Umut ALP Truecaller CTO’su

17/11/2015 • Röportajlar • Görüntülenme: 1787

Truecaller Röportajı (3)Start-up olarak işe başlayıp tüm dünyada 2 milyar kullanıcıya ulaşan Truecaller, arayan ya da SMS ileten numaranın kimliğini gösteren ve kullanıcı tarafından numaranın engellenmesine imkan veren, İsveç merkezli bir mobil uygulama. İstenmeyen iletişimlerin engellenmesinin yanı sıra kullanıcıların sahtekarlığa karşı temkinli yaklaşmasına zemin hazırlayan Truecaller’ın  CTO’su Umut Alp uygulamanın sistemini ve tüm detaylarını Zamazingo ile paylaştı

Truecaller uygulaması hangi ihtiyaca karşılık veriyor ve çalışma prensibi nedir?

Truecaller, arayanın kimliğini gösteren bir uygulama. Temelde; telefonunuza gelen ya da sizin tarafınızdan yapılan bir aramanın, gelen ya da gönderilen bir SMS’in hangi kişiye ve kuruma ait olduğunu gösteriyor. Servisleri bununla sınırlı değil fakat en temel çalışma prensibi bu. Truecaller’ın en önemli faydalarından biri, kullanıcıları; spam, sahtekarlık gibi durumlardan korumak. Çünkü kullanıcılar arayan numaranın kime ait olduğunu bu uygulama sayesinde görebiliyor ve arayan kişi başka biri olduğunu iddia ediyorsa bu durum kullanıcının dikkatini çekiyor ve temkinli davranmasını sağlıyor.

Ayrıca kullanıcılar, gelen aramaları ve SMS’leri uygulama üzerinden spam ya da sahtekarlık olarak bize bildirebiliyorlar. Biz de bu veriyi kullanıyoruz. Bankaların, GSM şirketlerinin size yönelik aramaları oluyor. Bazı aramalar sizin ihtiyaç duyduğunuz servisler için olurken bazı aramalar istemediğiniz bir servis için olabiliyor. Biz bu ikisini birbirinden ayırmaya çalışıyoruz.

Truecaller Röportajı (2)

Truecaller’ın kuruluşundan ve organizasyon yapısından söz eder misiniz?

Truecaller 6 yıl önce kurulmuş bir şirket ve iki kurucu ortağı var. Şirkete katılan üçüncü isim benim ve başından beri şirkette bulunuyorum. Ana ofisimiz Stockholm’de, Hindistan ABD ve Dubai’de küçük ofislerimiz var. Truecaller’ın teknoloji kısmı benim ekibim tarafından yönetiliyor. Ekibimiz yakın zamanda toplamda 100 kişiye ulaştı. 60 kişiden fazlası teknoloji geliştirme tarafında çalışıyor.

Truecaller, bütün mobil platformlarda bulunabilir bir uygulama. Truecaller’da gelen aramanın kime ait olduğunun bilgisinin yanına her geçen gün yeni veriler eklemeye çalışıyoruz. Örneğin; kişi ise fotoğraf, kurumsal bir çağrı ise adres gibi… Bazı ülkelerde bu verilerin tamamına ulaşabiliyorsunuz. Globalde 2 milyardan fazla telefon numarası bizim veri tabanımızda kayıtlı. Yani 2 milyardan fazla telefon numarasının kime ait olduğunu biliyoruz.

Çağrı merkezlerinden gelen aramaların kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verip vermediğini nasıl süzgeçten geçiriyorsunuz?

Bir yöntem olarak, hangi aralıklarla ne kadar sıklıkla aradıklarına bakıyoruz. İnsanların bu numaradan gelen çağrıları istenmeyen arama olarak bildirip bildirmediklerine dair verileri inceliyoruz. Kendi veri tabanımızı kullanıcılarımızdan gelen bildirimlerle sürekli olarak güncelliyoruz. Türkiye’de 600 binden fazla istenmeyen telefon bildirilmiş bize. Türkiye’deki rakamlar, dünyadaki birçok şirketin ortalamasından daha yüksek. Globalde Hindistan ve Orta Doğu’daki bazı ülkeler gibi çok büyük olduğumuz marketler var. Türkiye Amerika ve İngiltere’deki kullanıcı kitlemiz hızla büyüyor. Merkezimiz olan İskandinavya’da da çok geniş bir kitlemiz bulunuyor. Dünya geneline baktığımızda biz Türkler çok daha fazla spam, istenmeyen arama ve SMS alıyoruz. Türkiye’de son 6 ayda sadece Truecaller tarafından 10 milyonunu üzerinde arama engellendi.

Türk Ticaret Kanunu gereği istenmeyen tanıtım amaçlı aramaların ve SMS’lerin yasaklanması söz konusu fakat markalar izinsiz tanıtım faaliyetlerine devam etmekte. Bu noktada sizin bakanlık ile ortaklaşa bir çalışmanız mevcut mu?

Halihazırda sadece reklam içerikli SMS ve mail’leri takip ediyoruz. Avrupa Birliği standartlarından dolayı bu konuda İsveç’te çok sıkı standartlar var. İzinsiz reklam iletişimini engellemeye İsveç’te bizden daha önce başladıkları için sistem Türkiye’ye kıyasla daha da oturmuş durumda. Biz şu an sadece takip edip veri toparlıyoruz. Herhangi bir ortak çalışma henüz mevcut değil ama yapılabilir.

Kullanıcıların özel bilgilerine ulaşıyorsunuz. Uygulama yasal olarak nasıl bir zemine dayanıyor?

Truecaller, kullanıcıların kendi istekleriyle dahil oldukları bir uygulama. Dolayısıyla verilerinizin sizin bilginizin ve isteğinizin haricinde kullanılmaması gerekiyor, biz buna çok dikkat ediyoruz. Uygulamanın ve şirketin temelleri Avrupa Birliği’ndeki güvenlik ve gizlilik yasaları çerçevesinde ilerliyor. İsveç Hükümeti’nden alınmış veri yayınlama lisansına sahibiz. Bu, çok az şirkete ve çok ciddi aşamalardan sonra verilen bir lisans. Truecaller bu lisansla hareket ediyor. Verileriniz, sizin bilgileriniz isteğinizin dışında hiçbir şekilde kullanılamaz ve istediğiniz anda uygulamadaki tüm data’nızı silme hakkınız mevcut. Veri tabanında kendinizi listeleme dışı bırakabilme şansına sahipsiniz. Biz kullanıcılara tüm bu özgürlükleri tanıyoruz. Tüm bu işlemler yasal prosedürlere dayanıyor. Elimizdeki verileri güvenle saklıyoruz bunun için bankaların kullandığı endüstri standardındaki güvenlik korumalarını kullanıyoruz.

Globalde ve Türkiye’de telekom şirketleriyle iş ortaklıklarınız bulunuyor mu? Kapsamı nedir?

Evet, telekom şirketleriyle çalışıyoruz. Telekom şirketleri genelde “Start-up” dünyasına göre çok yavaş karar alıyorlar. Buna rağmen ortaklıklar yaptığımız şirketler var. İsveç’te ortaklığımız bulunuyor ve Türkiye’de de bazı operatörlerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Görüşmelerin içeriği onların kullanıcılarına bizim uygulamamızı tanıtmak. Onlar da kendi kullanıcılarına değer yaratmış oluyorlar. Her iki taraf da bu ortaktan fayda sağlıyor.

Bilinmeyen numaralar servisleriyle herhangi bir anlaşmanız söz konusu mu?

O tarafta da işbirlikleri yapıyoruz. Yine İsveç’te bilinmeyen numaralar servislerinden bir tanesi bizim iş ortaklarımızdan birisi. İsveç’te sarı sayfalar ve bilinmeyen numaralar hala çok revaçta. Bazı ülkelerde bu şirketler bizi rakip olarak görürken bazı ülkelerdeki şirketler ortak olarak görüyor. Türkiye’de de şirketlerle çalışmak istiyoruz.

Elinizde ciddi oranda veri oluşuyor. Şu an ya da ilerleyen zamanlarda sahip olduğunuz “Big Data”yı kullanarak farklı bir kanalda ilerlemeyi planlıyor musunuz?

Şirketimizin yeni kurulduğu zamanlarda küçük bir ekiple çok zorlanarak bir yerlere gelmeye çalışırken bile hep şu prensiple hareket ettik: Biz kullanıcının verilerini kimseyle paylaşmayacağız ve sadece kendi sistemimiz içinde kullanacağız. Kullanıcılarımızın rehberindeki bağlantılardan yola çıkarak bir sosyal ağ oluşturduk ve onların kiminle bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bunu şu şekilde kullanıyoruz: Örneğin Umut diye bir arama yaptığınızda binlerce Umut’tan biri çıkacaktır karşınıza. Siz birbirinizle bağlantılı olduğunuz için sizin sosyal ağınızdaki verilerinizi tarayarak ulaşmak istediğiniz Umut’un hangi Umut olduğunu biliyoruz. Akıllı bir algoritmayla size doğru bilgiyi sağlamaya çalışıyoruz. Elimizdeki data’nın böyle bir kullanım alanı var. Bütün bu veriler hiçbir şirketle ya da farklı bir kullanıcıyla asla paylaşılmıyor. Elimizdeki sosyal veriyi kullanarak yeni servisler geliştirmeye çalışıyoruz. Spam filtresi bu yolla oluşturduğumuz servislerden biri. Mesela hangi numaradan hangi numaralara ne kadar arama olduğuna bakarak, benzer şablonları kendi data’mızın içinde ayıklayarak filtre oluşturuyoruz.

Kullanıcı profilinizden bahseder misiniz?

Hemen hemen tüm yaş gruplarından kullanıcımız var fakat Truecaller bir akıllı telefon uygulaması olduğu için gençler yoğunlukta. İnsanlar Truecaller kullanmaya başlıyor ve yarattığı değeri görüyorlar. Spam ve sahtekarlıklara karşı yaş çizgisi daha yukarıda olan kullanıcıları korumak için onların telefonuna da uygulamayı yüklüyorlar. Bu, kullanıcılardan sıkça aldığımız bir geribildirim.

Kişilerden gelen aramalar engellendiği taktirde karşı tarafa herhangi bir bildirim gidiyor mu, ya da bu durumu fark edebilmesini sağlayacak bir belirti var mı?

Kesinlikle böyle bir belirti ya da bilgilendirme söz konusu değil. Çünkü engellenen kişi kötü niyetliyse ve engellendiğinin farkına varırsa size ulaşmak için farklı yollar deneyecektir. Gerçekten kötü niyetli ya da rahatsız edici olmayıp engellenen numara sayısı oldukça az. Türkiye’deki kullanıcı sayısı 2 milyonken birkaç ayda 3 milyona ulaştı. Kullanıcı sayımızdaki artışın bizim için bilinirlik sağlamasının yanı sıra spam algoritmalarımızın çok daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bizim için ne kadar çok kullanıcı o kadar iyi servis anlamına geliyor.

zamazingo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , , ,

Comments are closed.