızda ürün tasarlarken hem de  üretim hatları ve tedarik zincirleri noktasında bu konuya dikkat ediyoruz. Örneğin PVC, CFR ve ftalat gibi çevreye zararlı olduğu tespit edilen malzemelerin kullanımını kademeli olarak azaltmayı ve sonlandırmayı politikamıza çok uzun süre önce dahil etmiş bir şirketiz. Aynı şekilde paketleme ve kutulama materyallerini de özenle seçiyoruz. ZyXEL olarak öncelikli amaçlarımızdan biri, tüm ürün ve servislerimizde çevre duyarlılığını yüksek tutarak çevreye olan etkimizi en aza çekmek, e-atık geri dönüşümünde ise tüm uluslararası standartlara ve regülasyonlara uymakla kalmayıp bu konuda öncü olabilmek.

ZyXEL olarak çevresel duyarlılığı artırmak için gerek kurumsal bazda gerekse de son tüketici bazında pek çok çalışma gerçekleştiriyoruz.  Örneğin, çevre bilinci oluşturmak amacıyla ZyXEL, düzenli olarak sosyal hizmet kuruluşlarına ve aynı zamanda doğanın korunması ve daha yeşil bir çevre ile toplumun bilinçlenmesini sağlayacak kaynakların geri dönüşüm faaliyetleri alanlarında resmi daireleri destekliyor.

Ayrıca şirket içi bilinci artırabilmek için, ZyXEL’in şirket merkezinin yer aldığı binada gündüz saatlerinde aydınlatma için harcanan enerjinin tasarruf edilmesi amacıyla camdan açılır tavanlar kullanılıyor. Şirket merkezinde koridorlar ve işlevsel olmayan alanlar enerji tasarrufu amacıyla gündüz saatlerinde yalnız yüzde 50 seviyede çalıştırılıyor. Şirket merkezinde yer alan havalandırma sistemi enerji tüketimini azaltmak amacıyla 26 – 28°C ısının muhafaza edilmesine ayarlandı. Egzersizin teşvik edilmesi ve asansör kullanımının azaltılması amacıyla şirket merkezinde “merdiven tırmanma eğlenceleri” düzenlenir.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.