Dr. Reha Çetin Aktek Bilişim Genel Müdürü

10/02/2016 • Röportajlar • Görüntülenme: 1587

Aktek Reha Çetin (1)Kimya, enerji, gayrimenkul geliştirme gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren Akkök Holding’in bünyesinde bulunan ve grup şirketlerinin yanı sıra dış kuruluşlara da uçtan uca teknoloji entegrasyonu sağlayan Aktek Bilişim, Teknokent çatısı altında gençlerle birlikte çalışmalara imza atıyor. “Teknokent’e gelmemiz bizim için kuşaklar arası ilgiyi ve farkları anlamakta önemli bir adım oldu” diyen Aktek Bilişim’in Genel Müdürü Reha Çetin ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz sizlerle…

Aktek Bilişim’in kurulumundan ve faaliyet alanından söz eder misiniz?

Aktek Bilişim 2007 yılında kurulmuş ve sadece bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir şirket. Hâlihazırda; ikisi Aktek Bilişim’e, ikisi Akkor Holding bünyesinde bulunan enerji şirketlerine ait olmak üzere dört farklı Data Center’ı yöneten Aktek Bilişim, 90 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor. Aktek Bilişim olarak grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere uçtan uca IT hizmetleri sunuyor ve gerekli servisleri entegratör olarak temin ediyoruz.

Aktek Bilişim hangi alanlarda çözümler sunuyor?

Bizim, Aktek Bilişim olarak dört ana iş kolumuz bulunuyor. Bir tanesi ERP çözümleri. Biz grup içi şirketlerimizde ve grup dışında “Oracle e Business Suit” ürünü ve Oracle e Business Suit çevresindeki ürün ailesiyle servis sağlıyoruz. Grup şirketlerimizin tamamını tekil bir yapıda; üretim yapan şirketlerimiz başta olmak üzere, grubumuz bünyesinde bulunan tüm şirketlerin uçtan uca her türlü ERP ihtiyaçlarını temin etmekteyiz. İkinci iş kolumuz; İş Analitiği ve İş Analitiği çözümleri. Üçüncü uzmanlık alanımız ise uzaktan sayaç okuma programları; yeni adıyla IoT ya da M2M dediğimiz iş aslında. Bir diğer alanımız da uçtan uca her türlü donanım, servis, yazılım, bu işlerin mimarisinin yapılması, desteğinin verilmesi, sistemlerin çalışır hale getirilmesi ve ardından operasyonel servislerinin sağlanması gibi hizmetlerimiz.

Aktek Bilişim’in iki farklı lokasyonu bulunuyor. Merkezlerimizden biri; bünyesinde Veri Merkezimizin de bulunduğu Yalova’da Teknokent içerisinde. Bir diğer lokasyonumuz da Yıldız Teknik Üniversitesi Teknokenti’nde. Ana işlerimizin yanı sıra Teknopark’a taşınmamızın da etkisiyle yeni teknoloji projeleri yapmaya başladık.

Gündeminizde bulunan ayrıcalıklı hizmet ve projeler neler?

Şu anda Teknopark’a sunduğumuz yedi farklı projemiz var. Marka olarak öne çıkarttığımız ve enerji şirketleri için çözüm üreten ürünümüz olan “Atlas”; müşteri ilişkilerini ve müşteri süreçlerini yöneten bir portal olarak faaliyet gösteriyor. İkinci özelliği ise; tahmin-talep uygulamasıyla, potansiyel elektrik abonelerinin abonelik işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve süreçle birlikte abonelere fiyatlama yapılmasının yanı sıra müşteri tüketimleri ölçüsünde elektrik temininin sağlanmasıdır.

Biz; ürün bağımsız bir entegrasyon süreci yürütmek istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye bazında grup dışı IT piyasasında daha büyük pay almak istiyoruz. Grup içinde de yeni çözümlerle; Bulut, İş Analitiği, Büyük Veri ve mobil alanlarda yatırımlarımız devam edecek.

Kendimize 2016 yılında “Aktek Garaj” adını verdiğimiz Teknoparkta olmamızdan dolayı kurum içi ve kurum dışı girişimcilere, bir kuluçka merkezi ve inovasyon oluşturma hedefi belirledik. Bu çalışmanın sonucunu web sitemizde IT paydaşlarımıza açtık. Burada; özellikle Teknopark çatısı altında çalışan ve fikri olan şirketlere bir kapı açıyoruz. Girişimci şirketler için bir iş geliştirme modeli hazırlayıp bu modeli ürüne dönüştürmeleri ve piyasada yer edinmeleri adına destek sağlıyoruz. Bu ortaklık sonucu gelişecek kaynakları, fikir sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını koruyarak paylaşmak istiyoruz.

Bu çerçevede 3D Printer’larla ilgili bir çalışmamız mevcut. Yanı sıra sosyal medya alanında çalışan fikir sahipleriyle bir araya geliyoruz. Fikrini değerli görüp destek arayan kişiler, şirketler, akademisyenler bizi ziyaret ediyor.

Teknokent’te var olmanın bize böyle bir kazanımı oldu. Yeni planımız dahilinde TÜBİTAK TEYDEB ve Horizon’ın 2020 hedefleri dahilinde bir takım projeler sunduk. TÜBİTAK ve Teydep’te sunduğumuz projelerimizin şu anda kabulünü bekliyoruz.

Teknoloji paydaşlarımızla Teknopark alanında Türkiye’nin de hedeflediği gibi katma değerli çözümler yaratmayı amaçlıyoruz. Bu konuda yönetim kurulumuz ve grup şirketlerimiz Aktek’i yürekten destekliyor. Biz holding olarak üç temek alanda faaliyet gösteriyoruz.

Akkök Holding’in kimya, enerji, gayrimenkul geliştirme; diğer servis ve hizmetleri kapsamında ithalat, ihracat, sigorta aracılığı, teknoloji gibi farklı alanlarda hizmet veren şirketleri mevcut. Türkiye’de ilk defa gayrimenkul yönetim uygulamasını İstanbul’da Akasya AVM için yazdık. Bu yazılımı 2016 yılında diğer alışveriş merkezlerinde ve yaşam alanlarında yaygınlaştırmak istiyoruz.

Gayrimenkul yönetim sistemleri nedir? Kapsamı ve proje içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Kira, elektrik, doğalgaz, havalandırma, iklimlendirme, telekom teknoloji, temizlik servis, teknik destek gibi hizmetlerin belli bir metodoloji ile izlenmesi ve izlendikten sonra kayıt altına alınarak faturaya dönüştürülmesi ve verimliliğinin takip edilmesi gerekiyor. Tüm bu gereksinimler farklı yönetim metotları ve yaklaşımlarla gerçekleştiriliyor. Gayrimenkul yönetim sistemleri bu süreçlerin otomasyonunu kapsıyor.

Yaşam komplekslerinin akıllı binalar olmaları sebebiyle birçok teknolojiyi barındırıyor ve büyük miktarda dijital veri üretiyor. Biriken dijital veriyi bir merkezde toplayıp yönetmek; hem enerjiyi etkin kullanmak açısından hem de yapılan yatırımları doğru periyodik servislerle yönetip ekonomi sağlamak bakımında oldukça önemli.

Diğer Teknokentlerle ortak çalışmalar planlıyor musunuz?

Teknokent’e taşınalı bir yılı aşkın bir süre oldu. Daha önce bu konuyla ilgili farkındalığımızın olduğunu söyleyemeyiz ama yapılan işler, gelişimler bize, bu konuyu ıskalamamamız gerektiğini anlattı. Biz; teknokentlerin teknoloji geliştirme ve katma değer oluşturma ortamları olduğunun bilincindeyiz. Dolayısıyla bu ekosisteme Aktek’i de entegre etmemiz gerektiğini düşündük. Teknokentlerin arasında bir etkileşimin olmasında fayda görüyoruz. Aktek Bilişim olarak İstanbul ve İstanbul dışındaki tüm teknokentlerle işbirliği yapmaya açığız. Kardeş bir Teknokent’te kardeş bir şirkete destek olmaya her zaman açığız.

Teknokent’e var olmanın Aktek Bilişim’e katkıları neler oldu? Bu gibi teknoloji merkezlerinde faaliyetlerde bulunmanın faydaları sizce nelerdir?

Teknokent’te şirketlerin birbirine erişimi oldukça hızlı gerçekleşiyor. Bu sebeple de kolaylıkla teknoloji ve bilgi transferi yapabiliyoruz. Yakın zamanda Türkiye’nin en büyük bilgisayar sistemi, özel girişim ve Teknokent ortaklığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi Teknokenti’nde kuruldu. Projenin tüm ürünlerini biz temin ettik.

Teknokent’e taşındığımızdan bu yana bir dış ihtiyaç hissettiğimiz anda politika olarak ilk önce Yıldız Teknokent’te o çözümü sağlayan bir kurum olup olmadığını araştırıyoruz. Şayet varsa bu kurumlardan bize uygun olanları değerlendiriyoruz ve önceliğimiz o kurumla çalışmak oluyor.

Biz e-fatura ve e-defter süreçlerimizi Teknokent’te komşumuz olan Digital Planet ile geliştirdik. Bu hizmeti biz de geliştirebilirdik.  Hem onların açısından hem de bizim açımızdan olumlu bir deneyim oldu.

Aynı zamanda bir akademisyen olarak gençlerle bir arada olmanın yarattığı sinerjinin etkisini nasıl değerlendirirsiniz?

Teknokent bünyesine yerleşmemizle araştırmacı, akademisyen ve öğrencilerle de ilişkilerimiz gelişti. Aktek’in en önemli kaynağı; yetişmiş, bilgili insan. Teknoloji platformlarında çok ciddi bir eleman talebi ve ona bağlı olarak da sirkülasyon mevcut. Y Kuşağı’nda yüksek bir arayış bulunuyor ve bu arayış için de tutku ile amacın peşinden gitme isteği söz konusu. Teknokent’e gelmemiz bizim için kuşaklar arası ilgiyi ve farkları anlamakta önemli bir adım oldu.

Gençler, iş geliştirme ve teknoloji entegrasyonu departmanımızla iletişim kursun ve biz de onlara destek olalım.

Aktek Bilişim olarak 2015 yılınızı nasıl değerlendirirsiniz?

Aktek Bilişim olarak, Türkiye Bilişim 500 Listesi’nde 2014 rakamlarına göre 129. sıradayız. Burada telekom şirketlerini, teknoloji şirketlerini ve uluslararası vender’ların bir kısmını çıkardığımızda 80. sırada yer alıyoruz. Entegrasyon alanında da ilk 10’da olan şirketlerden biriyiz.

Aktek Bilişim bu yılki Deloitte Fast 50 2015 Listesi’nde de yer aldı. Yine bu yıl Huawei’in En Başarılı Satış Ödülü’nü ve Oracle’ın En Başarılı Yeni İş Geliştiren İş Ortağı ödüllerinin sahibi olduk.  Bu gibi başarılar şirket açısından iyi bir referans oluyor. Bizim için 2015 yılı, hedeflerimiz doğrultusunda başarıyı yakaladığımız iyi bir yıl oldu.

zamazingo

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Etiketler: , , ,

Comments are closed.