Bilgisayarların Atar Damarı: ANAKARTLAR

17/11/2015 • Dosya • Görüntülenme: 2819

Technicians working on electronics or motherboard

Bilgisayarlarda performans temel ihtiyaç… İster oyun tutkunu olalım, ister günlük işlerin ve web taramaların dışında cihaz başına oturmayalım, hepimiz cihazımızdan iyi bir performans almak isteriz. Bilgisayarların atar damarı anakartlar; farklı performans özellikleri ve farklı modül yapısıyla kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veriyor.

1982’de IBM tarafından kullanılan ilk anakarttan bu yana geçen süre zarfında herhangi bir bilgisayar parçası olmaktan çıkan anakartlar, anakart üreticilerinin birbiri ile yarıştığı ve agresif rekabet koşullarının hakim olduğu bir pazarın da baş aktörü haline dönüştü. Birçok bileşeni bir araya getiren anakartlar, özelliklerine göre güç tasarrufundan uzun ömre kadar birçok konuda etkili oluyor. Üreticiler de kullanıcılara daha iyi bir performans sağlayabilmek adına teknolojinin tüm imkanlarını seferber ediyor.

Bu sayımızda anakartları ele aldık. Konunun uzmanları, performans yeterliliklerine göre anakart modellerini ve anakartlarla ilgili bilinmesi gerekenleri Zamazingo’yla paylaştı.

Tamer ÖZDEMDataStar Tamer ÖZDEM

DataStar Ürün Müdürü

“Uygun yazılım her zaman üreticinin önerdiği resmi sitede ya da anakart ile verilen sürücü CD medyada yer alır. Üçüncü parti dediğimiz, üreticiye ait olmayan kaynaklardan edinilen yazılımlar anakartınıza zarar verir”

Biostar GAMING Z170X modeli, şu an oyunculara yönelik anakart serisinde başı çekiyor. En güçlü ekran kartı, RAM, işlemci bileşenleri ile yüksek uyumda çalışabilecek güçlü mimarisi ve performansı, özelleştirmede esnek konsol aparatı ile oyuncuları memnun edeceğini düşünüyoruz.

Anakartlarımızı rakiplerinden ayıran iki önemli yazılımı mevcut: BIO-REMOTE2 ve ChargerBooster. BIO-REMOTE2 ile anakartınızı akıllı telefonlarınız ile uzaktan yönetebilirsiniz. Yerinizden kalkmadan bilgisayarınızı açabilir, tüm fonksiyonlarından faydalanabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızı bir ev eğlence sistemi konforunda kullanabilirsiniz. Charger Booster ise Apple cihazları normalden hızlı ve güvenilir şarj etmeyi sağlıyor. Her iki yazılım da tüm anakart ürün gamında standart geliyor.

“İşlemci Anakart Uyumluluğu Riski Ortadan Kaldırır”

Anakart – işlemci uyumluluğu satın almayı düşündüğünüz anakartın işlemci destek listesinde yer alıyor. BIOSTAR’ da dahil olmak üzere anakart üreticileri satışa sundukları anakartlar için uyumlu işlemci listesi yayınlarlar. Bu listeyi inceleyen son kullanıcılar işlemci-anakart uyumu konusunda riski ortadan kaldırmış olurlar.

“Hangi Sıklıkta BIOS Güncellemesi Yapılabilir?”

Genel olarak anakart üreticileri anakartın vaat ettiği performansı düşürücü ya da kullanmayı engelleyici bir faktör oluşmadığı sürece güncellemeyi önermez. Ancak yeni çıkan işlemci, RAM modelleri ve bazen ekran kartları için yeni versiyonlar üretirler. Daha yeni ve daha güçlü donanımları çalıştırmak adına versiyon güncellemeleri sorunu çözer. Uygun yazılım her zaman üreticinin önerdiği resmi sitede ya da anakart ile verilen sürücü CD medyada yer alır. Üçüncü parti dediğimiz, üreticiye ait olmayan kaynaklardan edinilen yazılımlar anakartınıza zarar verir ve önerilmez.

“Kullanıcının Nasıl Bir Ürüne İhtiyacı Olduğunu Bilmesi, İyi Bir Araştırmadan Geçiyor”

BIOSTAR fiyat-performans ilişkisine çok hassas bir markadır. Yüksek kaliteden ödün vermeden rekabetçi fiyat vermesi ile de tanınır. Anakart tercihinde kullanım alışkanlıkları çok önemlidir. Kullanıcının tam olarak nasıl bir alternatife ihtiyacı olduğunu bilmesi, iyi bir araştırmadan geçiyor. Örnek vermek gerekirse, giriş seviyesi için BIOSTAR H81MHV3 Intel H81M 1150p DDR3 HDM LAN USB3 önerebiliriz. 4. Nesil işlemcinin yeteneklerini keşfetmek ya da ekonomik bir biçimde modern PC’ye kavuşmak için ideal bir seçimdir.

Biraz oyun, biraz ofis ve bağlanılabilirlik seçeneklerini değerlendirmek için ise önerimiz BIOSTAR H81MGP2 1150p GLAN SERİ+PRL VGA USB3 mATX olacaktır. Hatta kullanıcılarımız bu anakart üzerinde güçlü ekran kartı alternatiflerini değerlendirebilirler.

Ayrıca, biostar.com.tr sitesi Türkçeleştirilmiş içeriği ile doğru anakart seçiminde değerli Türk müşterilerimiz için alternatif rehber olarak değerlendirilebilir.

Fatih OKTAY20151103_095904

Vektron Ürün Müdürü

 “Eğer BIOS güncelleme yapma zorunlu hale gelmişse mutlaka anakart üreticisinin belirlediği orijinal yazılım üzerinden belirtilen yönergeler ışığında yapılmadır. Yapılacak bir hata BIOS’a tamamen zarar verip anakartı kullanılmaz hale getirebilir.”

 EVGA olarak oyuncularına ve performans tutkunlarına yönelik Intel’in yeni skylake teknolojisine sahip Z170 chipset’li üç adet farklı modelimiz bulunmakta. İlk modelimiz; mini ITX teknolojisinde performans isteyenler ya da mini gaming PC toplamak isteyen kullanıcılarımıza hitap eden “Stinger” modeli.

Bu modelimizde; Intel Z170 chipset, 2 adet DDR4 3200 Mhz destekli RAM slotu 4 x sata çıkışı,1 x PCI-EX 16 slotu, 6 x USB3.0,2 x USB2.0, Gigabit Ethernet, 8 Kanal HD ses çıkışı,1 x DisplayPort ve 1 x HDMI üzerinden görüntü almamızı sağlayan port bulunmakta.

İkinci modelimiz ise biraz daha üst konumda yer alan ATX formunda değerlendirebileceğimiz FTW. Bu modelimiz oyunculara ve performans tutkunlarına maksimum hız keyfini yaşatırken aynı zamanda da Overclock yani hızaşırtma deneyimi sunuyor.

Bu modelimizde mevcut olan olan özellikler ise; Intel Z170 chipset, 4 adet DDR+ 3200 Mhz ram slotu, 6 x sata çıkışı, 8 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 çıkışı, 4 x PCI-EX 16x nVidia 2 Way SLI destekli slot, Gigabit Ethernet, 8 kanal HD ses çıkışı, 1 x Dipslay Port,1 x HDMI port. Aynı zamanda Overclock tutkunlarının işini kolaylaştıracak BIOS ayarlarını Default moda getiren ‘CMOS Reset’ tuşu bulunmakta. Bu modelimizde mevcut bulunan M2 sata çıkışı ile PCI SSD’lerinizi rahatça kullanabilir verilerinizi okurken ve yazarken maksimum hızın tadını çıkarabilirsiniz.

Üçüncü modelimiz ise hem performansta hem de Overclock’ta mükemmelliği hedefleyen kullanıcılarımız için tasarlanan ‘Classfied’modeli. 8 kat PCB kalınlığı ve 8 faz sistemi ile en yüksek kalitedeki elektronik malzemelerin kullanıldığı Classfied ürünümüz yine ATX tam boy formatında performans vaat ediyor.

Başlıca özellikler ise; 4 adet DDR4 3200 Mhz Ram Slotu, 8 x Sata çıkışı, 1 x USB 3.1, 8 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 4 adet nvidia ekran kartını aynı anda bağlayıp 4 Way SLI yapabileceğiniz 4 adet PCI EX 16x slotu, 2 x Gigabit Ethernet, 8 kanal HD ses çıkışı, 1 x Display port, 1 x HDMI port, Overclock profillerini kolayca ‘Default’ moda çekecek CMOS Reset tuşu ve aynı zamanda 4 adet PCI slot’unu kontrol etmeye yarayan PCI Switch ürünümüzün başlıca özelliklerinden. Classfied ürünümüzde de M2 Sata SSD’nizi kendi özel slot’unda rahatça kullanabilirsiniz.

EVGA Anakartların Yazılımları ve Yazılım Özellikleri:

Anakartlarımızın modellerine göre çeşitlilik gösteren farklı yazılımları mevcut.Bunları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

VDroop: Direk anakartın BIOS yazılımında gelen anakartınızın önemli parçalarının voltaj değerlerini izleyip değiştirebileceğiniz bir program.

E-Leet: Bu yazılım CPU ve Memory Overclock’larınızı rahatça yapabilir ve tüm Benchmark bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Anakart İle İşlemci Uyumluluğu

Burada esas öncelik işlemci soket yapısıdır. Günümüzde işlemci markalarının birden fazla soket yapısı bulunmaktadır. Bizim tüm ürünlerimizin Intel altyapılı olduğunu göz önüne alırsak şu an piyasada bulunan aktif soket yapılarına 1150P, 1155P, 1151P ve 2011P’yi örnek gösterebiliriz. Çoğu kullanıcının yaşadığı en büyük hata soket yapısı ve anakart soket yapısının birbirine olan uyumunu göz ardı etmesi. Soketlerin birbirine uyum göstermesi ya da üniversal bir soket yapısı şu an ki yapıda mümkün değil. Soket yapısı eğer uyumluysa sonraki kıstas ise chipset ve işlemci ailesi uyumluluğudur. Bazı giriş seviyesi chipset’ler yüksek seviyeli işlemcileri desteklememektedir. Bu nedenle bir anakart satın almanda önce karar kılınan modelin işlemci desteklerine mutlaka bakılmalıdır.

“BIOS Çok Sık Güncelleme Yapacağınız Bir Meta Değildir”

BIOS anakartınızın dijital kimliğidir. Yani bir nevi anakartınızın çalışmasını sağlayan ‘hard software’ adı verilen donanımı programlayan bir yazılımdır. BIOS olmayan bir anakartın çalışması imkansızdır. Bu nedenle BIOS çok sık güncelleme yapacağınız bir meta değildir. BIOS güncelleme genellikle eski BIOS’ta bir zarar varsa, çok yüksek bir donanım değişikliği yapıldıysa mesela CPU gibi ya da BIOS’a yerleşen virüsleri temizlemek için kullanılabilir. Overclocker’lar içinse bu durum biraz farklıdır. Overclock yapabilmek için BIOS sınırlarını zorlamak gerekir ve bu da risk getirir. Çoğu anakart firması bu tip arızalar için garanti hizmeti vermez. Eğer BIOS güncelleme yapma zorunlu hale gelmişse mutlaka anakart üreticisinin belirlediği orijinal yazılım üzerinden belirtilen yönergeler ışığında yapılmadır. Yapılacak bir hata BIOS’a tamamen zarar verip anakartı kullanılmaz hale getirebilir.

“Donanımları Yenileyecekmiş Gibi Düşünüp O Şekilde Seçim Yapılması Lazım”

Yeni ürünümüz Z170 modellerimiz için mümkün olduğunca rakiplerimize yakın bir fiyat ile kullanıcılarımıza erişmek niyetindeyiz. Anakart için ihtiyaç belirleme noktasında bu çok komplike bir olay. Günümüzde çoğu insan oyun oynamak amaçlı OEM ürünlere yöneliyor. Oyun sektörü her geçen yıl kendini biraz daha geliştiriyor. Bu da donanımların güncellemesini gündeme getiriyor. Bu bağlamda ileride donanımları yenileyecekmiş gibi düşünüp o şekilde bir seçim yapılması lazım. Mesela 2 RAM slotlu bir anakart yerine 4 RAM slotlu bir ürün seçerseniz RAM miktarınızı daha fazla tutabilirsiniz. Bu da daha fazla performans ve daha uzun süre o donanımı kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bir diğer kıstas ise anakartınızın üretiminde kullanılan hammaddedir. Mutlaka bütçeye göre en yüksek kalitede anakarta sahip olunması lazım.

 

Gökhan BODUR

gokhanbodurresimMSI Türkiye Marka Uzmanı ve Ekran Kartı Ürün Müdürü

 “MSI Gaming APP yazılımı ile sisteminizin hızını hızaşırtma, oyun performansı veya sessizlik ihtiyacınıza göre tek bir düğmeye basarak değiştirebiliyorsunuz. Anakartlarımızla beraber hediye ettiğimiz Xsplit GameCaster yazılımı ile Twitch, Youtube gibi sosyal medya üzerinden canlı oyun yayını yapmak isteyenlere profesyonel bir çözüm sunuyoruz”

MSI iş istasyonlarından HTPC’lere birçok platforma uygun anakart üretiyor. Buna karşın oyunculara özel Gaming serimiz son kullanıcı tarafında en çok bilinen ve talep gören modellerimiz. 6. Nesil Core serisi işlemcilerinin çıkması ile beraber Gaming serisi anakartlarımızı Enthusiast, Performance ve Arsenal adı altında üç gruba ayırdık. Enthusiast seviyesi, Z170A Gaming M9/7/5/3 gibi çok satan modellerimizin yanı sıra sıra X99A Godlike Gaming gibi DDR4 hızında rekor kıran, profesyonel oyunculara yönelik anakartları barındırıyor. Performans seviyesinde ise Z170A Gaming PRO, H170A Gaming PRO, Z170A Z170A Krait Gaming gibi fiyat performans modellerimizi bulabilirsiniz. Arsenal seviyesi kartlarımızda ise Z170A Tomahawk, B150M Mortar gibi bütçe dostu akıllı çözümlerimiz yer alıyor.

“Online Oyunlarda Avantaj Sunuyoruz”

Konu anakart olduğunda donanım ve yazılımı çok fazla ayırmak mümkün değil. Bu yüzden anakartlarımızdaki donanımsal ve yazılımsal teknolojilerden beraber bahsetmek isterim. MSI olarak amacımız geleceğin e-sporcularına rekabette avantaj sağlayacak, oyun deneyimlerini geliştirecek teknolojiler sunmak. Bizi rakiplerimizden ayıran da bu teknolojiler. Örnek vermek gerekirse Gaming LAN teknolojisi sayesinde kullanıcıların online oyunlarda sunucu ile olan bağlantısını hızlandırıyoruz. Oyuncu dili ile konuşmak gerekirse “ping” süresini düşürüyoruz. Böylece milisaniyelerin kazananı belli ettiği online oyunlarda ciddi bir avantaj sunuyoruz. Net bir ses kalitesi için Auido Boost 3 ve Nahimic teknolojilerine anakartlarımızda yer veriyoruz. Fransız savaş pilotlarının düşmanın yerini tespit etmekte kullandığı bu teknoloji FPS oyunlarında örneğin düşmanın ayak sesinden geldiği yönü anlamanıza yardımcı oluyor. SteelSeries sertifikası anakartların oyuncuların gözdesi SteelSeries ekipmanlardan en iyi performansı almanızı sağlıyor. MSI Gaming APP yazılımı ile sisteminizin hızını hızaşırtma, oyun performansı veya sessizlik ihtiyacınıza göre tek bir düğmeye basarak değiştirebiliyorsunuz. Anakartlarımızla beraber hediye ettiğimiz Xsplit GameCaster yazılımı ile Twitch, Youtube gibi sosyal medya üzerinden canlı oyun yayını yapmak isteyenlere profesyonel bir çözüm sunuyoruz. Bu ve bunun gibi birçok oyuncuya özel teknolojiyi sunarken elbette kaliteyi de en üst seviyede tutuyoruz. ABD ordu standartlarına uygun Military Class V bileşenler ile sisteminizin en uzun oyun seanslarında bile üst performansta kararlılıkla çalışmasını sağlıyoruz.

“İşlemciyi Çalıştırmak için Bu İşlemciyi Destekleyen Yonga Setine Sahip Anakartın Olması Gerekiyor”       

MSI olarak hem Intel hem de AMD ile yakından çalışıyor, her iki işlemci üreticisinin en yeni modellerini piyasaya sürüyoruz. Uyumluluk konusuna gelirsek; herhangi bir işlemciyi çalıştırmak için bu işlemciye destek veren yonga setine sahip anakarta sahip olmanız gerekiyor. Örneğin Intel’in 6. Nesil işlemcileri yine Intel’in Z170, H170, B150 ve H110 yonga setlerine sahip anakartlarca destekleniyor. Anakart üreticileri de kolaylık olması açısından bu yongasetlerine model adında yer veriyorlar, aynı MSI Z170A Gaming M5 modelinde olduğu gibi. Burada unutulmaması gereken nokta her ne kadar aynı işlemciyi farklı yonga setlerine sahip anakartlar desteklese de bu yonga setlerinin de farklı özelliklerinin olması. Örneğin hızaşırtma yapılabilen Intel’in K serisi işlemcileri için Z170 yongasetine sahip bir anakarta sahip olmanız gerekiyor. Eğer bu işlemciyi H110 yongasetine sahip bir anakarta takarsanız sisteminiz çalışır fakat bu işlemcinin hızaşırtma özelliğinden faydalanamazsınız.

Kullanıcılar hangi işlemcinin hangi yongasetleri tarafından desteklendiğini ve bu yongasetlerinin özelliklerini öğrenmek için Intel ve AMD’nin sayfalarına bakabilirler. Başka bir alternatif ise işlemcinin soket yapısına bakarak bu soket yapısını destekleyen anakartı bulmak. MSI tarafında beğendiğiniz anakartın web sayfasına girerek desteklenen işlemciler kısmından seçtiğiniz MSI anakartın işlemcinize uygun olup olmadığını yüzde 100 netlikle tespit edebilirsiniz.

“BIOS Güncellemesi Çoğu Kullanıcı Tarafından Korku Yaratan Bir İşlem”

BIOS güncellemesi çoğu kullanıcı tarafından hala korku yaratan bir işlem. En çok korkulan ise yanlış BIOS’un anakarta yazılması sonucunda anakartın iş görmez hale gelmesi. MSI olarak Live Update ve Mflash yazılımlarımız bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. MSI internet sitesinden bedava indirebileceğiniz Live Update uygulaması, anakartınızın modeline uygun en güncel BIOS’u internetten otomatik olarak buluyor ve sizin komunutuz ile anakartınıza yazıyor. Eğer ihtiyacınıza göre farklı BIOS’ları denemek istiyorsanız, istediğiniz BIOS dosyasını bir USB belleğe kaydedip anakartın BIOS’u üzerindeki BIOS yongası yerine bu bellekten yüklemesini isteyebilirsiniz. Böylece BIOS’un çalıştığından emin olduktan sonra BIOS’u anakartınıza yazabilirsiniz. Bu iki çözüm kullanıcılarımızın sorunsuz BIOS güncellemesini yapmasını sağlıyor. Böylece ikinci yedek BIOS yongasını da anakartımızdan kaldırıyor ve fiyat avantajı sağlıyoruz.

“Anakartlar Uzun Kullanıma Sahip Olduğundan Kalite Ve Kararlılık Önemli”

Temel kural olarak aynı yonga setine sahip anakartlarda alacağınız performans hızaşırtma yapmadığınız sürece marka bağımsız birbirine yakın olacaktır. Hız aşırtma performansı ise birebir aynı model olsa da işlemcinin kalitesine ve tabii anakartın hızaşırtma desteğine göre değişecektir Buna karşın eğer hızaşırtma ile ilgilenmiyorsanız, aynı yongasetinde performans benzer olacağından daha çok anakartın üzerindeki teknolojiler satın alma kararınızı belirlemeli. Anakartlar diğer bileşenlere nazaran daha uzun kullanıma sahip olduğundan kalite ve kararlılık önemli bir nokta. MSI Askeri Sınıf bileşenlerimiz ile ABD ordu standartlarında anakartlar sunuyoruz. Bundan sonra ise anakartın kullanım alanını belirlemelisiniz. Eğer oyun oynayacaksanız oyun özellikleri bulunan anakartlara, bir ofis bilgisayarı kuracaksanız daha uygun fiyatlı, ihtiyacınız olan sayıda USB, PCI, SATA yuvalarına sahip anakartlara yönelebilirsiniz. Son olarak servis konusu da önemli bir nokta. MSI olarak anakartlarımızda tamir yapmak yerine garanti kapsamında anakart ve ekran kartlarımızda bire bir değişim yapıyoruz. Böylece eğer MSI anakartınız satın aldığınızın 23. ayında bozulsa bile garanti kapsamında anakartınızı yenisi ile değiştiriyor ve yeni anakartınıza 24 aylık garanti veriyoruz.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.