Erol BİLECİK Index Grup CEO’su

19/09/2015 • Röportajlar • Görüntülenme: 1956

index Erol BilecikIndex Grup bünyesinde faaliyet gösteren; İndeks, Datagate, Despec, Netex, Homend, Artım ve Teklos şirketleriyle 200′den fazla teknoloji markasının Türkiye ağında dağıtımını gerçekleştiren Indeks Bilgisayar, bu yıl Bilişim 500 Listesi’nde ilk 10’da yerini alarak başarısını taçlandırdı. Index Grup CEO’su Erol Bilecik, bizler için başarıyla geçen 26 yılı özetledi ve Türkiye bilişim sektörüne ışık tuttu.

Faaliyet alanınızdan kısaca söz eder misiniz?

1989′da Index Bilgisayar olarak başladığımız bu yolculuk, şu anda yedi farklı şirketten oluşan Index Grup şirketleri olarak emin adımlarla ilerliyor. Index Grup bünyesinde faaliyet gösteren İndeks, Datagate, Despec, Netex, Homend, Artım ve Teklos şirketleri, bugün Apple, HP, Canon, Toshiba, Asus, Lenovo, Cisco, IBM, Microsoft, Oracle, Intel, Acer, Dell, Epson, Fujitsu, Western Digital, Seagate, OKI, Kingstone gibi dünya teknolojilerine yön veren 150’den fazla dünya markasının distribütörlüğünü yapıyor.

Bugün itibarıyla Index Grup BT sektöründe 8 adet notebook markasının ve Apple başta olmak üzere dokuz farklı tablet ürününün distribütörlüğünü yapıyor.  Aynı zamanda gruba bağlı Telekom alanında uzmanlaşan şirketimiz Datagate ile sekiz adet akıllı cep telefonu markasının distribütörlüğünü yapıyoruz.

Üç farklı kategoride rekabet ortamından sıyrılıp faaliyet alanınızda birinciliği göğüslediniz. Başarınızdaki önemli faktörler nelerdir?

Bizim keyifle ve gururla söz ettiğimiz en önemli benzersiz özelliklerimizden biri, 26 yıl önce şirketimizi hayata geçirirken oluşturduğumuz ve ‘One Stop Shopping’ olarak tabir ettiğimiz, profesyonel bilgisayar firmalarının ihtiyaç duyduğu bütün bilişim teknolojileri ürünlerinin tek noktadan ve tek kaynaktan satın alması vizyonunu hala sürüyor olmamızdır. Bu yaklaşım bugüne kadar hiç değişmedi. Tahmin ediyorum bundan sonraki dönemlerde de bu sürdürülebilir yapıyla devam edeceğiz. Özellikle Anadolu’da ekonomik açıdan daha mütevazı gelir yapısına sahip şehir ve kasabalarımızda bu konuya çok inanan ve ticari format olarak da hakkını vermeye çalışan, yüzlerce, binlerce iş ortağının iş kurmalarına, işlerini sürdürmelerine ve dolayısıyla Türkiye’nin bu konudaki yüzünün daha iyi hale gelmesinde önemli katkılarımız olduğunu düşünüyoruz. Bugüne kadar Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında bayi ağının oluşmasına ve özellikle Anadolu’da insanların bilişim teknolojileri ürünlerine daha kolay ulaşmasına katkıda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda iş ortağı ekosisteminin neredeyse bütün parçalarını yerine getirmiş bir yapımız var. Aynı hassasiyeti heyecanla çeyrek yüzyılın devamı olarak da sürdürüyoruz ve önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz.

Bununla birlikte farklı şirketler kurma stratejimiz bu hedeflerimize yönelik önemli katkılarda bulundu. Bugün Türkiye’de zamanında önemli bir boşluğu dolduran farklı şirketleşme modeliyle tüm Teknoloji dünyasını kapsama stratejimizi, 1998 yılından bu yana istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde sürdürmekte olduğumuzu görüyorum. Bu strateji, aynı zamanda bizi rekabette ayıran temel farklardan biri çünkü farklı şirketler ve şirket stratejileri oluşturmamızın temel nedeni, değişimi yakalamak amacıyla hızlı karar veren, çevik ve ürün odaklı şirketler yaratmaktır. Aynı zamanda tüm ‘back ofis’ hizmetlerinin tek bir yapıdan şirketlerimize servis edilmesiydi. İş hayatımdaki tüm deneyimlerimize dönüp baktığımda, bu yapılanmanın çok doğru bir model olduğunu görüyorum. Örneğin, katma değeri yüksek olan ve iş hacmi konusunda başarılara imza atmış iki ayrı şirketi düşünelim… Bu iki şirketin iş yapma yapıları veya kanal yönetme stratejileri tamamen farklıdır. Siz bu iki şirketi ayrı odak merkezlerine sahip şirketler olarak açtığınızda ve yönetmeye başladığınızda, aradaki farkı görüyor ve olumlu sonuçları kısa sürede alıyorsunuz. Odaklanmanın ayrı şirketler tarafından yapılması; ama ‘back-office’ hizmetlerinin tek elden yapılması, şirketlerin verimliliğini, karlılığını ve büyümesini oldukça kolaylaştıran faktörler oluyor. Bununla birlikte biz bu yapılanma sayesinde sermaye piyasalarında halka açık üç şirket ile temsil edilerek çok sayıda oyuncuya sahip olmanın avantajını yaşıyoruz.

Tüm bu yaklaşımlar, bize önemli kazanımlar getirdi. Başarıyla yolculuklarına devam eden şirketlerde neredeyse her beş yılda bir önemli değişimler, pozitif kırılmalar olur. Bizde de yukarıya doğru muazzam çıkışlar yaşadığımız yıllar oldu. 1995 yılında IBM kontratı, 1998’de HP Kontratı, 2012’de Apple kontratı ilk aklıma gelenler. Aynı zamanda 2004 yılında İndeks Bilgisayar’ın halka arzı ve sermaye piyasalarına giriş yapmamız yine öykümüzün çok değerli noktaları oldu. İş hayatında, ne istediğinizi ve ne istemediğinizi iyi bilmenin çok değerli olduğuna inanırım. Başaracağınız konuya olan kendi inancınızın olağanüstü yüksek olması gerekir ki çevrenizi ve tüm takımınızı da bu başarıya daha kolay ortak edebilesiniz. Biz başaracağımıza inandık.

Türkiye’nin önemli 500 şirketi arasında birinciliği elde etmenin yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinize katkıları neler olacaktır?

Index Grup olarak Bilişim Teknolojileri’nde 2001 yılı itibarıyla dağıtım kulvarında liderlik yapmanın önemli sorumluluğunu taşıyoruz. Uzun yıllardır sürdürdüğümüz bu unvanımızı istikrarlı bir şekilde devam ettireceğiz.

Yaklaşık 300 şirket, 2014’ü büyüme ile kapattı. Türkiye bilişim sektörünün yakaladığı bu ivme konusunda görüşleriniz ve gelecek yıl için öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye genç nüfusu ile teknoloji ürünlerine ve servislerine karşı talepkar bir ülke. Ülkemizin bu önemli özelliği sektörümüze ve teknoloji dünyasına önemli bir motivasyon kaynağı oluyor. Bu sayede sektörümüzde işlerini ciddi bir şekilde yapan şirketler büyüyerek yollarına devam ediyorlar. Ayrıca PC penetrasyon oranının yaklaşık yüzde 50’ler civarında olduğuna dikkat edersek, önümüzdeki üç yılda da önemli büyüme yüzdeleriyle karşılaşacağımızı memnuniyetle görüyorum. 2015 yılı zor bir yıl olmasına rağmen, teknoloji dünyasında çift haneli bir büyüme yılı olacaktır.

Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız ve hedefleriniz neler?

“Geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu ve çift basamaklı büyüme rakamlarıyla İndeks Bilgisayar’ın 26. yılını geride bıraktığımız 2015 yılı yatırımlarımızı üç ana başlıkta yürütmeyi planlıyoruz. Öncelikle lojistik sektöründeki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Aynı zamanda mobil ürün ve teknolojilere yönelik odağımızı genişleteceğiz. 2014 yılında önce Apple, daha sonra Avea distribütörlük işbirlikleriyle mobil ve telekomünikasyon sektörüne giriş yapmıştık. Şimdi Telekom sektörünün önemli oyuncularından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz ve 2015’te bu alandaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Üçüncü olarak da ‘Value Added’ dediğimiz katma değer yaratacak alanlarına odaklanmayı 2015 yılında artırmış olacağız.

Önemli global markaların Türkiye dağıtıcısı olarak Türkiye’de kullanıcı talep ve ihtiyaçlarının ağırlıklı olarak neler olduğu konusunda bilgi verir misiniz?

Türkiye’de genç nüfus ve iş dünyası, yoğun bir şekilde dijital dönüşümlerini gerçekleştiriyorlar. Bu dönüşümde en kritik ürün grubu olarak karşımıza mobil ürünler çıkıyor. Bilgi toplumu olma yolunda ciddi adımlar atan ülkemizde, mobil ürünler bu dijital dönüşümün en önemli aktörü durumunda. Her yerde ve her zaman kesintisiz bilgiye erişim talebi, mobil ürünlere olan ilgiyi her geçen gün artırıyor.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , ,

Comments are closed.