İlker BACAKSIZ ASUS Türkiye İş Geliştirme Müdürü

17/11/2015 • Röportajlar • Görüntülenme: 1504

ASUS Röportajı İlker BacaksızFaaliyetlerine anakart üretimi ile başlayıp PC ve mobil pazarında etkinliğini sürdüren ASUS, anakartlar konusundaki uzmanlığının yansımasıyla tüm ürünlerini güçlendiriyor. Anakartlar özelinde gerçekleştirdiğimiz röportajımızda ASUS Türkiye İş Geliştirme Müdürü İlker Bacaksız, sorularımızı yanıtlıyor

ASUS’un faaliyetleri anakart üretimi ile başlayıp hem kurumsal hem de son kullanıcı bazında geniş ürün yelpazesiyle devam ediyor. Anakart üretimi ile başlamanın ASUS ürünlerine yansıması nasıl gözlemleniyor?

Anakart bir nevi teknolojinin de kalbidir diyebiliriz. Dikkat ederseniz bugün kullandığımız cihazdaki işlemci, yonga, genişleme kartı gibi birçok bileşen, anakart sayesinde çalışıyor. ASUS’un bu ürün gamıyla üretime başlaması sayesinde diğer birçok ürün için yapılan Ar-Ge çalışmaları da hızlanıyor.

Oyunculara ve performans tutkunlarına yönelik yeni nesil anakart modelleriniz neler?

Son olarak Intel’in yeni Z170 yonga setine sahip modellerimizi duyurduk. Oyunculara yönelik olarak iki farklı serimiz var. Birincisi PRO-GAMING. Bu seride Z170, H170, B150 gibi farklı yonga setlerinde anakartlarımız mevcut. PRO-GAMING serisi özellikle günlük hayatında oyuna zaman ayıran ve bunu hobinin de biraz ötesine taşıyan kullanıcılara yönelik.

Bir diğer serimiz ise özellikle oyuncuların da çok iyi bildiğine emin olduğum Republic of Gamers (ROG) serisi. Yine Z170 yonga setine sahip olan Maximus VIII serisi Ranger, Hero, Gene, Impact ve Extreme gibi modellerimiz bulunuyor. Bu modellerimiz hem görünüş hem de özellik anlamında üst düzey ve hayatının büyük bir bölümünü oyun oynamaya adamış kullanıcılara hitap ediyor. RAMDisk ve RAMCache gibi bu seriye özgü özelliklerle kullanıcılar oyun yükleme sürelerini kısaltırken, GameFirst III ile bağlantı hızlarını oyunlara göre optimize edebiliyor, SupremeFX 2015 ses teknolojimizle birlikte olabildiğince gerçekçi oyun içi sesleri deneyimleyebiliyorlar.

Kısacası ASUS yıllardır oyuncular ve üst düzey kullanıcılara, sınırları aşmaları için gereken bileşenleri sunuyor ve sunmaya da devam edecek.

Anakartlarınızın yazılımları ve yazılım özellikleri konusunda bilgi verir misiniz?

ASUS olarak anakartlarımızda hız aşırtma, performans, kullanım kolaylığı, tam kontrol ve güç tasarrufunu hedefliyoruz. Bunun için de geliştirdiğimiz yazılımlarla kullanıcıların kolay ve etkili kontrole sahip olmalarını amaçlıyoruz. Neredeyse tüm anakartlarımızda yer alan AI Suite 3 yazılımı, bilgisayarınızı gerektiği zamana gerektiği gibi kullanmanıza olanak tanıyor.

ASUS Röportajı

Örneğin bilgisayarınızın başında değilken anakartı

nız bunu anlayabiliyor ve güç tüketimini en aza indiriyor. Ya da oyun oynarken, işlemcinize gereken gücü stabil şekilde sağlayarak her zaman en üst performansı almanızı garantiliyor. Bununla birlikte kasanızdaki tüm fanları kontrol edebiliyor, gerektiğinde en iyi soğutmayı ya da en sessiz çalışma ortamını oluşturmanıza yardımcı oluyor.

Kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyaçlara yönelik anakart seçimi konusundaki tavsiyeleriniz neler olur? 

Her ihtiyaca yönelik farklı anakart serilerimiz ve bu serilerde de ihtiyaçlara göre ayrılan modellerimiz bulunuyor. Örneğin üst düzey ve oyun odaklı kullanıcılar için geliştirdiğimiz ROG serisi Maximus VIII anakartlarda, daha küçük kasa kullananlar için mATX boyutunda Maximus VIII Gene ve mini ITX boyutunda Maximus VIII Impact çözümlerimiz mevcut.

Aynı şekilde oyun özellikleri talep edip, üst düzey kullanıcı seviyesinde olmayanlar için de PRO-GAMING anakart serisine sahibiz. Bu anakartlarla sunduğumuz özelliklerle oyun anlamında kullanıcılarımıza rekabetçi avantajlar sağlıyoruz.

 Anakartlarınızdaki fiyat performans ilişkisinden söz eder misiniz?

ASUS anakartlar, kalite ve uzun ömürlülük anlamında ödediğiniz her kuruşun karşılığını veriyor. Kullandığımız malzemeler oldukça kaliteli. Bu nedenle anakartlarımızda yer alan her bileşen oldukça güçlü ve uzun ömürlü. Hatta birçok anakartımıza eklediğimiz özel koruma bileşenleriyle bilgisayarınızı voltaj değişimleri gibi durumlarda bile koruyoruz. Koruma dışında daha önce de bahsettiğim gibi güç tasarrufu konusunda da oldukça etkin çalışıyoruz. Anakartlarımızdaki güç tasarrufu sağlayan çözümlerle kullanıcıların faturalarını da hafifletmiş oluyoruz.

Kısaca söylemek gerekirse ASUS anakart sahipleri, kullandıkları ürünleri uzun süre boyunca gönül rahatlığıyla kullanıyorlar.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , ,

Comments are closed.